Almanya Market Fiyatları Ne Kadar?

Yiyecek ve bakkal alışverişi herkesin haftalık bütçesinin önemli bir parçasıdır ve Almanya’ya taşındığınızda ne kadar yaşamanız gerektiğini hesaplarken bunu dahil etmek önemlidir. Neyse ki, Almanya’da alışveriş yapanlar, kendi yetiştirdikleri çok sayıda ürün ve rekabetçi indirimli market sayesinde, nispeten düşük gıda fiyatlarının keyfini çıkarıyor. Almanya’da bakkalların maliyeti hakkında daha fazla bilgi edinmek ve para tasarrufu sağlayan bazı ipuçları için okumaya devam edin.

İçerik:

Almanya’da Gıda Fiyatları ve Marketler

Almanya’da Yemek Ne Kadar?

Almanya’da gıda fiyatları, özellikle gıda fiyatlarının çok daha pahalı olduğu İtalya, Fransa, Avusturya, Belçika ve İsveç gibi komşu ülkelere göre genellikle oldukça düşüktür. Özellikle peynir, et, ekmek,  şarap, bira ve sebzeler için geçerlidir, çünkü büyük ölçüde Almanya kendi gıdasının çoğunu gelişmiş tarım endüstrisinde üretip yetiştirmektedir.

Almanya’da Berlin’den Münih’e gıda fiyatları hemen hemen aynı. Örneğin, Münih’teki bir litre sütün maliyeti (0,84 €) ile Berlin’deki bir litre sütün maliyeti (0,81 €) arasında yalnızca küçük bir fark vardır.

Bununla birlikte, bölgesel ürünler için fiyatta bazı farklılıklar bulabilirsiniz. Örneğin Alman Birası, üretildiği yere yakın satın alındığında her zaman daha ucuzdur. Fiyattaki en büyük farklar, farklı şehirler arasında değil, büyük şehirler ve küçük kasabalar arasındadır; iş fiyatlarının daha yüksek olduğu bir şehir merkezinde alışveriş yapmak için muhtemelen bir prim ödeyeceksiniz.

Almanya’da Bakkal İçin Nereden Alışveriş Yaparsanız?

Almanya’da yaşadığınız her yerde market alışverişi hazırdır. Küçük köylerde bile yerel bir bakkal bulunurken, kasaba ve şehirlerde küçük bakkallar, çiftçi pazarları, yemek salonları ve süpermarketler (örn. Edeka, Rewe, Lidl, Aldi, Carrefour, Kaufland) bulunur.

Bununla birlikte, Almanya’daki mağazalar genellikle Birleşik Krallık, ABD veya diğer AB ülkelerindeki mağazalar kadar geç açılmaz ve ticaret yasaları, çoğu mağazanın pazar günleri her zaman kapalı olduğu anlamına gelir.

Önerilen İçerik :   Rusya Soğuk Ülke, Sıcak İnsanlar

Yerel olarak yetiştirilen yiyecekler istiyorsanız, çiftçi pazarlarına gidin; alışveriş yapanlar biraz daha fazla ödüyor, ancak kalite daha iyi ve çevresel etki daha düşük. Sezonluk ürünler genellikle daha ucuzdur, bu nedenle onları satın almak tasarruf etmenin iyi bir yoludur.

Market

Almanya’da Market Fiyatları Ne Kadar?

Temel gıda fiyatları alışveriş yaptığınız yere göre değişmekle birlikte bu fiyatlar Almanya ortalamasıdır.

 • 1 litre Süt – 0,70 €
 • Somun ekmek – 1,30 €
 • 12 Yumurta – 1,82 €
 • 500 gr yerel Peynir – 4,45 €
 • 1 kg Tavuk göğsü – 7,32 €
 • 1 kg Pirinç – 2,09 €
 • 1 kg Elma – 2,20 €
 • 1 kg Patates – 0,97 €
 • 1 şişe orta sınıf şarap 4,99 €
 • 0,5 litre yerel bira – 0,76 €
 • 1 paket Sigara – 6,40 €

Öğünlerini dikkatli planlayan, fazla et yemeyen ve indirimli süpermarketlerden alışveriş yapan bekar bir kişi, haftalık alışverişini haftada 50 €’dan daha az bir fiyata yapabilir (alkol ve tuvalet malzemeleri hariç). Bu,  öğle yemeğinde artıkları yemeniz ve dışarıda yemek yememeniz şartıyla, Almanya’daki günlük yemek maliyetini 7 € civarında yapar.

Düşük Maliyetle Yiyecek İçin Nereden Alışveriş Yapmalısınız?

Neyse ki, mümkün olan en iyi anlaşmayı elde etmek oldukça geleneksel bir Alman özelliği olarak düşünülüyor. Almanya, Aldi, Netto ve Lidl gibi indirimli süpermarketleriyle ünlüdür. Temel gıdalar, taze meyve, sebze, şarap ve bira bu süpermarketlerde genel marketlerden çok daha ucuzdur.

YORUMLAR