Monokristal Güneş Paneli Nedir?

Güneş paneli teknolojisi yıllar içinde önemli ölçüde gelişti ve şimdi bir dizi yenilikçi güneş paneli piyasaya sunuluyor. Bir güneş paneli sistemi kurmak istediğinizde göz önünde bulundurmanız gereken pek çok şey vardır, bunlardan biri ne tür güneş panelleri alacağınızdır. Günümüzde konut güneş enerjisi sistemleri için piyasada bulunan güneş panellerinin çoğu üç kategoriye ayrılabilir: monokristal güneş panelleri, polikristal güneş panelleri ve ince film güneş panelleri. Tüm bu tip güneş pilleri, güneş enerjisini kullanmak için kullanılır. Ancak her biri güneş panellerinin farklı özelliklere sahip olmasına neden olur.

Monokristal Güneş Paneli Sistemleri

Monokristal güneş paneli, monokristal güneş pillerinden oluşan bir güneş panelidir. Panel, adını bir yarı iletkenle aynı şekilde yüksek saflıkta tek kristal silikondan büyütülen silindirik bir silikon külçeden alır. Hücre tek bir kristalden oluştuğu için, daha iyi bir elektrik akışı için elektronlara daha fazla hareket alanı sağlar. Silindirik külçe, hücreler oluşturan gofretler halinde dilimlenir. Hücrelerin faydasını maksimize etmek için dairesel gofretler, sekizgen şekilli bir gofrete tel kesilir. Bu hücreler sekizgen şekli nedeniyle benzersiz bir görünüme sahiptir. Ayrıca tek tip bir renge sahiptirler.

Monokristal Güneş Paneli Sistemi Özellikler

Monokristal güneş pilleri, fotovoltaik özellikler sergileyen üç tip malzeme arasındadır. Diğer ikisi polikristal güneş pilleri ve amorf veya ince film güneş panelleridir. Monokristal güneş pillerinin özellikleri aşağıdaki gibidir:

  • Paneldeki bu hücreler, güneş ışınlarından daha fazla enerji toplamak için daha geniş bir yüzey alanı sunan bir piramit desenine sahiptir.
  • Üst yüzey, pozitif elektriksel yönelime sahip olan tabana kıyasla elektriksel olarak negatif bir yönelim oluşturmaya yardımcı olan fosfor ile yayılır ve bu da elektrik alanı oluşturmaya yardımcı olur.
  • Yansımayı azaltmak ve böylece emilimi artırmak için hücreler silikon nitrür ile kaplanır.
  • Üretilen elektrik, hücrelere basılan metal iletkenler aracılığıyla toplanır.
Önerilen İçerik :   Şıklığınıza Şıklık Katın: ED SCARF Eşarplar

Monokristal güneş paneli hakkında daha fazla bilgi ve fiyatlarını incelemek isterseniz https://solaravm.com/ sitesini inceleyebilirsiniz.

YORUMLAR