En Ünlü İzlanda Buz Mağaraları ve Gezi Tavsiyeleri

İzlanda Dünya haritasındaki konumu dolayısıyla birçok buzula, yarıklara, karla kaplı ovalara, buzul lagünlere ve doğal buzul buz mağaralarına sahiptir. Buzullar, İzlanda’nın %11’ini oluşturması sebebiyle İzlanda’nın en büyük turizm kaynağı olmuştur. Vatnajökull İzlanda’nın en büyük buzuludur ve bünyesinde çok sayıda buz mağaraları barındırmaktadır. Kristal mağara, Katla ve Skaftafell buz mağaraları dünyaca bilinen ve turist akınına uğrayan ziyaret noktalarıdır. 

İçerik:

İzlanda Buzulları Nasıl Oluşmuştur?

İzlanda buzulları, jeotermal aktivite ve buzul erimeler sonucu oluşmuştur. Her yıl, buzullar eriyerek buz mağaraları yok olur ve yeniden şekillenir.

İzlanda Buz Mağarası ve Buzul Mağarası Arasındaki Fark Nedir?

İzlanda buz mağarası ve buzul mağarası arasındaki en temel fark, buz mağarasının buzlar eridiğinde bile taştan duvarlarının var olmaya devam etmesidir. Buz ve buzul mağaralarının her ikisi de doğal oluşumlar olmalarına karşın, buzul mağaraları yalnızca buzdan oluşan duvar ve tavana sahip ve buzlar eridiğinde kısmen kaybolan bir mağara çeşididir. Buz mağaraları buzlar eridiği zaman bile var olmaya devam etmelerini sağlayan taş ve kayadan çeperlere sahiptir. 

Buz Mağaraları İzlanda’da Nerededir?

Buz mağaraları İzlanda’da bir çok devasa buzulların altında bulunmaktadır. İzlanda’nın %11’i buzullarla kaplıdır; buz mağaraları çoğunlukla buzulların altında gizlenmekte ve sayısı tam olarak bilinmemektedir. Vatnajökull Milli Parkının İzlanda’nın %8’ini oluşturması sebebiyle buz mağaralarının büyük bir çoğunluğunun Vatnajökull Milli Parkı sınırları içinde olduğu düşünülmektedir. 

Vatnajökull Milli Parkına ait harita görseli aşağıda verilmiştir. 

izlanda buz magaralari

İzlanda’nın En Ünlü Buz Mağaraları Hangileridir?

İzlanda’nın en ünlü buz mağaraları aşağıda verilmiştir. 

 • Kristal Buz Mağarası 
 • Katla Buz Mağarası 
 • Langjökull Buz Mağarası
 • Vatnajökull Buz Mağaraları
 • Skaftafell Buz Mağaraları

Kristal Mağara Nerededir?

kristal magara

Kristal Mağara, Vatnajökull Milli Parkı sınırları içinde bulunmaktadır. Milli Park içindeki en büyük buz mağarası olma özelliğini gösteren Kristal Mağara, Breiðamerkurjökull Buzulu’nda bulunmaktadır. Kristal Buz Mağarası İzlanda sınırları içinde oldukça eski bir mağara olma özelliği taşıması nedeniyle üst üste geçmiş ve sıkışmış buz katmanlarının sebep olduğu mavili beyazlı bir iç yüzeye sahiptir. Kasım ve nisan ayları arası Kristal Mağara’nın görülmeye en çok değer olduğu zaman çizelgesi arasındadır. 

Önerilen İçerik :   Tatil İçin Olmazsa Olmaz Eşyalar

Skaftafell Buz Mağarası Nerededir?

Skaftafell Buz Magarasi

Skaftafell Buz Mağarası, Skaftafell Milli Parkı’nda buzulların altında yer almaktadır. Skaftafell Milli Parkı 2008 yılında Vatnajökull Milli Parkı ile birleşerek Avrupa’nın en büyük milli parklarından biri olma özelliğine sahip olmuştur. Skaftafell İzlanda ziyaretleri suların donduğu zamanlarda yani ekim ile mart ayları arasında yapılmaktadır. 

Katla Mağarası Nerededir?

Katla Magarasi

Katla Mağarası Kötlujökull buzullarında yer almaktadır. Katla Mağarası, İzlanda sınırlarında hala aktif olan Katla Yanardağı’nın patlamasının ardından ateş ve buzdan meydana gelmiş jeolojik bir lav mağarasıdır. Katla Buz Mağarası alışılmış mavi ve beyaz buz renginin aksine, siyah mavi renk geçişlerine sahiptir. Katla Mağarası’nı ziyaret için en uygun olduğu mevsim kış olsa da jeolojik yapısı nedeniyle mağarayı her mevsim görmek mümkündür.

Vatnajökull Buz Mağarası Nerededir?

Vatnajokull Buz Magarasi

Vatnajökull Buz Mağarası, Vatnajökull Milli Parkı’nda yer almaktadır. Vatnajökull Buzulu Avrupa’nın en büyüğüdür ve sayısız buz mağarasını bünyesinde barındırmaktadır. Kasım ve nisan ayları arası, Vatnajökull Mağarası’nı gezmek için en uygun zamanlardır. 

Langjökull Buz Mağarası Nerededir?

Langjokull Buz Magarasi

Lanjökull Buz Mağarası, Langjökull Buzulu’nun altında yer almaktadır. Tünel şeklindeki yapısıyla uzun buzul anlamına gelen Langjökull adını alan bu buz mağarası, 2015 yılında büyük sondaj ekipmanları yardımıyla insan eliyle oluşturulmuştur. Langjökull Buz Mağarası deniz seviyesinden 1.260 metre yükseklikte olup, 550 metre derinliğe sahiptir. İzlanda Langjökull Buz Mağarası tüm yıl boyunca ziyarete açıktır. 

İzlanda’da Buz Mağarası Gezmek İçin En Uygun Mevsim Nedir?

İzlanda’da buz mağarası gezmek için en uygun mevsim kıştır. Kışın geçen sert soğuk mağaraların içini sağlam ve güvenli hale getirmektedir. İzlanda’da kış mevsimi ekimde başlar ve martta son bulur. 

İzlanda Buz Mağaraları Yalnız Ziyaret Edilebilir Mi?

İzlanda buz mağaralarının yalnız ziyaret edilmesi önerilmez. Hava koşullarından büyük ölçüde etkilenen İzlanda buz mağaraları, açık hava aktivite deneyimine sahip olan insanlar için bile uzman bir rehber vasıtasıyla ziyaret edilmelidir. 

Önerilen İçerik :   Otobüsle Avrupa Turu İçin Schengen Başvuru Koşulları Nelerdir?

İzlanda Buzul Turu Fiyatları 2022’de Ne Kadardır?

İzlanda buzul turu fiyatları 2022 yılı için tur şirketlerine, tur kapsamına ve zamanına göre değişiklik göstermektedir. İzlanda’da en popüler turlar için fiyatlar 150 ile 1.000 ABD doları arasında değişmektedir; ortalama özelliklerdeki bir buzul turu ise yaklaşık 500 ABD doları olarak ücretlendirilmektedir.

İzlanda Vize İşlemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İzlanda vize işlemleri hakkında en sık sorulan sorulara Vizem.net yetkilerinden aldığımız yanıtları aşağıda paylaştık. 

İzlanda Buzul Gezileri İçin Hangi Vize Alınmalıdır?

İzlanda buzul gezileri için Schengen vizesi alınması gerekmektedir. Umuma mahsus pasaport sahiplerinin İzlanda buzul gezileri için İzlanda turistik vizesi alması gerekmektedir. Diplomatik pasaport, hizmet pasaportu ve hususi pasaport hamilleri, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla yapacakları İzlanda seyahatlerinde vizeden muaftır. 

İzlanda Turist Vizesi Nasıl Alınır?

İzlanda turist vizesi, gerekli vize evraklarının hazırlanmasının ardından akredite acenteler ve VFS Global İzlanda vize başvuru merkezi üzerinden başvuru yaparak alınabilmektedir. İzlanda vize başvuruları için Türkiye’deki karar merci Danimarka dış temsilciliğidir.

Son 59 ay içerisinde Schengen vizesi almış kişilerin, vize başvuru merkezine gelmesine gerek kalmadan, sadece gerekli vize evraklarını Vizem.net merkez ofisine göndererek İzlanda vizesi işlemlerini tamamlamaları mümkündür. 

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

İzlanda Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İzlanda turistik vize için gereken evrak listesi aşağıda verilmiştir. 

 • Pasaport: Son 10 yıl içinde düzenlenmiş ve dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliğe sahip, en az 2 boş sayfası bulunan güncel pasaport ile birlikte, eğer varsa önceki pasaportlardaki vizelerin fotokopileri hazırlanmalıdır. 
 • Fotoğraf: En az 6 aylık, 3,5 x 4,5 cm ölçülerinde beyaz arka fona sahip 1 adet biyometrik fotoğraf belgeler arasına eklenmelidir. 
 • İzlanda turist vizesi başvuru formu: Vize başvuru formu eksiksiz olaak doldurulmalı ve imzalanmalıdır.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: Ebeveyn, kardeşler, eş ve çocukları gösteren nüfus sicilinin tam özeti alınmalıdır.
 • Sağlık sigortası: Talep edilen seyahat tarihlerini kapsayan, Schengen bölgesinde geçerli, en az 30.000 euro tutarında ve COVID-19’u kapsayan bir seyahat sağlık sigortası yapılmalıdır. 
 • Seyahat ve konaklama rezervasyonları: Uçuş ve otel rezervasyonları, seyahat güzergahı ve diğer ulaşım araçlarının kullanılacağına dair kanıt gösterilmelidir. 
 • Maddi kanıt: Son 3 aya ait hesap bakiyesini gösteren, banka tarafından kaşeli ve imzalı kişisel banka dekontu alınmalıdır. 
 • Giriş-çıkış belgesi: Ülkeye giriş çıkışın son 5 yılını gösteren e-devlet üzerinden veya karakoldan alınmış imzalı mühürlü giriş çıkış belgesi sunulmalıdır.
Önerilen İçerik :   En İyi GPS Telefon Takip Programları Nelerdir? (2023)

Başvuru sahibinin çalışma durumuna göre ve gerekli görülmesi halinde, yukarıda listelenmiş belgeler standart başvuru evraklarına ek belge talep edilebilmektedir.

İzlanda Vize Ücreti Ne Kadardır?

İzlanda vize ücreti yetişkinler için 80 euro, 6-11 yaş arasındaki kişiler için ise 40 euro tutmaktadır. 6 yaş ve altı vize başvurularından başvuru ücreti alınmaz. Vize harç ödemesi online başvuru sırasında kredi kartı ile yapılır. 

2022 yılı için seyahat sigortası, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil İzlanda vizesi harç ücreti ortalama 185 euro tutmaktadır. 

YORUMLAR