Zanzibar Nerede, Nasıl Gidilir, Gezi Rehberi

Tanzanya anakarasının 22 mil açığında bulunan 53 mil uzunluğundaki Zanzibar adası yüzyıllardır kültürlerin ve ticaretin kavşağında bulunuyor. Tarihi Stone Town’ı keşfetmekten adanın ünlü baharat çiftliklerini ziyaret etmeye kadar, ada cennetinde bir veya iki haftayı kolayca doldurabilirsiniz.

İçerik:

Zanzibar Nasıl Gidilir ve Ne Zaman Gidilir?

Zanzibar’a New York John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı’ndan Kenya Airways ile Nairobi’ye bağlantılı uçuşların yanı sıra Air France, KLM ve Qatar Airways tarafından işletilen Avrupa’dan direkt uçuşlarla erişilebilir. Tanzanya için Amerikalılar için 100 ABD Doları (diğer ülkeler için 50 ABD Doları) olan ve önceden çevrimiçi olarak veya varışta alınabilen bir turist vizesi gereklidir. Yüksek sezon, kuru ve biraz daha soğuk olduğu Haziran-Ekim arasıdır ve Aralık’tan Şubat’a kadar ikinci bir yüksek sezon (daha sıcak, daha nemli sıcaklıklara rağmen).

Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

İngilizce yaygın olarak konuşulmasına rağmen, Swahili ülkenin ana dilidir. Tanzanya ağırlıklı olarak Müslüman bir ülkedir; Ziyaretçiler, bölgesel başkent Stone Town’da veya bir köyde daha mütevazı giyinmelidir, ancak başörtüsü gerekli değildir ve plajda çoğu kıyafete izin verilir. Alkol restoran ve barlarda kolayca bulunur.

Yerel para birimi Tanzanya şilinidir, ancak ABD doları geniş çapta kabul görmektedir ve birçok turistik mekan fiyatları dolar olarak listelemektedir. Stone Town’un dışında yalnızca birkaç ATM olduğu için nakit getirmek iyi bir fikirdir.

Zanzibar’ın En İyi Plajları

Toz beyaz kum ve sakin dalgalarla kutsanmış Zanzibar’da her tarza uygun bir plaj var. Kwenda ve Nungwi’nin kuzeybatı sahilleri gün batımı sevenler için idealdir; ikincisi daha büyük tatil yerlerine ve daha çok parti ortamına ev sahipliği yapıyor.

Kuzeydoğu sahili, lüks butik oteller ve ambiyans ile dinlenme arasında mutlu bir ortam sunan Matemwe, Kiwengwa ve Pongwe dahil olmak üzere uzun ve geniş plajlara sahiptir. Güneybatıda, tenha Michamvi gün batımı ve huzur için iyidir; Paje, adanın en canlı plajı ve uçurtma sörfçüleri ile gece kuşlarının mekânı ve Jambiani, geleneksel bir balıkçı köyü ortamını şık butik oteller ve villalarla birleştirir.

Zanzibar Nerede, Nasıl Gidilir, Gezi Rehberi
Zanzibar Nerede, Nasıl Gidilir, Gezi Rehberi

Zanzibar’da Ne Yapılır?

Zanzibar’daki en önemli aktivitelerin çoğuna 30 ila 60 dakikalık bir sürüş mesafesinde ulaşılabildiğinden, birçok ziyaretçi kendilerini bir sahil oteline yerleştirir ve oradan günübirlik geziler yapar. Aktiviteler ve transferler doğrudan oteller aracılığıyla rezerve edilebilir. Zanzibar Star Tours , daha benzersiz aktiviteler, kaliteli rehberler ve diğer hizmetler sunan güvenilir bir yerel DMC’dir.

Önerilen İçerik :   Uygun Yurtdışı Balayı Tatili

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Stone Town’ı Ziyaret Edin

Müşteriler Stone Town’u gezmeden Zanzibar’ı ziyaret edemezler. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan kıyı kenti, Swahili, Arap, Hint ve Avrupa etkilerini harmanlamaktadır. Dar sokaklardan oluşan labirenti, özenli tarihi evler, güzelce oyulmuş kapılar, hareketli bir pazar ve çok sayıda butik ile çevrilidir. Köle ticaretiyle daha karanlık bağlantıları olan, aynı zamanda Queen grubunun Freddy Mercury’nin doğum yeri olarak daha iyimser tarafları olan adanın tarihine dair fikir edinmek için rehberli bir turda ziyaret edilmesi en iyisidir.

Müşteriler, Stone Town limanından Prison Island’a 20 dakikalık bir tekne yolculuğu yapabilir. Yanıltıcı bir isim, ada sarıhumma vakaları için karantina istasyonuydu. Bugün, en eskisi neredeyse 200 yaşında olan nesli tükenmekte olan dev Aldabra kaplumbağalarına ev sahipliği yapıyor.

Baharat Turu Yapın

Doğu Afrika’ya açılan kapı olan Zanzibar’a giden Arap, Malezyalı ve Hintli tüccarların gemilerinde baharatlar vardı ve Zanzibar’a Baharat Adası takma adı verildi. Yerel kooperatifler tarafından işletilen baharat çiftlikleri, genellikle palmiyeler ve meyve ağaçlarıyla dolu tropik bir vaha içinde kuruludur ve çok güzel ve gezmek için bilgilendiricidir. Müşteriler, öğle yemeğine veya yemek kursuna ekleyerek deneyimi geliştirebilirler.

Dhow Teknede Seyir

Bir ada olarak, Zanzibar’ın bazı mükemmel tekne gezileri ve su sporları sunması şaşırtıcı değil. Geleneksel bir maun yelkenli teknesi olan bir “dhow” teknesinde gezintiye çıkmak bir zorunluluktur. Kuzeybatı sahili gün batımı gezileri için en iyisi olmasına rağmen, herhangi bir plajdan özel kiralama düzenlenebilir.

Su üzerinde tam bir gün geçirmek için, koruma alanı ziyareti, şnorkelli yüzme, kumul üzerinde mola, barbekü öğle yemeği ve umarım bazı yunus gözlemlerini içeren bir “Safari Mavisi” deneyimini tercih edin. Kuzeydoğu kıyısındaki Mnemba Adası yakınlarındaki mercan kayalığı da şnorkelle yüzenleri ve dalgıçları cezbeder. Uçurtma sörfü özellikle doğu kıyısında popülerdir.

Önerilen İçerik :   Hindistan Kültürü

Jozani Ormanında Kırmızı Maymunları Görün

Adanın iç doğasıyla bağlantı kurmak için Jozani Chwaka Bay Ulusal Parkı’nı ziyaret edin. Paje ve Jambiani yolu üzerinde bulunan 20 mil karelik koruma altındaki rezerv, en ünlüsü kırmızı kolobus maymunlarına ev sahipliği yapıyor ve park personeli tarafından düzenlenen rehberli turlarda görülebiliyor. Tur ayrıca diğer dünya mangrovlarında bir yürüyüş de içeriyor.

Nerede Yenir?

Hemen hemen tüm plaj otellerinin bünyesinde iyi restoranlar bulunur ve bazıları tam ve yarım pansiyon paketler sunar. Adanın en ünlü restoranı, Pingwe Plajı’nın açıklarında sallanan bir tepede oturan ve nefes kesici bir panoramaya sahip olan The Rock’tır.

Aksi takdirde, Stone Town’da özellikle dikkat çeken Emerson Spice Hotel, gün batımı akşam yemeği için güzel bir çatı restoranına ve gizli bir bahçe restoranına sahiptir. Rahat bir ortamda yerel yemekler için Lukmann Restaurant, çeşitli Zanzibar spesiyaliteleri sunar veya gezginler, Zanzibar pizzası (doldurulmuş krepe benzer), ızgara deniz ürünleri ve Forodhani Garden’daki gece pazarındaki stantları inceleyebilir. taze şeker kamışı suyu.

YORUMLAR