Fransa Vatandaşı Nasıl Olur?

Fransa’ya taşınmayı düşünüyorsanız, vatandaş olmak harika bir fikir olacaktır. Bir Fransa vatandaşı, Fransa’da kalıcı olarak yaşama hakkına sahiptir ve orada çalışabilir ve oy kullanabilir. Bunların dışında, yalnızca bir vatandaşın erişebileceği, devletin sunduğu birçok başka fayda da vardır. Fransız vatandaşlarının Avrupa Birliği ülkelerinde de belirli avantajları vardır, bunlardan birkaçı, özel bir vize veya çalışma izni başvurusunda bulunmanıza gerek kalmadan orada çalışabilir ve yaşayabilirsiniz. Aşağıda, nasıl Fransız vatandaşı olunacağını anlamanıza yardımcı olacak yollardan bahsedilmektedir:

Vatandaşlığa Kabul Yoluyla Vatandaş Olmak

Nötrleştirme yoluyla vatandaş olmak için önce vize ile bir oturma izni almanız gerekir; bu, başvurunun işlenmesi için bir ABD vatandaşı için yaklaşık iki hafta ve diğer uyruklular için yaklaşık iki ay sürer, ardından Fransa’da yaşamanız gerekir. art arda beş yıl boyunca, Fransız hükümeti tarafından değerlendirilen kabul ve entegrasyon sözleşmesini imzalamanız gerekecek, başvurunuzu yaptıktan sonra pasaportunuzu ve hükümet tarafından verilen diğer önemli belgeleri alacaksınız, bundan sonra başvuru görüşmeniz yapılacak ve ek evraklar yapılır. Aynı şekilde, kimlik kanıtı, doğum belgesi, varsa evlilik cüzdanı, adres kanıtı vb. gerekecektir.

Fransa Vatandaşı Nasıl Olur?
Fransa Vatandaşı Nasıl Olur?

Doğum Yoluyla Vatandaşlık Alma

Fransa’da yabancı bir aileden doğduysanız vatandaşlık talebinde bulunabilir, 16 yaşında vatandaşlık talebinde bulunabilir ve 18 yaşında da avantajlardan yararlanabilirsiniz. Fransa’da doğmuş bu durumda ebeveynler Fransız vatandaşı olmalıdır] ve doğumdan sonraki 30 gün içinde veya doğumdan sonra başvurursanız başvuru formu değişir. Fransız vatandaşı olmalıdır. Sertifikayı Fransa’da ikamet ettiğiniz yerel mahkemeden alabilirsiniz. Aksi takdirde, sertifikayı Paris’teki ulusal ofisten talep edebilirsiniz.

Evlenerek Vatandaşlık Almak

Bir Fransız vatandaşı ile evlenmek ve en az dört yıl evli kalmak, sizi Fransa’da vatandaşlık almaya uygun hale getirir, yerel vilayetinize başvurmanız gerekir. Eşinizin Fransız vatandaşlığına sahip olması ve başvuru sırasında her ikinizin de evli olması önemlidir. Başvurunuzu göndermeden önce bir yıl boyunca Fransa’da yaşamanız gerekir. Bundan sonra kabul ve entegrasyon sözleşmesini imzalamanız gerekir. Bu sözleşme, sözlü ve yazılı Fransızca sınavları, vatandaşlık eğitimi ve önemli bilgilendirme oturumlarını tamamlamanızı gerektirir.

Önerilen İçerik :   Mykonos'a Nasıl Gidilir - Mykonos'ta Yapılacaklar

Fransız Yabancı Lejyonunda Görev Yaparak Vatandaşlık Almak

Fransız yabancı lejyonunun temel gereksinimlerini karşılamak için, dünyanın her yerinden asker kabul eden Fransız askeri grubu olan Fransız yabancı lejyonunda hizmetlere başvurmanız gerekir. Bilgileri edinmeniz ve ardından kayıt formunu doldurmanız gerekir, yabancı lejyona başvurmak için tüm gereklilikleri yerine getirdikten sonra başvuru formunu göndermeye devam edebilirsiniz. Başvuru sürecinin işlenmesi yaklaşık iki gün sürer. Başvurunuz kabul edilirse, bir ön eleme sınavına girmeniz gerekecektir. Ön seçim sınavını başarıyla geçtikten sonra beş yıllık bir sözleşme imzalamanız gerekir. 14 gün süren seçme sınavlarını geçmeli ve ardından eğitimi tamamlamalı ve ardından en az üç yıl hizmet vermelisiniz.

YORUMLAR