İsviçre Çalışma İzni Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

İsviçre’de çalışmanıza izin verilmesini istiyorsanız, bir İsviçre çalışma vizesine ihtiyacınız olacaktır. İsviçre çalışma vizesi, İsviçre uzun süreli vize türlerinden biridir (ulusal veya D-vize olarak da bilinir). Vize sahibinin vizenin verildiği süre boyunca İsviçre’de çalışmasına izin verir. İsviçre çalışma vizesi için başvuru süreci, diğer şeylerin yanı sıra uyruğunuza bağlıdır. Diğer vize türlerinde olduğu gibi, AB/EFTA vatandaşları için AB/EFTA vatandaşı olmayanlara kıyasla farklı kurallar geçerlidir.

İçerik:

İsviçre Çalışma Vizesi için Uygunluk Kriterleri Nelerdir?

AB/EFTA vatandaşı olmayan biri olarak, aşağıdaki koşulları karşılıyorsanız İsviçre çalışma vizesine başvurabilirsiniz:

 • Nitelikli ve kalifiye bir çalışansınız (yönetici, uzman) ve üniversite diplomasına, birkaç yıllık iş deneyimine ve özel uzmanlığa sahipsiniz.
 • Zaten sizi bekleyen bir işiniz var.
 • Yerinize bu işi alabilecek bir AB/EFTA vatandaşı yok.
 • İsviçre çalışma vizeleri için yıllık kotalar buna izin veriyor.

Bu şartları karşılıyorsanız ve işvereniniz oturma izniniz için başvuruyorsa, İsviçre çalışma vizeniz için başvurabilirsiniz.

İsviçre Çalışma İzni Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?
İsviçre Çalışma İzni Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

İsviçre Çalışma Vizesine Nasıl Başvurulur?

İsviçre çalışma vizesi alma süreci aşağıdaki adımlardan geçer:

 • İsviçre’de bir iş bulmak.
 • İsviçre çalışma vizesi belge dosyasını tamamlamak
 • İşvereniniz İsviçre’de oturma izniniz için başvuruda bulunur.
 • Ülkenizde İsviçre çalışma vizesi için başvuruda bulunursunuz.

İsviçre’de iş Bulma

İsviçre’de iş bulmak imkansız, göz korkutucu bir görev gibi görünebilir. Ancak, bunu yapabileceğiniz yollar var. Belki de birileri size zaten bir teklifle yaklaşmıştır ve aktif olarak iş aramanıza gerek yoktur. Ancak, İsviçre’de halihazırda bir işvereniniz yoksa, size uygun bir iş bulmanın en kolay yollarından biri bir işe alım ajansıdır.

Uluslararası işe alım ajansları, yabancı uyrukluların İsviçre’de beceri ve deneyimlerine uygun bir iş bulmalarına yardımcı olabilir. Yerel iş piyasasını bilirler ve iş başvurunuzda, CV’nizde, mülakatınızda size yardımcı olabilir ve işi nasıl güvence altına alacağınız konusunda ipuçları verebilirler. Genellikle çalışma ve oturma izinleri ve yabancı işçilerin işe alınmasıyla ilgili diğer formaliteler hakkında bilgi sahibidirler. Ayrıca İsviçre’deki yerel bir işe alım ajansıyla iletişime geçebilir veya hatta iş ilanları aracılığıyla çevrimiçi iş arayabilirsiniz.

Önerilen İçerik :   Almanya'ya Çalışmak İçin Nasıl Gidilir?

Sizin için en kolay olduğunu düşündüğünüz şekilde iş bulabilirsiniz, ancak sonuç olarak İsviçre çalışma vizesine başvurmadan önce bir işe ihtiyacınız vardır.

İsviçre Çalışma Vizesi Belge Dosyasının Tamamlanması

İsviçre çalışma vizesi için başvurduğunuzda, ülkenizdeki İsviçre temsilciliğinden (elçilik/konsolosluk) randevu almanız gerekmektedir. Başvuruyu şahsen yapmanız ve iade edilmeyen bir vize ücreti ödemeniz gerekir. Belgelerinizi teslim ettiğinizde, üç nüsha halinde olmaları gerekir. İsviçre çalışma vizesi için gerekli belgeler şunlardır:

 • Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca veya İngilizce olarak doldurulmuş ve imzalanmış üç adet uzun süreli vize başvuru formu. İnternetten indirebilir veya bazı durumlarda başvurduğunuz İsviçre büyükelçiliği/konsolosluğunda bulabilirsiniz.
 • En az iki boş sayfası olan geçerli pasaport/seyahat belgesi. Son 10 yıl içinde düzenlenmiş olmalı ve İsviçre’den ayrılmayı planladığınız tarihten en az üç ay sonra geçerli olmalıdır.
 • Pasaportunuzun ilgili sayfalarının üç kopyası (sayfa 1-4 ve son sayfa, düzenleme ve son kullanma tarihini gösteren sayfa, önceki tüm vizelerin kopyaları).
 • Dört adet aynı boyutta vesikalık fotoğraf. Bunlar yeni ve biyometrik olmalıdır.
 • İki nüsha ile birlikte iş sözleşmeniz.
 • Mesleki faaliyetinizin kanıtı.
 • Niteliklerinizin kopyaları (diplomalar, sertifikalar, vb.)
 • Notlarınız, dersleriniz ve üniversiteye/koleje gittiğiniz tarihler gibi önceki eğitiminizle ilgili ayrıntılar.
 • Başka bir yöntemle iş bulmayı denediğinize dair kanıtlar.
 • Özgeçmişiniz.

Almanca, Fransızca, İtalyanca veya İngilizce olmayan belgeler tercüme edilmelidir. Gerekli belgelerin ülkeye bağlı olarak değişebileceğini unutmayın. İsviçre makamları gerekli gördükleri her türlü ek belgeyi isteme hakkını saklı tutar.

Çalışma Vizesi İçin Başvuru

İsviçre’de iş bulduktan sonra İsviçre çalışma vizesi başvuru süreci aşağıdaki gibidir:

 1. İlk olarak, işvereniniz İsviçre’deki yerel kanton istihdam hizmetlerine oturma izniniz için başvurur. İsviçre’de ayrı çalışma izni ve oturma izni yoktur. Bunun yerine, size çalışma izni veren bir oturma izni verilecektir.
 2. İşvereniniz kanton yetkililerine, bu iş için uygun AB/EFTA vatandaşı bulunmadığını kanıtlayabilir.
 3. Yerel kanton yetkilileri başvurunuzu inceler ve onay için Federal Göçmen Bürosuna (FOM) gönderir. FOM kararını verirken dil becerilerinizi, yaşınızı ve İsviçre kültürüne ne kadar iyi uyum sağlayabileceğinizi dikkate alır.
 4. İşvereniniz İsviçre oturma izniniz için başvuruda bulunurken, sizin de kendi ülkenizden İsviçre çalışma vizesi (uzun süreli veya ulusal vize olarak da bilinir) için başvuruda bulunmanız gerekir. AB/EFTA vatandaşı olmayanların çoğunun İsviçre’ye girmek için uzun süreli (ulusal) vizeye ihtiyacı vardır. İhtiyacınız olup olmadığına buradan bakabilirsiniz. İsviçre çalışma vizesi için ülkenizin İsviçre büyükelçiliğine/konsolosluğuna başvurabilirsiniz.
 5. FOM oturma izniniz hakkında karar verdiğinde, sizi, işvereninizi ve kanton ofislerini bilgilendirir. FOM oturma izninizi onaylarsa, kanton ofisleri İsviçre büyükelçiliğini/konsolosluğunu bilgilendirir.
 6. Ülkenizdeki İsviçre elçiliği/konsolosluğu size İsviçre çalışma vizenizi verir.
 7. İsviçre’ye giriş yaparsınız ve yerel kanton göçmen büroları aracılığıyla İkamet Kayıt Bürosuna kayıt yaptırmak için 14 gününüz vardır.
 8. İsviçre oturma izninizi alırsınız ve İsviçre’de yaşamanıza ve çalışmanıza izin verilir.
Önerilen İçerik :   İngiltere'de Gezilecek Yerler ve Yapılması Gerekenler

İsviçre Çalışma Vizesi için Oturma İzinleri

İsviçre çalışma vizesi ile alabileceğiniz oturum izni türleri şunlardır:

 • Kısa süreli ikamet için L izni. Bu izin bir yıla kadar verilir ve iş sözleşmesinin şartlarına bağlıdır. Sadece belirli bir işveren ve şirket için çalışabilirsiniz. Bazı durumlarda vizeyi bir yıl daha uzatabilirsiniz, ancak L İzni ile 24 aydan fazla kalamazsınız.
 • Geçici/ilk ikamet için B İzni. B İzni de bir yıl için verilir, ancak yıllık olarak yenilenebilir. Bu tür bir izinle sadece aynı işveren için çalışabilirsiniz ve kantonunuzu terk edemezsiniz. Buna ilk oturum izni denir çünkü İsviçre’de B İzni ile kesintisiz 10 yıl yaşarsanız, daimi oturum izni (C İzni) için başvurmaya hak kazanırsınız.
 • Daimi ikamet için C İzni. İsviçre’de kesintisiz on yıl yaşadıysanız, İsviçre’de daimi ikamet için başvurabilirsiniz. C İzni, herhangi bir işveren için çalışmanıza, istediğiniz gibi iş değiştirmenize ve İsviçre’de istediğiniz yerde yaşamanıza izin verir. C izni aynı zamanda serbest meslek sahibi olmanıza izin veren tek İsviçre oturma izni türüdür.

YORUMLAR