Londra’daki En İyi Müzeler

Londra gibi tarihle iç içe bir şehrin dünyanın en iyi müzelerinden bazılarına sahip olması hiç de şaşırtıcı değil. Bu listede, kasvetli İmparatorluk Savaş Müzesi’nden görkemli British Museum’a kadar Londra’nın eşsiz müzeler yer alıyor.

İçerik:

British Museum

İnsanlık tarihi, sanat ve kültüre adanmış olan British Museum, dünyanın en büyük ve en prestijli müzelerinden biridir. Sekiz milyondan fazla eserin yer aldığı kalıcı koleksiyon, tarih öncesi başlangıçlardan günümüze kadar insanlık tarihini belgelemektedir. Mısır heykelleri ve Parthenon mermerlerinden Rembrandt tablolarına ve orijinal Rosetta Taşı’na kadar çok çeşitli eserler burada bulunabilir.

Londra'daki En İyi Müzeler
Londra’daki En İyi Müzeler

Victoria ve Albert Müzesi

Genellikle V&A olarak kısaltılan Victoria and Albert Müzesi, dünyanın en büyük uygulamalı ve dekoratif sanatlar müzesidir. V&A 12 dönümlük bir arazi üzerine kuruludur ve dünyanın en büyük klasik sonrası heykel koleksiyonu da dahil olmak üzere 145 galeri içerir. Koleksiyonlar arasında mimari eserler, kitaplar, seramikler, cam, baskılar, giysiler, mobilyalar, metal işleri, müzik aletleri ve daha birçok kategori yer almaktadır.

Ulusal Galeri

Westminster’daki Trafalger Meydanı’nda yer alan Ulusal Galeri, 13. yüzyıldan 1900’e kadar özenle seçilmiş 2.300’den fazla tabloya ev sahipliği yapmaktadır. Koleksiyon ansiklopediktir ve Avrupa tarihindeki her sanat akımından önemli eserler içerir. Koleksiyon çoğu Avrupa ulusal galerisinden daha küçük olmasına rağmen, Ulusal Galeri dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzelerinden biri olmaya devam etmektedir.

Doğal Tarih Müzesi

Dünyanın en büyük ve en prestijli doğa tarihi müzelerinden biri olan Doğa Tarihi Müzesi kaçırılmaması gereken bir yer. Botanik, entomoloji, mineraloji, paleontoloji ve zooloji koleksiyonlarında 80 milyondan fazla eser barındıran müze, dünyanın en büyük koleksiyonlarından birine sahiptir.

Tate Modern

Tate Modern, Tate Britain’ın modern sanat alanındaki muadilidir. Yalnızca modern ve çağdaş sanat alanında uzmanlaşan Tate Modern, dünyanın en büyük koleksiyonlarından birine sahiptir. Tate Modern, özellikle 1900’den günümüze İngiliz Sanatının resmi ulusal koleksiyonunu elinde bulundurmaktadır. Ayrıca uluslararası çağdaş sanat alanında da güçlü koleksiyonlara sahiptir. Müze aynı zamanda yılda beş milyondan fazla ziyaretçisiyle dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden biridir. Tate Modern, belirlenmiş bir tema ya da konuyu çevreleyen sekiz alanıyla benzersiz bir tasarıma sahiptir. Bu alanlara giriş için herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Önerilen İçerik :   Kuzey Kıbrıs'a Nasıl Gidilir - Kıbrıs'ta Yapılacaklar

Londra Ulaşım Müzesi

Londra Ulaşım Müzesi, şehrin ulaşım mirasına adanmış ilginç ve eğlenceli bir müzedir. Covent Garden’da yer alan müze, şehirdeki ulaşımın her yönünü kapsamaktadır. Müzede 19. ve 20. yüzyıllardan otobüsler, tramvaylar, troleybüsler ve demiryolu araçlarının yanı sıra araçların pazarlanması ve işletilmesiyle ilgili sergiler de yer almaktadır. Müze 1980 yılında kurulmuştur ve yılda ortalama 350.000’in üzerinde ziyaretçi ağırlamaktadır.

YORUMLAR