Ofis aydınlatması için bu ipuçlarına mutlaka dikkat edin!

ofis aydinlatmasi

Ofis aydınlatması iç mekan aydınlatmasının en önemli yöntemlerinden biridir. Bu yenileme yönteminin önem kazanmasının nedeni, çalışma faaliyetlerinin ve önemli idari işlerin aydınlatma ışığı altında yürütülmesi ve ofis veya herhangi bir çalışma alanındaki kişilerin ve çalışanların konforunun önemsenmesidir. Ofis alanı ve çalışma ortamındaki temel aydınlatma, çok önemli noktalara aşina olmayı gerektirir ve bunlara uyulması, insanların performansının verimliliğini artırmada büyük etkiye sahiptir. Aşağıda bu maddeleri tartıştık:

1- Işık bütünlüğü seviyesine uyulması:

Ofis aydınlatmasında en önemli şeylerden biri, ofisin farklı mekanlarına yayılan ışık seviyesinin, aktivite sırasında tacize ve gözlere zarar vermeyecek şekilde aynı seviyede olmasıdır. Aydınlatmada gölgelerin ve kontrastın varlığı daha çok aydınlatmanın dekoratif yönleriyle ilgilidir ve okuma, yazma, bilgisayarla çalışma veya belgeleri görüntüleme gibi iş aktivitelerini gerçekleştirmek için tüm alanı iyi aydınlatan tekdüze bir ışığa ihtiyaç vardır. Bunun yanı sıra ışığın fazla olması ve mekana yayılması daha sonra yorgunluğa ve can sıkıntısına neden olacaktır. Bu nedenle ofis aydınlatması için mutlaka ışık dağılımı çok fazla olan ışıklara ihtiyacınız olacaktır.

2- Renksel geriverim indeksi ve renk netliği:

Günümüzün modern dekorasyonunda elbette çalışma alanını daha ferah hale getirmek, duvarlarda, tavanlarda ve ofis mobilyalarında farklı renkler kullanmak oldukça maliyetlidir. Artık kullandığınız ışıklar iyi bir ışık kalitesine sahip değilse bu renkler donuk ve gerçekçi olmayan renklerle görünecektir. Renksel geriverim indeksi veya CRI (Renksel Geriverim İndeksi), ışığın nesnelerin ve mobilyaların gerçek rengini gösterme yeteneğini gösterir. Renk görünüm indeksi tartışmasında güneş ışığı ve renk görünümü 100 referans numarası olarak belirtilmektedir. Artık lambanın renksel geriverim indeksi 100’e yaklaştıkça, yani yaydığı ışık, renkleri daha doğal ve güneş ışığına daha yakın gösteriyor. Bugün aydınlatma ürünleri pazarındaki en iyi ışıkların renksel geriverim indeksi 95’in üzerindedir.

Önerilen İçerik :   Diadora Spor Tişört Modelleri

(Farklı CRI’ları gösteren bir fotoğraf)

3- Titreşimin olmaması

Bilimsel açıdan bakıldığında, aydınlatma kalitesinin iyileştirilmesinin bir ofis kompleksi çalışanlarının verimliliğini artırmada doğrudan etki yaratacağı kanıtlanmıştır. Şimdi ışıkların sürekli titrediği bir ofis veya hastane düşünün. Titreme, LED ışık sürücüsünün düşük kalitesiyle ilgili bir sorundur. Titreşen ışıklar, ofisteki kişilerin zamanla göz yorgunluğu ve baş ağrısı çekmesine neden oluyor. Bu durum kişilerin iş veriminin düşmesine ve günlük aktivitelerinin aksamasına neden olur. Bu nedenle ofis aydınlatma sistemlerinin tasarımında kırpışmasız ışıklara dikkat edilmesi önemli bir konudur.

4- Işık yoğunluğu, optik verim ve yüksek etkinlik

Aydınlatma ürünleri tüketicileri arasındaki eski bir inanış, armatürün gücü ne kadar fazlaysa, mutlaka o kadar fazla ışığa sahip olacağıdır. Bu konu çoğu durumda tamamen doğrudur ancak bir armatürün ışık miktarını bilmek ve başka bir armatürle karşılaştırmak için ışık verimliliği (Lm/W) gibi faktörlere de dikkat etmeniz gerekir. Optik verimlilik, tüketilen her watt elektrik için armatürden  kaç lümen ışık yayıldığı anlamına gelir. Işık yoğunluğunu ölçen birim olan lümenin

dır-dir. Doğal olarak, bir armatürün watt başına lümen değeri ne kadar yüksek olursa, israfı da o kadar az olur ve tüketilen elektriğin daha büyük bir kısmı ışığa dönüştürülür. Dolayısıyla bir armatürün tüketimi fazla, ışık verimliliği düşük ise hem size doğru şekilde ışık sağlamayacak hem de enerji tüketim maliyetlerini artıracaktır.

Optik etkinlik, armatürün yaydığı ışığın ne kadarının aydınlatmak istediğimiz alana yansıdığı anlamına gelir. Etkinlik düzeyi, armatürün tasarlanma şekli, kullanımı ve armatürün son yerleşimi ve kurulumu gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Bu nedenle, yüksek güçlü bir ışık kullanmak mutlaka en iyi çözüm olmayabilir ancak ışıkların yerleştirilme ve düzenlenme şekli de çok önemlidir. Örneğin LED panel, kendisinden en fazla ışık efektini almak için genellikle özel uzmanlık bilgisi gerektirmeyen bir ışıktır ve bu ışıkla mekanı iyi bir şekilde aydınlatmak kolaydır.

Önerilen İçerik :   DUBAİ DİL OKULLARI VE LEMON ACADEMY

(ofis aydınlatma projesinin fotoğrafı)

Ofis aydınlatma danışmanlığı

Yukarıdaki noktalar temel ofis aydınlatması için en önemli noktalardı. Ücretsiz aydınlatma danışmanlığı, ofis alanınızın şahsen haritasını çıkarmak veya ofis aydınlatma ekipmanı satın almak için 0212-211 50 00 iletişim numarasından Ecowat ile iletişime geçin.

YORUMLAR