Alaska Gezisi Planlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ölmeden önce yapılacaklar listenizde Alaska’ya gitmek var mı? Görkemli buzullar, iç içe geçmiş yaban hayatı, el değmemiş vahşi doğa; her yıl iki milyondan fazla insanın Alaska gemi seyahatiyle eyaletin engebeli güzelliğini deneyimlemeyi tercih etmesinin bir nedeni var. İşte Alaskagemi seyahati hakkında en sık sorulan bazı soruların yanıtları.

İçerik:

Alaska Gemi Seyahati İçin En Uygun Zaman Ne Zamandır?

Temmuz ayı bölgenin ortalama olarak en sıcak ayı olsa da, Alaska’da hava, gemi seyahati sezonu ilerledikçe giderek daha çiseleyen bir hal alır. Ağustos ve Eylül ayları Alaska’nın en yoğun yağış alan aylarıdır, ancak Ağustos sonunda yaprakların kırmızı ve sarıya dönüşmeye başlamasıyla muhteşem sonbahar manzaralarını görme fırsatı da sunarlar.

Dikkate alınması gereken bir diğer husus da, geminin yolunu tıkayan buz nedeniyle bazı bölgelere gemi seyahati sezonunun başlarında ve sonlarında erişilememesidir. Eğer Hubbard Buzulu (Alaska’nın en büyüğü) Alaska gemi seyahati kontrol listenizde mutlaka görülmesi gereken bir yer ise, hayal kırıklığını önlemek için sezon ortasında en sıcak aylarda gemiye binmek isteyeceksiniz.

Alaska Gezisi Planlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Alaska Gezisi Planlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alaska Gemi Seyahatini Gidiş-Dönüş Mü Yoksa Tek Yönlü Mü Yapmalıyım?

Alaska gemi seyahati güzergahlarını araştırmaya başladığınızda fark edeceğiniz ilk şey, bazı gemi seyahatlerinin tek yönlü (Güney’den Kuzey’e veya tam tersi), bazılarının ise gidiş-dönüş (genellikle Seattle veya Vancouver’dan) olduğudur. Her iki seçeneğin de artıları ve eksileri vardır.

Gidiş-dönüş güzergahı size aynı yerden gemiye binme ve gemiden inme kolaylığı sağlarken (bu nedenle Alaska’ya veya Alaska’dan ek bir uçuş maliyetinden tasarruf etmenizi sağlar), tek yönlü güzergahlar genellikle sizi daha kuzeye götürür ve Alaska’nın kendisini keşfetmek ve tadını çıkarmak için daha fazla zaman harcamanıza olanak tanır.

Gidiş-dönüş bir güzergah sizi genellikle Skagway’e kadar kuzeye götürürken, kuzeye doğru bir Alaska gezisi Seward veya Whittier’de sona erecektir. Tek yön seçeneği eve dönüş uçuşu gerektirse de, Kuzey Amerika’nın en doğal tren yolculuklarından biri olan Seward’dan Anchorage’a 107 millik demiryolu yolculuğunu yapmak için cazip bir fırsat sunar.

Önerilen İçerik :   Online seyahat sağlık sigortası almanın en kolay yolu

Bir Güzergah Seçerken Hangi Manzaralara Dikkat Etmeliyim?

Herhangi bir Alaska gemi seyahati nefes kesici manzaralar sunarken, her gemi seyahati hattı, geminin büyüklüğüne ve tipik misafirlerinin ilgi alanlarına bağlı olarak güzergahlarda küçük farklılıklar sunma eğilimindedir. Bunlar öne çıkanlardan bazılarıdır:

İç Geçit

Alaska’ya yapılan neredeyse her gemi seyahati Olympia, WA’dan Alaska Panhandle’a kadar uzanan bu çarpıcı kıyı şeridinden geçer. Geminiz Vancouver Adası ile British Columbia’nın anakarası arasındaki sakin suları süsleyen pitoresk adalara girip çıkarken, bunun seyahat programınızın bir parçası olduğunu fark edeceksiniz. Bir balina veya yunus gözlemi de eklerseniz, bu seyahatinizin en önemli anı olabilir!

Buzul Körfezi

Sadece özel izne sahip gemilerin su yoluyla ulaşabildiği bu UNESCO Dünya Mirası Alanı, birçok Alaska gemi seyahati güzergâhında ortak bir duraktır. Yolsuz bir milli parkın parçası olarak, parkın sınırlarına giren tüm gemilerde, park ve 11 buzulu hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen konuklar için ek bir bonus olan bir korucu bulunmalıdır.

Hubbard Buzulu

40 kat yüksekliğinde ve 76 mil uzunluğundaki Hubbard, birçok kişi tarafından Alaska’nın en büyük ve en görkemli buzulu olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda en aktif buzuldur ve en yoğun yaz aylarında neredeyse sürekli olarak buzağılamaktadır, bu da onu görmek için en iyi zamandır.

Tracy Kolu

Daha küçük yolcu gemileri sizi genellikle Juneau’nun güneyinde yer alan ve daha az bilinen Sawyer Buzulu’na giden bu devasa fiyorda götürecektir. Tipik Alaska kruvaziyer güzergahından biraz sapmakla birlikte, muhteşem bir buzulla sonuçlanan bu derin kanalda yelken açmak, biraz farklı bir şey arayan gezginler için unutulmaz bir deneyimdir.

YORUMLAR