Fransa’daki En İyi Müzeler

Fransa dünyanın en önemli müzelerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır ve Fransa’ya yapılacak her seyahat bir ziyareti içermelidir.

Ülkenin dört bir yanına dağılmış 1.200’den fazla galeri ile her sergi ülkeye, tarihine, mirasına ve kültürüne dair yeni bir bakış açısı sunuyor. İster Yunan heykellerine ister Empresyonist ustalara, devasa tablolara veya antik duvar halılarına odaklansın, Fransa’nın mutlaka görülmesi gereken müzeler silinmez bir ihtişam sergiler ve her seyahat programında bir yer bulmalıdır.

İçerik:

Louvre Müzesi, Paris

Fransız krallarının ve küresel başyapıtların tarihi ile Louvre Müzesi dünyanın en önemli galerilerinden biridir. Batı Medeniyetinin en ünlü başyapıtlarından bazılarının ve Akdeniz’in en önemli eserlerinden oluşan koleksiyonların bir hazinesi olan müzede dünyayı gezebilir ve zamanda yolculuk yapabilirsiniz. Resim, heykel ve sanatsal eserlerle dolu 70 odasıyla müzenin 785.765 metrekarelik sergi alanlarında keşfedilecek ve görülecek çok şey var.

Musée d’Orsay, Paris

19’uncu ve 20’nci yüzyılların muhteşem sanat eserlerine odaklanan Musee d’Orsay, galerinin sanatsal tasarımına kadar Belle Epoque’u temsil etmektedir. Empresyonist sanatçılar ve kronolojik sırayla sunulan usta işi eserler için bir cennet olan müzede, Monet, Renoir, van Gogh ve Cezanne gibi sanatçıların eserlerinde yakalanan akımlar arasında geçiş yapan yaratıcı algıyla sanatsal estetiğin çağlar boyunca ilerleyişini takip edebilirsiniz.

Fransa'daki En İyi Müzeler
Fransa’daki En İyi Müzeler

Centre Pompidou, Paris

Centre Pompidou’nun modern estetiği, çelik ve camdan oluşan çarpıcı koleksiyonu özgün bir tasarım yaratırken, Paris’in en bilindik yapısıyla tezat oluşturmaktadır. Geniş koleksiyonda 20. ve 21. yüzyıllara ait 100.000’den fazla modern ve çağdaş eser kronolojik sırayla sergilenmektedir. Kandinsky’den Picasso’ya, Braque’tan Warhol’a, modern sanat şemsiyesi altında barındırılan ve şehrin muhteşem manzarasıyla vurgulanan olağanüstü çeşitliliği bulabilirsiniz.

Musée de la Tapisserie de Bayeux, Normandiya

Bayeux kasabası, Musee de la Tapisserie de Bayeux’da sergilenen ünlü Bayeux Gobleninde yakalanan olağanüstü bir tarihi yansıtmaktadır. Müze galerisi, 11. yüzyıla kadar uzanan ve on farklı iplik tonu kullanılarak ustaca işlenmiş Ortaçağ sanat eserine işlenmiş bölgenin kötü şöhretli tarihini vurgulamaktadır. Müze, Baueux’nün Eski Kenti ile birleştiğinde, yarı ahşap evler ve zarif konaklarda korunmuş tarihin büyüleyici bir yansımasını bulabilirsiniz.

Önerilen İçerik :   Amsterdam Hollanda'dan Günübirlik De Haar Kalesi Gezisi

Musée Toulouse-Lautrec, Albi

Orta Çağ’ın başlarından kalma Palais de la Berbie, ünlü sanatçının Paris dışındaki en kapsamlı eser koleksiyonu olan Musee Toulouse-Lautrec ile Belle Epoch’un özenli bir yansımasına ev sahipliği yapmaktadır. Galerileri keşfederken, sanatçının bir estetikten portrelere ve poster çalışmalarına geçerken gösterdiği gelişimin zaman çizelgesini bulabilirsiniz. Her bir eser, dönemin Paris yeraltı dünyasına dalana kadar alaycı ve eğlenceli bir mizah sergilerken, kendine özgü teknik ve perspektifi de gözler önüne seriyor.

Musée Ingres, Dordogne

Dordogne’daki Musée Ingres, Jean-Auguste-Dominique Ingres’in hayranı olduğu klasikçilerin eserleriyle 17. yüzyıldan kalma piskopos sarayında ışıldıyor. Galeriler, 4.000’den fazla çizim ve resimle, bir güzel sanatlar müzesinin ruhunu ve hayatı boyunca eserleri toplayan neoklasik ressam ve kemancının tercih ettiği estetiği yakalıyor. Ingres’in kendi önemli eserlerinden Tintoretto ve Van Dyck’ın eserlerine kadar uzanan geniş koleksiyon, Dordogne’da sanata rafine bir bakış açısı sunuyor.

Musée Historique Lorraine, Nancy

Musée Historique Lorraine, Fransa’nın daha geniş bir tarihi ya da dünyanın dört bir yanından getirilen eserler yerine, ilin en iyi yansımalarından biridir. Galeriler geçmişe hayat veriyor ve tarihin çağdaş yaşamda neden güncel kaldığını ortaya koyuyor. Musée Historique Lorraine, 16. yüzyıl gravürleri, yerel sanatçıların başyapıtları, antika mobilyalar ve Fransa’nın doğusundaki Yahudi tarihine ilişkin sergilerin yer aldığı koleksiyonuyla son derece yerel ama bir o kadar da kapsamlı.

Versailles Sarayı, Versailles

Fransa’nın en ünlü ve göz alıcı saraylarından biri olan Barok şatosu, sizi 2.300 oda ve 1.976 dönümden fazla bahçeye yayılan zarafet ve zenginliğin içine çeker. Temel ve şelaleleri görmek için arazide dolaşmaktan Aynalar Salonu’ndaki yaldızlı yansımalar arasında gezinmeye kadar Versailles, özel bir tur veya planlı piknik sırasında kendinizi şımartabileceğiniz Fransız aristokrasisinin tarihi ihtişam ve prestijinin olağanüstü bir temsilidir.

Önerilen İçerik :   Malta Dil Okullarında İngilizce Eğitimi

YORUMLAR