Almanca Kaç Ayda Öğrenilir?

“Almanca öğrenmek ne kadar sürer?” diye merak ediyorsanız, dil çalışmalarınızı planlamanıza yardımcı olacak bazı sağlam cevaplar var. Bu yazıda, Almanca öğrenmenizin ne kadar süreceğini etkileyen en önemli dört faktörden bahsedeceğiz.

İçerik:

Ulaşmak İstediğiniz Almanca Seviyesi

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Almanca’da ne kadar akıcı olmak isterseniz, hedeflerinize ulaşmanız o kadar uzun sürer. Peki başlangıç ​​seviyesinden ileri aşamalara kadar Almanca öğrenmek ne kadar sürer?

Evden Almanca çalışarak, B1’e geçmek için yaklaşık olarak aynı zaman dilimini bekleyebilirsiniz. (Almanca öğrenme ortamlarını birazdan daha ayrıntılı olarak ele alacağız.) Bu, A1 (başlangıç) ila C2 (ileri düzey) seviyelerinde resmi Almanca sınavları sunan Goethe Institut tarafından desteklenmektedir. B1’e ulaşmak için en az 350 45 dakikalık Almanca dersini/uygulama seansını tamamlamış olmanız gerektiğini söylüyorlar, bu da çoğu insan arka arkaya her gün ders alamayacağı için yaklaşık bir buçuk yıl sürer.

Önceki yaşamlarında muhtemelen dilbilimci olan tutkulu ruhlar için, C2 Almanca akıcılığını hedefliyor olacaksınız. Alman kültürü ve görgü kuralları bir yana, varlığınızın her zerresinde Alman dilini bilmek istediğiniz yer burasıdır. Öğrenciler, burada tartışacağımız diğer faktörlere bağlı olarak farklı oranlarda C2’ye ulaşır, ancak üç yıldan az (ve muhtemelen birkaç yıl daha fazla) beklemezler.

Almanca Kaç Ayda Öğrenilir
Almanca Kaç Ayda Öğrenilir

Ne Kadar Almanca Dil Eğitimi Alabilirsiniz?

Özellikle Almanya’da yaşayarak kendinizi tam anlamıyla kaptırabiliyorsanız, dil öğrenmenin en hızlı yollarından biri olarak yoğun bir dille eğitim genellikle kabul edilir.

Her birey farklı olduğu ve farklı zeka türleri ile kutsanmış olduğu için bu elbette değişir. Ancak tam anlamıyla yoğun bir ortamda, bu zaman dilimi içinde ve geldiğinizde ne kadar acemi olduğunuza bağlı olarak birkaç yıla kadar Almanca öğrenmeyi bekleyebilirsiniz. Tabii ki, bunun işe yaraması için gerçekten kendinizi kaptırmış olmanız gerekiyor! Berlin’deki İngiliz barlarında takılmak yok!

Önerilen İçerik :   Malta Dil Okullarında İngilizce Eğitimi

Tamam, şu anda Almanca konuşulan bir bölgede bulunmuyorsanız ne yapabilirsiniz? Tamamen daldırmadan daha yavaş olsa da, harika çevrimiçi kaynaklar sayesinde evde daldırma hala bir seçenektir. Çevrimiçi dil değişimleri, her yerden sürükleyici Almanca pratik yapmanın başka bir harika yoludur. Görüntülü veya metin sohbeti üzerinden asıl anadili Almanca olan kişilerle Almanca konuşmanıza olanak tanırlar.

Almanca Kelimeleri İlişkilendirme Beceriniz

İngilizce ile bazı Almanca soydaşlarına baktıysanız, zaten ortak ilişki kurmaya başlamışsınız demektir! Ama bu sadece benzer görünen kelimelerle ilgili değil.

Almanca’nın bazı temel kurallarını öğrendikten sonra ortak ilişki kurmakta daha da iyi hale gelebilirsiniz. Örneğin, ayrılabilir fiilleri ele alalım. Aus  öneki olan fiiller, ausgehen (dışarı çıkmak ), auswandern ( ülke dışına göç etmek), ausnutzen (sömürmek/birinden bir şey almak) vb. farklı Almanca fiillerin anlamlarını bir araya getirebilirsiniz. Benzer bir şekilde,  farklı öneklerin tipik olarak ne anlama geldiğini anlayarak Almanca dil anlayışınızı oluşturabilirsiniz.

Tabii ki, sizi atacak istisnalar var. Örneğin, Almanca öğrenirken küçücük bir çocukken, geld’i “para” kelimesiyle asla ilişkilendirmez. Bu gibi durumlarda sadece Almanca kelimeyi ezberlemem gerekiyor. Ama vakaların %70’inde kolaylıkla eş ilişki kurulabileceğini söyleyebiliriz. Ortak ilişki kurma yeteneğinizin dil öğrenme sürecinizi ne kadar hızlandıracağına dair kesin ve kesin bir kural sağlamak zordur. Bu, kelime dağarcığı alıştırmalarınızı azaltarak ve diğer Almanca kavramları çalışmanız için alan yaratarak, zaman içinde fayda sağlayacak türden bir şeydi.

Almanca Dilbilgisi Yapılarına Odaklanmanız

İlişkilendirme, dil öğreniminin önemli bir unsuru olsa da, Almanca ile ana diliniz arasında doğrudan kelimesi kelimesine çeviri yapma tuzağına düşmeyin. Almanca dilbilgisi yapılarına odaklanarak, Almanca’da daha doğal ve akıcı konuşmaya başlayacaksınız.

Örneğin, Almanca’da, fiillerin farklı türde soru ve ifadelerde çok sabit bir yere sahip olduğu iyi bilinen bir gerçektir. Almanca kelimeleri İngilizce’de kullandığınız yapıların aynısını kullanarak cümlelere sıkıştırmaya başlarsanız, pek bir anlam ifade etmeyeceksiniz. Bu nedenle, Almanca’yı daha hızlı öğrenmek için, mümkün olduğunca erken Almanca dilbilgisine odaklanmaya başlamanız gerekir. Karşılaştığınız yaygın Almanca cümle yapılarını yazmak için bir defter tutun. Kendinize bir fiil çekimi kitabı edinin. Almanca öğrenme sitesi Deustch-Lernen’de çevrimiçi ücretsiz Almanca dilbilgisi alıştırmalarını deneyin.

Önerilen İçerik :   Almanya Serbest Meslek Vizesi Nasıl Alınır?

YORUMLAR