Prag Vize İstiyor Mu?

Son dönemlerde pek çok ülkeye gerek eğitim amaçlı gerek iş amaçlı seyahatler edilmektedir. Bununla birlikte kalıcı olarak gitmek isteyenlerde bulunmaktadır. Çek Cumhuriyeti’nin kültürü, tarihi ve doğası ile ön plana çıkan Prag şehri de bunlardan birisidir. Pek çok kişi buraya gitmek istemesine rağmen ülkenin vize politikalarını bilmez. Özellikle Prag’a gitmek isteyenler için pasaport ve vize gerekli olup olmadığı merak konusudur. Peki, Prag vize istiyor mu? Türkiye’den Prag’a gidişlerde pasaport ve vize gerekli mi, kalktı mı? gibi soruların yanıtları bu yazımızda yer almaktadır.

Prag Vize İster Mi?

Turistik şehir özelliğine sahip olan Prag’a gitmek isteyen Türk vatandaşları vize başvurusunda bulunmaları gerekir. Çek Cumhuriyeti bu konuda vize talep etmektedir. Umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlar vizesiz şekilde maalesef seyahat edilmez. 4 Nisan 2008 tarihinde Çek Cumhuriyeti’nde bulunan havalimanından başka ülkelere geçiş amacı ile transit vize uygulaması sağlanmaya başlanmıştır. Hususi, Diplomatik ve Hizmet pasaportu hamili, AB ülkeleri, İzlanda, Norveç, Japonya, Andorra, Kanada, Monako, Liechtenstein, San Marino, İsviçre ve ABD’de yasal kalışa izin veren belge sahipleri ve uçak mürettebat belgesi hamili Türk vatandaşları muaf tutulduğu açıklanmıştır.

Prag Vize İstiyor Mu
Prag Vize İstiyor Mu

Çek Cumhuriyeti 21 Aralık 2007 itibari ile Schengen alanına dahil olmasıyla birlikte Schengen ülkelerinde ikamet izni sahibi olan Türk vatandaşları Çek Cumhuriyeti’ne vizesiz bir şekilde giriş yapabilir ve 90 güne kadar bu ülkede kalabilir.

Prag Pasaport İstiyor Mu?

Prag pasaport istemektedir. Resmi pasaport hamili Türk vatandaşı, Çek Cumhuriyeti’ne yapacakları son 180 gün içinde toplam ikamet süresi 90 günü geçmemek kaydı ile turistik amaçlı pasaport şartı ile seyahat edebilir.

Önerilen İçerik :   İtalya'da Asgari Ücret

YORUMLAR