Amsterdam Hollanda’dan Günübirlik De Haar Kalesi Gezisi

Kasteel / Castle De Haar Hollanda’nın en büyük kalesidir ve Utrecht yakınlarında bulunduğu için Amsterdam’dan Castle De Haar’a günübirlik bir gezi ile ziyaret etmek oldukça kolaydır!

Hollanda dilinde Kasteel De Haar olarak da bilinen bu kale hiçbir zaman savaş için tasarlanmadı, ancak bir tür lüks ev olarak kullanıldı. Kalenin içine girmek için ekstra ödeme yapabilirsiniz ve iç mekan çarpıcı ve çok değerlidir. Hollanda’da sadece bir kaleyi ziyaret etmek için zamanınız varsa, bu kale olmalı! Bu seyahat rehberi, De Haar Kalesi’ne nasıl gidileceğini, güncel saatleri ve bilet fiyatlarını, günlük tur seçeneklerini ve gitmeden önce bilmeniz gereken diğer her şeyi açıklayacaktır!

İçerik:

De Haar Kalesi Ziyareti: Ne Beklemeli

Her şeyden önce De Haar Kalesi, rengarenk çiçekler, göletler, geyikler ve güzel manzaralar içeren 135 dönümlük peyzajlı bahçelerle çevrilidir, bu yüzden önce burayı keşfetmek isteyeceksiniz. Uzun bir yürüyüş veya piknik için mükemmel bir yerdir.

De Haar Kalesi’nin dışı, kuleler, hendekler, kapılar ve asma köprüler gibi bir ortaçağ kalesinden bekleyebileceğiniz tüm olağan özelliklerle etkileyici ve fotojeniktir. Kalenin neredeyse her tarafından harika fotoğraflar çekebilirsiniz!

De Haar Kalesi’nin İçinde

De Haar Kalesi’nin içi de en az dışı kadar etkileyici! Kombine bilet alırsanız, içeriyi kendi boş zamanınızda gezebilirsiniz.

De Haar Kalesi’nin içi lüks yatak odaları, oymalar ve heykeller, tablolar, süslü mobilyalar, vitray pencereler, zırh takımları ve çok daha fazlasıyla son derece ayrıntılı ve güzeldir. Sanki bir sanat müzesini geziyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. Kalenin tam 200 odası var!

De Haar Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

De Haar Kalesi, Hollanda’nın Utrecht kentinde şehrin hemen dışındaki Haarzuilens’te yer almaktadır. Oraya bisiklet, araba kiralama (kendi kendine sürüş), taksi veya toplu taşıma araçlarıyla gidebilir veya Amsterdam’dan otel karşılama ve bırakma içeren bir günlük tur paketi rezervasyonu yapabilirsiniz. Kale, Amsterdam veya Utrecht’ten arabayla 30 dakika uzaklıktadır.

Önerilen İçerik :   Almanya Vatandaşı Nasıl Olunur?

Amsterdam Centraal’den kaleye toplu taşıma için daha fazla zaman ayırmak isteyeceksiniz. Önce Utrecht Centraal’e giden trene binmeniz ve ardından Utrecht’ten Den Haag Centraal (saatte 4x) güzergahıyla Vleuten tren istasyonuna giden trene binmeniz gerekir.

Vleuten’e vardığınızda, 111 numaralı otobüse binerek 2 dakikalık bir yürüyüşle Kasteel de Haar’a ulaşabilirsiniz (sadece yaz aylarında hafta sonları mevcuttur). Aksi takdirde, Vleuten’den kaleye 15 dakikalık yürüme mesafesindeki Breukelen’e (Haarzuilens’teki Brink’te durun) giden 127 numaralı otobüse binebilirsiniz.

Amsterdam Hollanda'dan Günübirlik De Haar Kalesi Gezisi
Amsterdam Hollanda’dan Günübirlik De Haar Kalesi Gezisi

Kasteel De Haar’ın Tarihçesi

De Haar Kalesi ortaçağdan kalma gibi görünse de aslında büyük bir kısmı 19. yüzyılda, daha önce 1391 yılından beri orada bulunan bazı eski kale kalıntılarının yerine inşa edilmiştir.

Mülk 1440 yılına kadar De Haar ailesine aitti ve daha sonra evlilik yoluyla Van Zuylen ailesine geçti. Van Zuylenler 1892-1912 yılları arasında Hollandalı mimar Pierre Cuypers’i kaleyi tamamen yeniden inşa etmesi ve yenilemesi için görevlendirmiş ve kaleyi bugün görülen şahesere dönüştürmüştür.

1960’larda kale, Van Zuylen ailesi için Brigitte Bardot, Gregory Peck, Joan Collins, Roger Moore ve Michael Caine gibi uluslararası ünlüleri ağırlamak için popüler bir yer haline geldi. 2000 yılında Van Zuylen ailesi kale ve bahçelerin mülkiyetini Kasteel de Haar vakfına devretti, ancak aile kalede yılda bir ay kalma hakkını saklı tuttu ve bunu her yıl yapmaya devam ediyor.

Ziyaret Etmek İçin En İyi Zaman

De Haar Kalesi’ni ziyaret etmek için yılın herhangi bir zamanı güzeldir, ancak çiçekleri tam çiçek açarken görebileceğiniz için yaz en iyisidir. Gül Bahçesi, 1.200’den fazla gül ve 79 farklı tür ile gerçekten çok güzel.

YORUMLAR