Makedonya’nın En Güzel Yeri Neresi? Makedonya Gezi Rehberi

Makedonya, muhtemelen Avrupa’nın en büyüleyici ama yine de yeterince tanıtılmamış turistik yerlerinden biridir. Bugün Makedonya, çoğu şehrin silüetine hem Ortodoks Hıristiyan kiliseleri hem de camilerin hakim olduğu ve her yerde bulunan kireçtaşı kabuklu dağların sessiz kırsalın üzerinde yükseldiği Pers, Roma, Osmanlı ve Slav kültürlerinin eridiği bir potadır. Bu güzel ülkeyi ziyaret etmeniz için birçok iyi neden var ve umarım bu makale size bunlardan bazılarını gösterecektir. İşte Makedonya’da ziyaret edilecek en iyi yerler.

İçerik:

Başkent Üsküp

Makedonya’yı ziyaret edecek yerler arıyorsanız, başkent Üsküp muhtemelen ilk durağınız olacak. Üsküp size Makedonların eski geçmişlerini korurken modern bir Avrupa yaşam tarzını nasıl benimsediklerini gösterecek. Bunun için Üsküp’ün yeni ve modern kısmını Eski Osmanlı Mahallesi’ne bağlayan Taş Köprü’den daha iyi bir örnek yoktur ve köprüyü geçmek size zamanda geriye yolculuk hissi verecektir. Diğer bazı ilginç yerler arasında Kale Kalesi, Üsküp’ün kendi muhafızı, şehir meydanı, Vodno Tepesi ve Rahibe Teresa Anıt Evi (aslında Üsküp’te doğdu) sayılabilir. Buradayken, siz de kaçırmayın…

Antik Başkent Stobi

Tarihin hayranıysanız ve Makedonya’da gezilecek yerler arıyorsanız, Stobi her zaman harika bir fikirdir. Stobi, Roma döneminde Makedonya’nın Secunda eyaletinin başkentiydi. Tuna Nehri’ni Ege Denizi’ne bağlayan güzergah üzerinde uzanan bölgenin en önemli antik başkentlerinden biriydi. Üsküp’ten ve 120 dinardan (2 EUR) arabayla sadece bir saat içinde, tarihin nihai bir görüntüsünü elde edebilirsiniz.

Makedonya'nın En Güzel Yeri Neresi? Makedonya Gezi Rehberi
Makedonya’nın En Güzel Yeri Neresi? Makedonya Gezi Rehberi

Güzellik Mağarası Gonoi

Gonoi Mağarası ücra bir yerdedir ama Makedonya’nın en güzel mağaralarından biridir. Bu mağarayı özel yapan dikit şeklinin kadın vücuduna benzemesidir. Bu yüzden Makedon halkı buna kelimenin tam anlamıyla ‘Güzellik Mağarası’ diyor. Bu mağaranın içi kesinlikle çok etkileyici! Çeşitli mağara sanatı biçimlerine, göllere ve hatta yedi metre yüksekliğe kadar şelalelere sahiptir. Benzer şekilde Vrelo gibi, bu mağara da tam olarak keşfedilmemiş ve bir sonraki büyük turist sansasyonu olma potansiyeline sahip olmasına rağmen ne yazık ki yerel yetkililer tarafından unutulmuş durumda.

Önerilen İçerik :   Münih Gezilecek Yerler - Münih Seyahat Rehberi

Su Altı Kilisesi Mavrovo

Makedonya’da gezilecek yerlerden bahsederken Mavrovo’dan bahsetmemiz gerekiyor; 192.000 dönümlük bir alana yayılan Makedonya’daki en büyük Ulusal. Muhteşem bir doğası, çeşitli vahşi yaşamı ve Makedonya’nın en ünlü kayak merkezlerinden bazılarına sahiptir. Mavrovo Gölü, yıl boyunca ülkenin dört bir yanından birçok fotoğrafçıyı kendine çeken bir başka güzel yer.

Mavrovo’nun kendi sualtı kilisesi de vardır ve 1953’te şiddetli bir deprem yerel gölü içeren baraja zarar verdiğinde sular altında kalmıştır. Kilise bugün bölgedeki en ünlü turistik yerlerden biridir. Mavrovo civarında ziyaret edilebilecek bir diğer yer ise, temelinde İsa’nın çarmıha gerildiği efsanevi haçın birkaç parçasının bulunduğu ülkenin en güzel manastırlarından biri olan St. Jovan Bigorski. Son olarak, buradayken, 7 gün süren geleneksel bir Makedon düğününe şahit olabileceğiniz son yerlerden biri olan Makedonya’nın en güzel küçük köylerinden biri olan Galicnik’i ziyaret etmeyi unutmayın. Bu her yıl Temmuz ayında olur. Son olarak, oraya gitmek istiyorsanız, ülkenin tartışmasız en doğal yolundan gitmeniz gerekecek!

Avrupa’nın En Eski Gölü Ohri

Ohri olmadan tatiliniz tamamlanmış sayılmaz. Bu UNESCO Dünya Mirası şehri, muhtemelen bir yaz tatili için Makedonya’daki en iyi yer. Ohri ayrıca Balkanların Kudüs’ü olarak da bilinir, çünkü bir zamanlar yılın her günü için bir tane olmak üzere 365 kilisesi vardı. Şehir aynı zamanda Avrupa’nın en eski gölü olan 4 milyon yıllık Ohri Gölü’ne de ev sahipliği yapıyor. Ohri’deyken Kaneo Manastırı’nı, Antik Tiyatro’yu, bir zamanlar Avrupa’nın tartışmasız en eski üniversitesi olan St. Clement’i ve şehrin muhteşem manzarasını seyredebileceğiniz Samuel Kalesi’ni ziyaret etmelisiniz.

YORUMLAR