Berlin Rehberi – Berlinde Gezilecek Yerler

775 yıllık bir şehir, bir tatilden çok daha fazlasını sunar. Almanya’nın başkenti Berlin, günümüzün en işlek metropollerinden biridir. Şehir, dünyanın dört bir yanından binlerce turisti, insan uygarlığı tarihinde en çok test edilmiş ve canlı kültürü keşfetmeye davet ediyor. Dünya tarihinin kaderini değiştiren birçok siyasi olayın yeri, eşsiz kahramanlıkların, savaşların, devrimlerin ve çok daha fazlasının kahramanlarını doğuran toprak, bölünmüş şehrin ziyaretçilerine anlatacağı çok şey var. Almanya’nın başkenti Berlin’in tarihi 13. yüzyıla kadar uzanıyor. İkonik mimari yapıları ve mekanlarıyla ziyaretçilerine anlatacak uzun bir hikayesi var. Berlin’de dünya tarihinin her sayfasını canlandıran ziyaret edilecek birçok ikonik yer var .

İçerik:

Sanat Akademisi

1697’ye dayanan, o zamanki adıyla Prusya Sanat Akademisi, Kral Frederick tarafından kuruldu. 1902 yılında Prusya hazinesi tarafından satın alındıktan sonra Sanat Akademisi olarak bilinmeye başlandı. Almanya’nın Berlin kentinde ziyaret edilecek en iyi yerlerden biri, Almanya’da birçok siyasi el değiştirmiş ve hatta karşı karşıya kalmış mimari yapılardan biridir. Dünya Savaşı sırasında bombardımana uğrayan, Soğuk Savaş sırasında batı ve doğu kollarına ayrılmış ve bu tarihe kadar ayakta kalmayı başarmış ve yüzlerce yıldır muhafaza ettiği zengin sanat ve kültürel kanıtları dünyaya sunmayı başarmıştır.

Berlin Katedrali

Müze Adası’nda bulunan Protestan Berlin Katedrali, Berlin’in en önemli cazibe merkezlerinden biridir. İlk olarak 1465 yılında Spree Nehri kıyısında bir bölge kilisesi olarak inşa edilen en eski mimari yapılardan biridir. İmparatorlukların yükselişini ve çöküşünü gördü ve inşası 1903 yılına kadar uzandı, ancak 1993’te DDR yılı geçtikten sonra yeniden açıldı. Kilise, çeşitli görkemli siyasi ve dini anları gösteren doksandan fazla lahit ve mezardan yapılmıştır. Kubbe’nin 7000’den fazla boru içeren organı, Almanya’nın en büyüklerinden biridir. Almanya’daysanız, katedral Almanya’nın Berlin kentinde ziyaret edilecek en muhteşem yerler arasındadır.

Önerilen İçerik :   Norveç Kuzey Işıkları Seyahat Rehberi

Katledilen Avrupa Yahudilerinin Anıtı

Holokost Anıtı, terimin bahsi bile omurgadan bir ürperti geçiyor. İnsan uygarlığı tarihinin en karanlık döneminin kanıtı olan bu anıt, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi soykırımına kurban giden binlerce Yahudi kurbanının hatırası olarak sessizce duruyor. Betondan yapılmış 2771 gri dikdörtgen bloklarla kaplı bir arazi parçası ve Holokost’un belgelerini, kayıtlarını ve biyografik ayrıntılarını koruyan bir bilgi ofisi olan anıt, Berlin’in en çok ziyaret edilen turistik mekanları arasında yer alıyor.

Yahudi Müzesi

Alman-Yahudi tarihine damgasını vuran Yahudi Müzesi de Berlin’de görülmesi gereken önemli yerlerden biri. Üç binadan oluşan müze, Holokost’un Berlin şehrinin ruhu üzerinde derin bir izlenim bırakan Almanya’daki Yahudi yerleşim dönemini kapsıyordu. Naziler tarafından öldürülen bir ailenin torunlarından Daniel Libeskind adlı biri tarafından tasarlanan Yahudi Müzesi’nin yıldırım yapısı (üstten görünüm) ve tasarımı, siyasi öneminin yanı sıra nadir ve seçkin bir mimarlık sanatıdır. Ayrıntılı yapı, ziyaretçilerin yaratıcılık ve sanatın saf eserini keşfetmelerine ve merak etmelerine açıktır.

Brandenburg Kapısı

Zamanın cilvesi böyle! Bölünmüş şehrin eski sembolü, şimdi birlik ve barışın sembolü olarak duruyor. Soğuk savaş sırasında Doğu ve Batı Berlin’i düşüncesizce ayıran Demir Perde, Berlin halkının üzerine çöken sert siyasi emirlerin bir başka amblemi. Kasım 1989’da Berlin’in düşüşü gerçekleşti ve ardından şehrin iki bölümünü bir araya getiren bir barış sembolü olarak yeniden dirilen anıt gerçekleşti.

Gördüğümüz gibi şehir geçmişin izlerini bir gülümsemeyle taşıyor ve bu da onlardan biri. Değişmez, Berlin’de en çok ziyaret edilen turistik yerlerden biridir. Başka bir önemli tarihi olayı yaşamak için burayı ziyaret edin. İnsanların arkadaşlarıyla ve aileleriyle nasıl zaman geçirmek için geldiklerini ve aynı noktaya, kesinlikle ‘yolsuz’ olan aynı arazi parçasına nasıl geldiklerini görün.

Önerilen İçerik :   Makedonya'nın En Güzel Yeri Neresi? Makedonya Gezi Rehberi

Berlin Rehberi e1647038486808

Mauerpark

Prenzlauer Berg semtinde, Berlin duvarının eski bir parçası olan Mauerpark, Berlin’in en iyi turistik mekanlarından biridir. Farklı yaş grupları arasında popüler olması, onu bir aile gezisi için ideal bir yer haline getiriyor. Hafta sonları ise bit pazarına ve karaoke sahnesine dönüşüyor. Eski Berlin duvarının şeridi, sokak sanatçıları için açık bir tuvale dönüştü. Eksiksiz bir pakettir – gökyüzünün altında açık bir alan, dinlenmek, geri sarmak ve eğlenmek için bir yer.

YORUMLAR