Bulgaristan’da Gezilecek Yerler ve Yapılması Gerekenler

Bulgaristan denilince aklınıza ilk ne geliyor? Büyük olasılıkla Sofya, sonra belki Karadeniz ve muhtemelen bu kadar. Aramızda en çok seyahat edenler bile Balkanlar’daki bu küçük ülkeyi, bırakın gizli hazinelerini hiç ziyaret etmemiş olabilir. Bulgaristan, şaşırtıcı ve çeşitli bir doğaya, zamanın bir asır önce durmuş gibi göründüğü küçük köylere ve kültürel ve tarihi miras açısından zengin yerlere sahiptir. Bu ülkede göründüğünden çok daha fazlası var. İşte Bulgaristan’da ziyaret edilecek en iyi yerler, böylece bu büyük milleti gerçekten tanıyabilirsiniz.

İçerik:

Bulgaristan’da Gezilecek Yerler

Sofya

İlk bakışta Bulgaristan’ın en büyük şehri başka bir yoğun ve modern başkent gibi görünüyor, ancak hala ortaya çıkarılan tarihin katmanları var. En son keşif, 2010-2012 yılları arasında, Serdica antik kentinin tamamının bir metro istasyonu için yapılan kazı çalışmaları sırasında bulunduğunda gerçekleşti. Şehrin en ünlü cazibe merkezlerinden bazıları arasında Alexander Nevsky Katedrali, yeraltı müzesi ve nekropolü ile Saint Sofia Kilisesi, 4. yüzyıldan kalma St. George Kilisesi ve UNESCO ödüllü Boyana Kilisesi sayılabilir. Müze severler için Sofya, dünyanın en ünlü antik altın hazinelerinden bazılarını görebileceğiniz Ulusal Tarih Müzesi, Ulusal Doğa Tarihi Müzesi, Ulusal Arkeoloji Müzesi ve içinde yer alan Ulusal Sanat Galerisi’ne ev sahipliği yapmaktadır. eski kraliyet sarayı ve Sosyalist Sanat Müzesi. Sofya, yürüyüş ve kayak yapabileceğiniz Vitoşa Dağı’nın eteğinde yer aldığı için doğaseverler de hayal kırıklığına uğramayacak. Sofya’yı ziyaret ettiğinizde, heyecan verici gece hayatı ve uygun fiyatlı konaklama birimlerinden güzel butiklere ve büyüleyici Arnavut kaldırımlı sokaklara kadar her şeyi bulacaksınız.

Bulgaristan'da Gezilecek Yerler ve Yapılması Gerekenler
Bulgaristan’da Gezilecek Yerler ve Yapılması Gerekenler

Veliko Tarnovo

Tüm Avrupa’da gezilecek en iyi yerlerden biri olan Veliko Tırnovo, dikkat çekici güzelliğiyle dikkat çekiyor. Yantra Nehri, Veliko Tırnovo boyunca kıvrılarak bu tarihi kuzey Bulgar şehri için pitoresk bir ortam yaratıyor. Tepelere tutunan National Revival tarzı evler, bu davetkar şehre aşık olmayı çok kolaylaştırıyor. Daha az bilinen bir gerçek, şehrin İkinci Bulgar İmparatorluğu’nun en parlak döneminde 12. ve 14. yüzyıllar arasında Bulgaristan’ın başkenti olduğudur. Veliko Tırnovo’dayken, surlu kale, kralın kalesi ve tepenin üstündeki kilise olan Tsarevets’i ziyaret edin. Arnavut kaldırımlı Gurko Caddesi boyunca yürüyerek zamanda geriye gidin ve Samovodska Charshia’da el yapımı hediyelik eşyalar satın alın. Şehrin en muhteşem 360 derecelik manzarası için Asenevtsi Anıtı’na gidin. Oradayken sanat galerisini de ziyaret etmeyi denemelisiniz.

Önerilen İçerik :   Amsterdam Neyi ile Meşhur?

Arbanasi

Arbanasi, Veliko Tırnovo’dan yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bir tepenin üzerine kurulmuş çok küçük bir köy. Veliko Tırnovo ve Tsarevets’in muhteşem manzarasının yanı sıra Arbanasi, ilginç Arnavut kaldırımlı sokaklar ve yüksek National Revival tarzı taş çitlerle çevrili eski evler sunmaktadır. Arbanasi, yerel halk arasında Bulgaristan’ın en popüler yerlerinden biridir. Bu küçük köyde çok sayıda otel ve restoran bulunmaktadır. En iyi cazibe merkezlerinden biri Doğuş Kilisesi. 16. ve 17. yüzyıla kadar uzanan bazı güzel fresklere sahiptir. Ayrıca tipik Ulusal Uyanış tarzı evlerden biri olan Konstantsalieva Evi’ni ziyaret edebilir ve o günlerde insanların nasıl yaşadığını öğrenebilirsiniz.

Plovdiv

Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri ve Bulgaristan’da gezilecek en iyi şehirler arasında yer alan Plovdiv, çeşitliliği ile ziyaretçilerini şaşırtıyor. Güney Bulgaristan’da bulunan Filibe, Bulgaristan tarihinin bir açık hava müzesi gibidir. Plovdiv, Roma İmparatorluğu’nun en büyük şehirlerinden biriydi. Bugün hala açık hava tiyatrosu olarak işlev gören Roma Amfitiyatrosu, Roma Stadyumu, Roma Forumu ve Eirene Residence’ı ziyaret edebilirsiniz. Arnavut kaldırımlı sokakları ve çoğu müzeye dönüştürülmüş rengarenk National Revival evleri olan Eski Şehir’den tamamen farklı bir hava alacaksınız. Şehrin güzel manzarası için şehrin kurulduğu yedi tepeden birine çıkın. Antik Filibe, UNESCO Dünya Mirası Alanlarının Geçici Listesindedir. 2019 Avrupa Kültür Başkenti olacağı için Plovdiv’i ziyaret etmek için harika bir yıl olacak.

YORUMLAR