İsveç’te Gezilecek Yerler ve Yapılması Gerekenler

İskandinavya’nın mücevherlerinden biri olan İsveç, en sevdiğiniz İskandinav hayalinizi gerçekleştiriyor. Ülke, 1000 yılı aşkın egemenlik tarihinin beşiğidir ve doğanın engin armağanlarına sahiptir. Kayalık kıyı bölgesi, takımadaları oluşturan bir dizi doğal ada ile birlikte 2.100 km’ye (1.305 mil) yayılmıştır. Uzak kuzeyde, İsveç Laponyası’nda, kış aylarında muhteşem kuzey ışıkları görülebilir. Sami denilen yerli yerli halka göre, Kuzey Işıkları ölenlerin ruhlarıdır. Bu Laponya, gizemli ve aynı zamanda tehlikeli derecede güzel bir macera dünyasıdır. Ülkenin kentsel kısmı da benzer şekilde ilginç. Güzel Stockholm kasabası, sadeliğin yanı sıra canlılığıyla bilinir. Ülkenin her bölgesi kendi tarzında benzersizdir. İsveç’te ziyaret edilecek en iyi yerlerden bazılarına göz atın.

İçerik:

İsveç’te Gezilecek Yerler

Lund

İsveç’in en eski şehirlerinden biri olan Lund, ülkenin en güney eyaleti olan Scania’da yer almaktadır. Şehir hala eski ortaçağ cazibesini koruyor ve MS 1020 civarında Danimarkalılar tarafından kuruldu. Kasaba, İskandinav ülkelerindeki en büyük ikinci katedral olan Lund Katedrali ile ünlüdür. Şehir, ülkenin en eski üniversitesi olan prestijli Lund Üniversitesi’nin etrafında dönüyor.

İsveç'te Gezilecek Yerler ve Yapılması Gerekenler
İsveç’te Gezilecek Yerler ve Yapılması Gerekenler

Norrköping

Büyüleyici şehir ‘Little Manchester’ olarak bilinir. Motala ström nehrinin kıyısında yer alan şehir, tekstil üretimi için önemli bir sanayi üssüydü. Şehir ve belli başlı cazibe merkezlerinden bazıları nehrin yanında yer almakta ve büyüleyici bir senaryo yaratmaktadır. Arbetets Müzesi, Industrilandskapet ve Stadsmuseum’da endüstriyel geçmişe bir göz atın. Karl Johans Park ve Åbackarna gibi şehrin her yerine yayılmış devasa yeşil parklar var. Hatta bunlardan birinde Himmelstalund adı verilen bazı tarih öncesi petroglifler bulabilirsiniz.

Växjö

Küçük Växjö kasabası bir dizi uluslararası çevre ödülü kazandı. Hatta iklim değişikliği girişimi nedeniyle BBC’den “Avrupa’nın En Yeşil Şehri” unvanını bile kaptı. Bu eski pazar kasabası, rahat bir çekiciliğe ve ilginç bir tarihe sahiptir. Danimarkalılar tarafından birçok kez yıkılmış ve 1843’ten sonra yeniden inşa edilmiştir. Geçmişte önemli bir ticaret kentiydi ve halen mobilya, kibrit, kağıt gibi endüstrileri var. Kristal ve camlarıyla ünlü şehir, bir an için Göçmen Enstitüsü ve Småland Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Önerilen İçerik :   Berlin Rehberi - Berlinde Gezilecek Yerler

Trelleborg

İsveç’in en güneydeki şehri, büyüleyici bahçeleri ve halk sanatlarıyla ünlüdür. 15. yüzyıla kadar önemli bir ticaret merkeziydi. Daha sonra, 20. yüzyılın başlarında feribot seferleri için önemli bir kasaba haline geldi. Günümüzde, bu kasaba yerleşik kıyı ticareti ile ünlüdür. Trelleborg şehir merkezinde, bu şehrin eski mimarilerini bulacaksınız. Eski Trelleborg’a bir bakış için eski pazar meydanı Gamla Torg’u ziyaret edin.

Linköping

Bu modern sanayi şehri, orta çağ geçmişini kendi kalbinde saklıyor. Şehir, doğal kırsala, göllere ve kanala çok yakın olan Östgöta Ovalarında bulunur. Şehrin her yerine yayılmış birkaç yürüyüş parkuru var, bunların en ünlüsü Östgöta Parkuru. Patika neredeyse 1400 kilometre (870 mil) uzunluğunda olup, bu bölgenin büyük biyolojik çeşitliliğine ve eski kültürüne bir bakış sunar. Yüksek binaların olmaması nedeniyle, şehir bir küçük kasaba cazibesine sahiptir. Ünlü Linköping Katedrali, bir zamanlar İsveç’in ilk Hıristiyan piskoposuna sahip olan ortaçağ mimarisinin en iyi örneğidir.

Gävle

Gävle, İsveç’in Kuzey Adaları ülkesi olan Norrland’ın en eski şehridir. Şehrin en çekici yanı rengarenk ahşap evleri. Güzel Bothnia Denizi yakındadır, güzel adalarını keşfetmek için günübirlik bir geziye çıkabilirsiniz. Noel döneminde ziyaret ediyorsanız, bu şehrin ünlü yule keçisi Gävle Keçisini göreceksiniz. Bu özel yule keçisi, bu şehre uluslararası bir tanınırlık kazandırdı. Bu ilginç şehir hakkında daha fazla bilgi edinmek için Hapishane Müzesi, İsveç Demiryolu Müzesi ve İlçe Müzesi gibi bazı müzelerini ziyaret edin.

YORUMLAR