Çin’de Görülecek yerler

china touroperators

Çin madem pandemi koşullarını yaşanılan dünyanın herkes tarafınca en irkildiği Ülke konumunda olsa da bu süreç tamamlanınca eski popülaritesini yakalayacağından hiç şüphe yok. En ucuz yurtdışı turları arasında mesafe biraz uzak olsa da ülke turu yapmayı seven insanlar tarafınca yoğun bir şekilde ziyaret edilmektedir. Çin denilince akla yedikleri tuhaf yemekler gelse de aslında oldukça leziz yemekleri de bulunuyor. Mesela Meşhur Pekin Ördeği, Çiğ İstiridye, Üzüm Şiş, Mürekkep balığı, Civciv kızartma bilindik yiyecek türlerinden yalnızca bazıları.

Gezilecek tarihi yerlerin dışında sonradan inşa edilip mutlaka görülmesi gereken birçok nokta mevcut. Bunları şöyle sıralayabiliriz.

İçerik:

Gizemli Türk Piramitleri

cin turk piramitleri

 Özellikle de Türklerin gittiğinde uğradıkları ilk yer. Ne yazık ki Çinliler içeriye girip geniş bir araştırma yapılmasına ya da ziyaret edilmesine izin vermiyorlar. Gizemi bizlerin tarihiyle ilişkili. Zamanında Çin’de paralı askerlik görevinde bulunan Türklerin inşasında aktif bir rol oynadığı ciddi rivayetler arasında dolanıyor. Çinlilerin bu yapı özelinde her hangi bir inceleme izni vermemesi de bu iddiaları ciddi bir şekilde güçlendirmektedir

Yazlık saray

cin yazlik saray

Saraya ilk gittiğinizde dikkatinizi çeken bölge, manzarası. Longevity Dağı’nın eşsiz görüntüsünü ve patika yollarını bu noktadan izleyebilirsiniz. Manzara sizlere büyük bir keyif vaat ediyor. Sarayın iç kısmında 300’den fazla tarihi Çin tablosu mevcut. Bunun dışında 500 tane civarında Aslan oyması tarihi dokunuşlarla süslenmiş. 290 hektarlık devasa bir alanda bulunan Kunming Gölü çevresine inşa edilerek adeta bir yarım ada duygusu oluşturmuştur.

Toprak Askerler

cin toprak askerler

Diğer bir ismiyle Terrakota Ordusu olarak da anılmaktadır. 8.000 civarında askerin yerin kilometrelerce alt tabasına inerek ziyaret edilmesi mantığı üzerine kurulmuş. Geçmişte her biri farklı bir kişi olarak algılanıyordu. Günümüz teknolojisi bu mantileriyle değiştirdi. Yapılan inceleme sonucunda bütün heykellerin aynı kişiler olduğu kanaat getirilse de mutlaka görülmesi gereken bir yer olma özelliğini halen koruyor. Bu askerlerin hikâyesi Çin Şi Huang’ın mezarını korumak üzerine kurulu. Yapımı tam 37 yıl sürmüş ve kıyafetlerine kadar bire bir kopyalanarak sergilenmiş.

Önerilen İçerik :   James Bond Adası Tayland: Phang Nga Körfezi

Çin Seddi

cin seddi 5

Çin deyince Çin seddine değinmemek olmazdı. 17. YY ‘da inşa edilen 8850 km uzunluğundaki bu yapı eminiz ki binlerce yıl sonra bile bir çok insanın ilgisini çekmeye devam edecek.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir