İsveç Vatandaşı Nasıl Olunur?

İsveç vatandaşı olmanın birçok avantajı vardır. Her şeyden önce, İsveç’in resmi bir üyesi olacak ve İsveç’te mutlak yaşama, çalışma ve oy kullanma hakkına sahip olacaksınız. Ayrıca İsveç silahlı kuvvetlerine katılabilir ve parlamentoya seçilebilirsiniz. Bir İsveç vatandaşı olarak, bir AB üye devletinin vatandaşı olmakla ilgili haklara sahip olursunuz. Bu, diğer AB ülkelerinde yaşamayı, okumayı ve çalışmayı kolaylaştırır. Yukarıdaki avantajların dışında, İsveç’te kalıcı olarak ikamet eden biri ile aynı haklara sahipsiniz.

İsveç Göçmen Kurulu, İsveç vatandaşlığına başvurmak için belirli kişiler tarafından karşılanması gereken farklı koşullar şart koşmaktadır. Bu koşullar menşe ülkenize, yaşınıza ve kimliğinizi kanıtlama becerinize bağlı olarak değişir. Vatandaşlık başvurusu için genel şartlar şunlardır:

  • Kimliğinizi kanıtlayabilmelisiniz
  • En az 18 yaşında olmak
  • Daimi oturma iznine sahip olmak veya oturma iznine sahip olmak; İsveç’te birine sahip olma hakkı;
  • Belirli bir süre İsveç’te ikamet etmiş olmak ve
  • İsveç’te iyi hal kaydına sahip olmak
İsveç Vatandaşı Nasıl Olunur?
İsveç Vatandaşı Nasıl Olunur?

İçerik:

Kimliğinizi ve Yaşınızı Kanıtlamak

Kimliğinizi kanıtlamak için pasaportunuzun aslını veya devlet tarafından verilmiş orijinal bir kimlik belgesini sunmanız gerekecektir. Alternatif olarak, kimliğinizi kanıtlayan yakın bir akrabanız olabilir.

İlk 2 seçenekten birini sunmayı seçerseniz, pasaport veya kimlik belgesinin resmi bir makam tarafından verilmiş olması, kaliteli olması ve sizi kolayca tanıyabilecek bir fotoğraf içermesi gerekir. Kimliğinizi yakın bir akrabanın tasdikiyle kanıtlamayı seçerseniz, bu akraba İsveç vatandaşı olmalı veya menşe ülkesinden geçerli bir kimliğe sahip olmalıdır. Ayrıca, Göçmen Bürosuna verdiğiniz bilgilerle uyumlu bilgiler sağlamalıdırlar. Bu gerekliliklerin karşılanamadığı istisnai durumlarda, Göç Kurulu bireysel değerlendirmeler yapmak için takdir yetkisine sahiptir.

İsveç’te Belirli Bir Zaman

Vatandaşlığa hak kazanmak için gereken mutat ikamet süresi değişir. Genel kural, sürekli olarak en az 5 yıldır daimi ikametgahınız olması gerektiğidir. Yılda 6 haftayı aşan yurt dışı tatilleri bu rakamdan düşülür. İsveç’e çalışma vizesi veya kısa süreli vize gibi farklı bir vize türüyle girdiyseniz, mutat ikamet süresi ancak size daimi ikamet izni verildiğinde başlar. Bir İsveç vatandaşıyla evliyseniz veya onunla kayıtlı bir birlikteliğiniz varsa ve onunla yaşıyorsanız, 3 yıl sonra vatandaşlık için başvurabilirsiniz. Zaten bir İskandinav vatandaşıysanız, farklı koşullar geçerlidir.

Önerilen İçerik :   İrlanda Dil Okulu Fiyatları

İyi Davranış

İsveç Göçmen Bürosu, İsveç’te bulunduğunuz süre boyunca kendinizi iyi idare edip etmediğinizi belirlemek için çeşitli kuruluşlara danışacaktır.  Göçmen Bürosu, ödenmemiş borçlarınız veya ödenmemiş vergileriniz olup olmadığını belirlemek için İcra Makamı ( Kronofogdemyndigheten) ile temasa geçecektir. Bir suç işleyip işlemediğinizi veya işlediğinizden şüphe edilip edilmediğinizi belirlemek için polis ve güvenlik servisi ile irtibata geçilecektir. Varsa, yine de vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz, ancak uygun bir süre beklemek zorunda kalacaksınız. Bu süre cezanıza ve suçun ağırlığına göre değişir.

Çocuklar İçin İsveç Vatandaşlığı

12 yaşından büyük çocukların İsveç vatandaşı olmak için yazılı onay vermeleri gerektiği unutulmamalıdır. 1 Nisan 2015’ten sonra en az bir İsveçli ebeveynden doğan bir çocuk otomatik olarak vatandaş olur. 1 Nisan 2015 tarihinden önce doğan bir çocuk aşağıdaki durumlarda vatandaş olacaktır:

  • Anneleri İsveçli (Çocuğun yurtdışında doğması önemli değil)
  • Baba İsveçli, anne yabancı ve çocuk İsveç’te doğuyor.
  • Baba İsveçli, anne yabancı ve evliler ama çocuk yurt dışında doğuyor.
  • Anne yabancıdır ve tohumlamaya rıza gösteren İsveçli bir kadınla evli veya onunla kayıtlı bir birliktelik içindedir.
  • Bunun dışında 18 yaşının altındaki evli olmayan çocuklar genellikle ebeveynleri ile bağlantılı olarak İsveç vatandaşı olurlar.

Çift Vatandaşlık

İsveç, vatandaşlarının çifte vatandaşlığa sahip olmasına izin veriyor. Ancak sahip oldukları diğer vatandaşlık o ülkede tanınmayabilir. Bu, konsolosluk sorunlarına yol açabilir, bu nedenle diğer vatandaşlık yerinizin çifte vatandaşları kabul edip etmediğini kontrol etmeniz önemlidir.

YORUMLAR