İtalya’da Asgari Ücret

İtalya’daki asgari ücret, İtalya’yı yeni eviniz yapmak istiyorsanız muhtemelen ilk göz önünde bulunduracağınız şeylerden biridir. Ortalama ücretin farkındaysanız, aldığınız bir teklifin sektörünüz, konumunuz ve deneyiminiz için İtalya’da iyi bir maaş olup olmadığını belirleyebileceksiniz. Neyse ki, İtalya’da bir göçmen olarak ne kadar kazanmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olacak gerekli araştırmayı zaten yaptık.

İçerik:

İtalya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Peki ya genellikle yalnızca asgari ücretle iş bulan bir öğrenci veya stajyerseniz? Ne yazık ki, bu doğrudan bir cevap değil: İtalya’nın ulusal bir asgari ücreti yok. Bunun yerine, asgari ücret, ulusal toplu iş sözleşmeleri (NCBA’lar) olarak bilinen sektör bazında belirlenir veya yerel veya hatta şirket düzeyinde müzakere edilir.

Bu anlaşmalar her 3 yılda bir yeniden müzakere edilir. Bir fikir vermesi açısından, tarım işçileri için asgari ücret ayda yaklaşık 900 Avro veya saatte 5,60 Avro’dur, bu da onu ülkedeki ve hatta Avrupa’daki en düşük ücretlerden biri yapar. Örneğin Almanya, stajyerler için bile ülke çapında saatte 9,35 € asgari ücrete sahiptir. Bu nedenle, bir öğrenci işine girmeyi planlıyorsanız, mümkün olduğunda makul bir maaş için pazarlık yapmak için becerilerinizden ve çok dilliliğinizden yararlandığınızdan emin olun.

İtalya'da Asgari Ücret
İtalya’da Asgari Ücret

Ortalama Maaşlar Sektöre veya Bölgeye Göre Değişir

İtalya nüfusunun %50’si bundan daha az kazandığı için medyan gelirin mutlak gerçeği temsil etmediğini unutmayın. Karşılaşacağınız ücretler üzerinde etkisi olan diğer faktörler şunlardır:

  • Bölgelere göre ücret farklılıkları
  • Endüstri
  • Deneyiminiz

Ek olarak, bir göçmen olarak uluslararası veya İngilizce konuşulan işler aramanız oldukça olasıdır. Bu işlerin, aynı zamanda ortalamanın üzerinde ödeme yapma eğiliminde olan daha büyük şirketlerde bulunma olasılığı daha yüksektir.

İtalya’da Cinsiyet Farkı

Ne yazık ki, bu gün ve yaşta bile, aynı alanda çalışan kadın ve erkeklerin ücretleri arasında hala bir tutarsızlık var. Maaş kaşifi, genel olarak tüm sektörlerde kadınların erkeklerden yaklaşık %6 daha az kazandığını, ancak bazı sektörlerin diğerlerinden daha fazla ayrımcılık yaptığını bildiriyor. İş fiyatlandırması, Finans ve Sigorta endüstrilerinin erkekleri neredeyse gerçek olmayan bir oranda desteklediğini gösteriyor. Finans ve sigorta sektöründeki erkekler, kadın meslektaşlarından %25’e kadar daha fazla kazanabilir.

Önerilen İçerik :   İtalya'da Tatilde Ziyaret Edilebilecek En İyi Plajlar

YORUMLAR