James Bond Adası Tayland: Phang Nga Körfezi

Tayland’ın Phang Nga Körfezi egzotik ada manzaralarıyla doludur ve körfezde görülecek en iyi şeylerden biri de alışılmadık dengeli kayasıyla ünlü James Bond Adası olmalıdır. Tay dilinde Nail Adası ya da ‘Ko Ta Pu’ olarak da bilinen James Bond Adası, 1974 yapımı Bond filmi ‘The Man with the Golden Gun’da yer aldığında bugünkü takma adını almıştır.

Günümüzde Phang Nga Körfezi, Tayland’da kano yapabileceğiniz ve mağaralar, mangrovlar, vahşi yaşam ve hatta Koh Panyee adında yüzen bir köy ile düzinelerce muhteşem adayı görebileceğiniz bir milli parktır. Phang Nga Körfezini Phuket, Krabi veya Khao Lak’tan günübirlik (tekneyle) ziyaret etmek kolaydır ve bu size James Bond Adasını ve körfezdeki diğer ana turistik yerleri görmek için yeterli zaman verir.

İçerik:

James Bond Adası Nerede?

James Bond Adası, Tayland’ın güneyindeki Phang Nga Körfezi’nde yer almaktadır. Milli park olduğu için körfezde havaalanı, otel veya konaklama yoktur, ancak Tayland’ın diğer yerlerinden kolayca ziyaret edebilirsiniz.

Tayland James Bond Adası’na Nasıl Gidilir?

James Bond Adası’na gitmenin tek yolu tekneyle Phang Nga Körfezi turu rezervasyonu yaptırmaktır. Bir Tayland uzun kuyruklu teknesi, büyük ahşap tekne veya sürat teknesi arasında seçim yapabilirsiniz ve bunlardan herhangi biri iyi seçeneklerdir.

Bunun için uçmak için en yakın yer Phuket’teki (HKT) uluslararası havaalanı veya Krabi’deki (KBV) havaalanıdır. Bu havalimanlarının her ikisi de Bangkok’tan ucuz uçuşlara sahiptir.  Phuket, Krabi veya Khao Lak’tan her gün James Bond Adası’na yolculuk yapan bir grup tekne şirketi vardır ve genellikle otel karşılama ve bırakma içerirler.

James Bond Adası Tayland: Phang Nga Körfezi
James Bond Adası Tayland: Phang Nga Körfezi

James Bond Adası Ziyareti: Ne Beklemeli

James Bond Adası’na ilk vardığınızda, tekne ana adanın (Khao Phing Kan) arka tarafına park edecek ve daha sonra inip adada bir süre dolaşabilirsiniz.

Önerilen İçerik :   Singapur Havalimanı'nda Yapılacak En İyi Şeyler

Khao Phing Kan, kireçtaşı tepelerle kaplı çok sıra dışı bir adadır ve ana cazibe merkezi, denizin üzerinde yüzüyormuş gibi görünen sivri dengeli kayadır. Tayland’daki diğer yerlerin aksine, Phang Nga Körfezi’nde şnorkelle dalış iyi değildir çünkü su bulanıktır ve mercan yoktur.

Phang Nga tur paketlerinin çoğu size James Bond Adası’nda 1 saat veriyor, bu da plajda yüzmek, ünlü yüzen kayayı görmek ve fotoğraflar için en iyi James Bond pozunuzu vermeye çalışmak için bolca zaman demek. Elbette, manzarası nedeniyle James Bond Adası Tayland’ın en ünlü noktalarından biri haline gelmiştir, bu nedenle sabah erken gelmediğiniz sürece günün çoğu saatinde turistlerle çok kalabalıktır.

Adada bundan faydalanan bir dizi derme çatma hediyelik eşya tezgahı bulunmaktadır, ancak fiyatlar normalden biraz daha yüksektir, bu nedenle burada alışveriş yapmak iyi bir fikir değildir. Kalabalıktan kaçmak ve güzel fotoğraflar çekmek istiyorsanız, beton basamaklardan yukarı yürüyebilirsiniz ve kayanın üzerindeki bakış noktalarında genellikle daha az insan bulunurken, sahile yakın alan her zaman adanın en yoğun ve en kalabalık kısmı olma eğilimindedir. James Bond Adası, 1974 yapımı Bond filmi ‘Altın Tabancalı Adam’da kötü adamın saklandığı yer olarak gösterildikten sonra popülerleşmiş ve bugünkü lakabını almıştır. Film eleştirmenlerden tam not alsa da filmin çekildiği yer büyük bir hit haline gelmiştir. Kalabalığa rağmen adanın oldukça temiz tutulduğunu görmek bizi mutlu etti ve yerde ya da suda herhangi bir çöp görmedik. Genel olarak, burası harika bir yer ve en az bir kez görmeniz gerekiyor!

YORUMLAR