Japonya’da Ziyaret Edilecek En İyi Geleneksel Tapınaklar

Yıllar boyunca Japonya’ya yaptığım birçok ziyaretten sonra, en iyilerini bulmanıza yardımcı olmak için bu Japon tapınaklar rehberini hazırladık!

‘Yükselen Güneşin Ülkesi’ne dağılmış 160.000’den fazla geleneksel Japon tapınağı ve mabedi vardır ve genellikle bunların arkasında bir sürü ilginç tarih vardır, ayrıca binaların kendileri de gerçek birer sanat eseridir. Kyoto Japonya’nın eski başkenti ve kültür merkezidir, bu nedenle Japonya’daki ünlü tapınakların çoğunun yanı sıra Japonya’da ziyaret edilecek en iyi tapınakların çoğuna sahiptir. Tokyo şehri ve çevresinde de bazı iyi tapınaklar bulabilirsiniz.

İçerik:

Japonya’daki En İyi Geleneksel Tapınaklar

Todai-ji Tapınağı (Nara)

Todai-ji Tapınağı, Japonya’nın en büyük ve en görkemli simge yapılarından biridir. Bu devasa antik anıtın arkasında pek çok harika tarih yatmaktadır. Bin yıl boyunca dünyanın en büyük ahşap binası olmuş ve dünyanın en büyük bronz Buda heykeline ev sahipliği yapmıştır.

Todai-ji’yi birkaç kez ziyaret ettik ve mutlaka görülmesi gereken bir yer. Nara Parkı’nın etrafına bakarsanız, bir sürü başka geleneksel Japon tapınağı ve mabedi de var. Nara’yı Osaka veya Kyoto’dan günübirlik bir gezi ile ziyaret etmek çok kolay, bu yüzden kesinlikle Japonya yapılacaklar listenize eklemelisiniz!

Japonya'da Ziyaret Edilecek En İyi Geleneksel Tapınaklar
Japonya’da Ziyaret Edilecek En İyi Geleneksel Tapınaklar

Kinkaku-ji Tapınağı (Kyoto)

Kinkaku-ji Tapınağı (Altın Köşk olarak da bilinir) Japonya’nın en ikonik ve ünlü yerlerinden biridir. Kyoto’da en çok ziyaret edilen 1 numaralı turistik yerdir ve bunun oldukça iyi bir nedeni vardır! Burada kötü bir fotoğraf çekmek neredeyse imkansız! Burası Japon tapınak ve mabetlerinin kralıdır. Ziyaret etmek için en iyi zaman sabah rüzgar çıkmadan önce, o zaman göletteki yansımaları görebilirsiniz.

Ginkaku-ji Tapınağı (Kyoto)

Altın Köşk’ü ziyaret ettikten sonra, Ginkaku-ji, yani Gümüş Köşk adında daha az ünlü bir ikizi olduğunu da bilmek isteyebilirsiniz! Bu da Kyoto’nun doğusunda (Higashiyama) yer almaktadır, ancak ulaşılması çok da zor değildir. Higashiyama Jisho-ji olarak da bilinen bu tapınak 15. yüzyılda şogunlar için bir dağ villası olarak inşa edilmiştir.

Önerilen İçerik :   Özbekistan Buharaya Yolculuk

Tenryu-ji Tapınağı (Kyoto)

Bu tapınak 14. yüzyılda inşa edilmiştir ve Kyoto’nun Arashiyama bölgesinde yer almaktadır. Güzel bir peyzaj bahçesine ve Kasım ayının ortalarına doğru gelirseniz inanılmaz sonbahar renklerine sahiptir. Tenryu-ji aynı zamanda ünlü Arashiyama Bambu Korusu ile de sınır komşusudur, bu nedenle Kyoto’nun en turistik yerlerini ziyaret ediyorsanız zaten yakınında olacaksınız.

Senso-ji Tapınağı (Tokyo)

Sensoji, Tokyo’daki en büyük ve en popüler tapınaktır. Aynı zamanda 7. yüzyılda inşa edildiği için en eskisidir. Tokyo’da bulunduğunuz süre boyunca yalnızca bir geleneksel Japon tapınağını ziyaret ederseniz, görmeniz gereken yer burasıdır! Dışarıda 5 katlı bir pagoda ve fotoğraflar için popüler olan dev bir kağıt fener vardır.

Kawasaki Daishi Tapınağı (Tokyo)

Kawasaki Daishi, Kawasaki Şehrinde, Tokyo bölgesindeki en güzel tapınaklardan biridir. Sensoji’deki kadar büyük ve ünlü olmayabilir, ancak Tokyo’da görülecek daha fazla şey arıyorsanız uğramaya değer. Bu yapı ilk olarak 12. yüzyılda inşa edilmiş, ancak İkinci Dünya Savaşı’nda büyük ölçüde yıkılmıştır. Mevcut bina bir rekonstrüksiyon olsa da, yine de oldukça etkileyici ve otantik görünüyor.

Fushimi Inari Tapınağı (Kyoto)

Burası Kyoto’nun güneyinde, ormanla çevrili 1.000’den fazla turuncu torii kapısına sahip 8. yüzyıldan kalma bir Japon tapınağıdır. Kapı labirentinin etrafında dolaşmak eğlencelidir ve bazı güzel dağ patikaları da vardır. Burası turistlerle çok kalabalık olabiliyor, bu yüzden sabahın erken saatlerinde veya öğleden sonra gelmek en iyisidir.

Arakura Sengen Tapınağı (Fuji)

Fuji Beş Göller bölgesi muhteşemdir ve Tokyo’dan günübirlik bir gezi ile ziyaret edebilirsiniz. Fuji Dağı Japonya’nın en yüksek zirvesidir ve aynı zamanda ülkenin en sevilen simgelerinden biridir. Fuji’deki Arakura Sengen tapınağı, diğer şeylerin yanı sıra, 1963 yılında bir barış anıtı olarak komplekse eklenen pitoresk Chureito Pagoda’ya ev sahipliği yapmaktadır. Chureito, arka planda Fuji Dağı ile birlikte fotoğraflayabileceğiniz 5 katlı güzel bir kırmızı pagodadır ve fotoğraflarda görebileceğiniz en tanınmış Japon tapınak ve mabetlerinden biridir!

Önerilen İçerik :   Maldivler Balayı Tatili Ne Kadar?

YORUMLAR