Kampa giderken en çok ihtiyaç duyulan kamp malzemeleri nelerdir?

Birkaç farklı kamp ekipmanı türü vardır. Bunlara çadırlar, uyku tulumları, hayatta kalma kitleri ve çeşitli eşyalar dahildir. Bu öğelerin her biri, mükemmel kamp gezisini planlamanıza yardımcı olabilir. Yurtdışına kampa giderken hangi kamp ekipmanlarını götürmeniz gerektiğini merak ediyorsanız, okumaya devam edin.

İçerik:

Kamp için ihtiyaç duyacağınız çeşitli kamp malzemeleri

Kamp yapmayı seviyorsanız ve kampta mümkün olan en iyi zamanı geçirmek istiyorsanız, iyi bir kamp malzemesi setine yatırım yapmalısınız. Brandalardan çadırlara, sandalyelere, kamp ocağına, spor çantalara ve daha fazlasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Ayrıca fenerlere ve balık tutma şansınız varsa olta takımlarına da yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Portatif bir tuvalet de özellikle kalabalık kamplar için kamp malzemelerinize harika bir ektir.

Kamp Ocağı ve yemek için diğer malzemeler

Pişirme ekipmanı bir kamp ocağı kadar basit olabilir. Bazı kampçılar iki gözlü soba kullanmayı tercih ederler, ancak başka seçenekler de mevcuttur. İyi bir pişirme kabı titanyum, alüminyum veya paslanmaz çelikten yapılabilir. Diğer gerekli unsurlar arasında bir servis kasesi ve mutfak eşyaları bulunur. Ayrıca eti kesmek için tercihen küçük bir bıçağa ihtiyacınız olacak. Ayrıca pişirme kaplarınızı temizlemek için bir pislik bezi de kullanabilirsiniz. Son olarak, bir el dezenfektanının yanı sıra sabun ve su satın almalısınız.

İlkyardım çantası

İyi bir ilk yardım çantası da önemlidir. Bazen bir kamp gezisi oldukça zorlayıcı olabilir, bu nedenle elinizde bazı ilk yardım malzemeleri olduğundan emin olun.

El feneri

Kamp malzemelerinin bir diğer önemli parçası da fenerler, farlar ve el fenerleri gibi bir ışık kaynağıdır. Mumlar, güneş ışıkları, marşla çalışan ışıklar ve piller kamp yaparken elinizin altında olması gereken iyi seçeneklerdir.

Özellikle geceleri kamp yapıyorsanız, yeterli aydınlatmaya da ihtiyacınız olacak. Yaz aylarında, güneş saat 21.00’de batarken, ilkbaharın başlarında veya sonbaharın sonlarında saat 6-7 aralığındadır. Açık alev ışık kaynakları dağınıktır ve yangına neden olabilir, bu nedenle taşınabilir bir ışık kaynağı öneririz.

Önerilen İçerik :   Uygun Fiyata Tatil Avantajı

Ek olarak, kampçıların küçük bir ısıtıcı veya vantilatör takmasına izin veren elektrikli kamp alanları vardır.

Kamp Çadırı

Çadır, kampçılar için barınak sağlayan en önemli kamp ekipmanıdır. Genellikle iki ana bileşenden oluşur: bir dış ve bir iç katman. Dış kısım tipik olarak çadırın direkleri taşıyan yapısal kısmıdır, iç kısım ise uyku alanıdır.

Bir çadır seçerken, yanınıza almayı planladığınız kişi sayısını göz önünde bulundurmanız gerekir. Ayrıca ne kadar büyük bir uyku alanına ihtiyacınız olacağına da karar vermeniz gerekecek. Açıkçası, yanınızda ne kadar çok insan getirmeyi planlıyorsanız, uyku alanınız o kadar geniş olmalıdır. Yaptığınız kampın türüne bağlı olarak, çadırın ağırlığını da göz önünde bulundurmak isteyeceksiniz. Genel olarak, üç mevsimlik bir çadır dört ila dokuz kilo arasında olacaktır.

Bir diğer önemli husus, çadırın kumaşının malzemesidir. Çadırlar, pamuktan polyestere kadar birçok farklı malzemeden yapılabilir. Pamuklu çadırlar ıslandığında ağır olma eğilimindedir, ancak aynı zamanda daha su geçirmezdirler. Pamuklu çadırlara su direncini artırmak için genellikle parafin uygulanır. Polyester ve naylon kumaş, pamuktan daha hafiftir ve ayrıca su geçirmezdir. Ancak pamuk gibi bu malzemeler de ultraviyole ışığa duyarlıdır ve zamanla bozulur.

Kamp çadırları hakkında daha fazla bilgi ve doğru kamp çadırını seçmek için tavsiyeler arıyorsanız buradaki içeriğe göz atabilirsiniz:

Kamp Çadırı Tavsiyeleri: Çadır Alırken Dikkat Edilecek 9 Nokta

Uyku tulumları

Uyku tulumları çoğu kamp gezisi için gerekli bir ekipman olsa da aramanız gereken kalite ve özellikler büyük ölçüde değişebilir. Birçok orta ve üst düzey tulum, yerleşik yastıklar, hava akımı tüpleri ve entegre battaniyeler gibi ek özelliklerle birlikte gelir. Bu özellikler, güvenliğinizi ve rahatınızı sağlamak söz konusu olduğunda bir fark yaratabilir.

Uyku tulumunun boyutu ve şekli, dikkate alınması gereken iki önemli faktördür. Nasıl uyuduğunuza ve nasıl kullanmayı düşündüğünüze bağlı olarak mumya şeklinde bir uyku tulumu en iyi seçenektir. Bazı tulumlar sizi soğukta sıcak tutmak için yalıtımlı bir başlıkla gelir. Kadın uyku tulumları genellikle erkeklere göre daha kısadır ve erkekler için üretilenlere göre daha geniş kalça alanına sahiptir.

Önerilen İçerik :   Almanca Kaç Ayda Öğrenilir?

Biri zemin pedli, diğeri zemin pedsiz olmak üzere iki farklı uyku tulumu çeşidi mevcuttur. İkincisi, çoğu kış kampı durumu için daha iyi bir seçimdir. Bazı tulumlar yalıtım için sentetik elyaf veya kuş tüyü ile gelir. Kuş tüyü en iyi yalıtkandır ve sentetik elyaflardan daha hafif ve sıkıştırılabilirdir. Kuş tüyü uyku tulumları ayrıca sentetik yalıtımdan daha uzun süre dayanma eğilimindedir.

Temel uyku tulumunun iki veya üç tarafında bir fermuar bulunur. Bu, içeri girip çıkmanızı kolaylaştırır. Kumaşı dayanıklı malzemelerden yapılmıştır ve genellikle su geçirmezdir. Uyku tulumunuzu dağlarda kullanıyorsanız, su geçirmez kaplamalı veya su geçirmez/nefes alabilen membranlı bir çanta satın aldığınızdan emin olun.

Uyku tulumları, kamp gezileri için vazgeçilmez bir ekipmandır. Sadece uyurken sizi sıcak tutmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda paradan da tasarruf etmenizi sağlarlar.

Hayatta kalma kitleri

Hayatta kalma kitleri, özellikle kamp veya yürüyüş yapıyorsanız, açık hava etkinlikleri sırasında çok yardımcı olabilir. Açlık veya susuzluk gibi çeşitli acil durumlarda hayatta kalmanıza yardımcı olabilecek malzemeler içerirler. Ayrıca arkadaşlarınızdan ayrılırsanız veya kaybolursanız çok yardımcı olabilirler. Bu kitler temel ilk yardım malzemeleri, yiyecek ve su ve bulunabilmeniz için sinyal cihazları da sağlar. Genellikle bir hayatta kalma bıçağı, kibrit veya çıra, bir ilk yardım çantası ve yaraları dikmek için bandanalar içerirler.

Aktivitenize bağlı olarak, farklı hayatta kalma kitleri gerekli olabilir. Örneğin, bir ormanda yürüyüş yapıyorsanız, kene kovucu merhem taşımanız gerekebilir. Öte yandan, bir çölde sırt çantasıyla seyahat ediyorsanız, güneş kremi ve böcek kovucuya ihtiyacınız olacaktır. Herhangi bir açık hava etkinliğinde olduğu gibi, farklı senaryoların farklı riskleri vardır, bu nedenle ihtiyaçlarınızı dikkatlice değerlendirmek ve sizin için en iyi kite karar vermek isteyeceksiniz. Ayrıca gideceğiniz yerin iklimini de göz önünde bulundurun – örneğin, kuzey enlemleri güneydekilerden daha soğuk olabilir, bu nedenle ani bir soğuk algınlığına yakalanmanız durumunda hayatta kalma kitinde bir uzay battaniyesi bulundurmak isteyebilirsiniz.

Önerilen İçerik :   En Ucuz Uçak Bileti Almanın Yolları Nelerdir?

Bir hayatta kalma kiti, su ve yiyecek içermeli ve tüm yolculuk için yeterli olmalıdır. Grubunuzdan ayrılmanız durumunda, medeniyete geri dönmek için yeterince uzun süre hayatta kalmak isteyeceksiniz. Neyse ki piyasada kamp deneyiminizi biraz daha kolaylaştırabilecek harika ürünler var.

Kampın vazgeçilmez konfor elementi; kamp sandalyesi

Kamp yapmak günlük hayatın koşuşturmacasından uzaklaşmak için harika bir yoldur. Kamp gezinizi mümkün olduğunca konforlu hale getirmek için ihtiyaç duyacağınız şeylerden biri de bir kamp sandalyesidir. Piyasada birçok farklı türde kamp sandalyesi mevcut, ancak sizin için en iyisi hangisi?

Kamp sandalyeleri ister sırt çantalı kamp ister sadece yürüyüş yapıyor olun, açık hava maceraları için vazgeçilmezdir. Kamp ateşinin etrafında dinlenmek veya oturup yemek yemek için kullanılabilirler. Bazı sandalyeler uyku tulumu olarak bile kullanılabilir. Evde oturma odasında veya arka bahçede futbol maçı izlemek için de kullanılabilirler.

Kamp sandalyeleri vahşi doğadayken hayat kurtarıcı olabilir. Taşıması kolay ve hafiftir, böylece çantanıza fazladan ağırlık eklemezler. Ayrıca yere oturduğunuzda ekstra konfor ve güneş ve yağmurdan korunma sağlarlar. Genellikle su geçirmez malzemeden üretilirler, böylece ıslanma endişesi olmadan dışarıda oturabilirsiniz. Birçoğunda telefonunuzu, cüzdanınızı ve diğer temel ihtiyaçlarınızı saklamak için saklama cepleri bulunur.

Piyasada pek çok farklı türde kamp sandalyesi vardır ve sizin için doğru olanı bulmak önemlidir. Kamp sandalyesi çeşitleri, özellikleri ve kamp sandalyesi seçerken dikkat edilecek noktaları merak ediyor ve iyi bir inceleme sonrası oluşturulmuş bir kamp sandalyesi tavsiye listesi arıyorsanız bu içerik de ilginizi çekebilir:

Kamp sandalyesi tavsiyeleri! En iyi kamp sandalyesi hangisi? Kaliteli kamp sandalyesi nasıl seçilir?

YORUMLAR