Kamping Tatili İçin En İyi Yurtdışı Rotaları

İster doğal bir tırmanış arayan korkusuz bir maceraperest, ister doğayla buluşmaya hevesli acemi bir açık hava sporcusu olun, Japonya’nın kutsal kıyılarından Hawaii ve İzlanda’da dolanan obsidyen yollara kadar bu kamping yerleri hayatınızı değiştirecek.

İçerik:

Glacier Ulusal Parkı, Montana

700 milden fazla patika Montana’nın kristal gölleri, sivri dağ zirveleri ve antik buzulları arasında dolanmaktadır. Tamamen yok olmadan önce hemen gidin. Acemi kampçılar karavansız Kinta Gölü Kamp Alanı’nda su kenarında çadır kurmalı, taşra kampçıları ise vahşi dağ çayırlarını aramalıdır.

Kamping Tatili İçin En İyi Yurtdışı Rotaları
Kamping Tatili İçin En İyi Yurtdışı Rotaları

Laugavegur, İzlanda

Kaleydoskopik riyolit dağlarının üzerine kar inmeden önce, kamp şehri Landmannalaugur’da (burada vahşi kampa izin verilmemektedir) bir kulübe veya çadır rezervasyonu yaptırın. Profesyoneller sizi lav tarlaları, kır çiçekleriyle süslü çayırlar, buharlı jeotermal bacalar ve son olarak ikiz buzullar Eyjafjallajökull ve Mydralsjökull’a götürecek kuzeyden güneye doğru yürüyüş yapmanızı tavsiye ediyor. Yol boyunca turkuaz, turuncu ve camgöbeği renkleriyle bezenmiş dağlar gözlerinizi kamaştıracak.

Miyajima, Japonya

En çok “Tanrıların Adası” olarak bilinen Miyajima, yürüyüşlerle doludur (kutsal Misen Dağı’nın zirvesine çıkmak isteyeceksiniz), ancak doğa severler, Fui ve Iwaya Taishi gibi muazzam kaya oluşumlarını geçen ve asırlık köknar ağaçlarıyla çevrili Omoto Rotasını tercih edeceklerdir. Bakımlı kamp alanları ve mütevazı kabinler en iyi seçeneğinizdir.

Yüksek Atlas Dağları, Fas

Fas’ın en ikonik sıradağları, maceraperest gezginler için ölmeden önce yapılacaklar listesinde yer alan bir kamp destinasyonudur. İzole Berberi köylerinden geçin ve sıcak çölden karla kaplı zirvelere doğru yürüyün. Eski katır yollarını takip edebilirsiniz, ancak bu bölgedeki rehberler şiddetle tavsiye edilir. Birçoğu yükünüzü taşımanıza yardımcı olması için bir deve kullanacaktır: Jebel Toubkal’dan çok daha sessiz bir dağ olan Jebel M’goun’un altındaki otlaklarda yatın.

Önerilen İçerik :   Türk Hamamı Deneyimi: Adım Adım Bir Ritüel Hürrem Sultan Hamamı

Valle de Cocora, Kolombiya

And Dağları’nın gölgeleri ve yüksek Quindío balmumu palmiyelerinin – 200 metre yüksekliğe ulaşabilen dünyanın en uzun palmiyeleri – altında, yalnızca Kolombiya’nın bu şeridinde bulunan Zona de Camping yer almaktadır. Bu kamp alanı (talep üzerine çadır ve uyku tulumu temin edilebilmektedir) at sırtında gezintiler ve dağlarda zorlu yürüyüşler için mükemmel bir başlangıç noktasıdır. Göz kamaştırıcı bir sinekkuşu rezervi olan Acaime’ye giden döngü patikasını kullanın ya da sizi yakındaki dağ kasabası Salento’ya götürmesi için bir jeep kiralayın.

Tierra del Fuego, Şili

Patagonya bir kaşifin rüyasıdır. Arjantin’den Şili’ye Radman üzerinden sınır ötesi bir yolculuk yapın (tek karayolu seçeneği) ve Blanco veya Ofhidro buzul göllerinden birinde kamp kurun. Bu bölgede akbabalar gibi kunduzlar da yaygındır. Yosunlu Fuegian ormanlarında oyalanın.

Ana Sıradağlar, Kosciuszko Ulusal Parkı, Avustralya

Günlerinizi ister yorucu dağ yürüyüşleriyle (ülkenin en yüksek zirvelerinin üzerinden geçin ve şeyl sırtlarındaki kar yığınlarını izleyin) ister buzul göllerinde balık tutarak doldurun, bir akşamı Victoria üzerinde yükselen yıldızları hayranlıkla izleyerek geçirmeyi unutmayın.

Acadia Ulusal Parkı, Maine

Doğu Kıyı Şeridi üzerinde 1.530 rakımlı Cadillac Dağı’na tırmanarak araziyi tanıyın ve Isle au Haut’da (sık ormanlar ve barakalar) ya da anakaradaki Schoodic Woods Kamp Alanı’nda kamp kurun. Bisikletçiler neredeyse hiç el değmemiş patika ağını takdir edeceklerdir.

Canyonlands, Bryce ve Zion, Utah

Bu grand slam bölgesinde çeşitlilik ve göz kamaştırıcı manzaralar eksik değildir. Daha az bilinen Canyonlands, muazzam kumtaşı kuleleriyle noktalanmıştır ve kendi kanyonlarının mahremiyetinde dinlenmeyi tercih eden gezginler için hem kamp alanları hem de büyük kamp seçenekleri sunar.

YORUMLAR