Kimlikle Gidilebilen Ülkeler Hangileridir?

Son zamanlarda tatil masrafını en aza indirmek isteyenler ve farklı yerler görmek isteyen tatil severlerin en çok araştırdığı konuların başında pasaportsuz gidilen ülkeler gelmektedir. Türk vatandaşlarının pasaportsuz gidebilecekleri ve vizesiz seyahat edebilecekleri ülkelerin listesi çok uzun değildir. Ancak bu ülkelere giderken pasaport almanız, vize almanız ve bunlara ekstra ücret ödemeniz gerekmemektedir. Ülkemizin herhangi bir şehrine gider gibi yurt dışına gidebilmeniz kimlik ile gidilebilen ülkeler sayesinde mümkündür. Pasaportsuz gidilen ülkeler arasında KKTC, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan ve Moldova yer almaktadır.

İçerik:

Ukrayna

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Ukrayna’ya pasaportsuz ve vizesiz gidebilmektedir. 180 gün içinde 90 gün ile sınırlı olarak Ukrayna’ya gitmek için pasaport ve vize almanıza gerek yoktur. Ukrayna’ya pasaportsuz gidecekseniz yeni tip çipli ve biyometrik fotoğraflı kimlik kartınızın olması gerekir.

Kimlikle Gidilebilen Ülkeler Hangileridir
Kimlikle Gidilebilen Ülkeler Hangileridir

KKTC

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türk vatandaşlarından vize ve pasaport istememektedir. Kıbrıs’ta tatil yapabilmek için vize ve pasaport almadan ülkeye gidebilirsiniz. Kıbrıs sınır kapısından yeni tip çipli kimlik kartınızı göstererek alabileceğiniz ufak kâğıtta polis memurunun vereceği ülkeye giriş belgesini kaybetmemeniz gerekmektedir. Kıbrıs Lefkoşa, Girne, Güzelyurt ve Gazi Magosa gibi ilçeleri ile ünlüdür. Özellikle Magosa ve Girne deniz tatili yapabilmek ve Akdeniz’in en güzel koylarında yüzmek için tercih edilen şehirler arasındadır.

Gürcistan

Gürcistan’a vizesiz ve pasaportsuz gidebilirsiniz. 1 yıla kadar vize ve pasaport almanıza gerek olmayan Gürcistan’ın en önemli şartı yeni tip kimlik kartınızın yanında olmasıdır. Ülkede daha fazla konaklama yapılacaksa mutlaka Gürcistan oturum izni almanız gerekir. Gürcistan’a Sarp sınır kapısından giriş yapabilir ya da uçakla Batum’a gidebilirsiniz.

Moldova

Moldova ve Türkiye arasında imzalanan anlaşmayla iki ülke vatandaşları pasaportsuz bir şekilde turistik amaçlı ülkeye giriş yapabilmektedir. 90 güne kadar vize şartı olmayan Moldova’ya giderken yeni tip çipli kimlik kartınız, gidiş dönüş uçak bileti, otel rezervasyonu ibraz eden belge ile Moldova’ya giriş yapabilirsiniz.

Önerilen İçerik :   Almanya'da Dil Eğitimi: Lemon Academy ile Yurtdışı Maceranızın Başlangıcı

Azerbaycan

Son yıllarda yapılan bir anlaşma ile Azerbaycan ve Türkiye arasındaki pasaport ve vize şartı aranmamaktadır. 90 güne kadar yapılacak turistik seyahatlerde iki ülke vatandaşları pasaport ve vize istenmemektedir. Azerbaycan’a girişte yine çipli ve fotoğraflı kimlik kartı göstermeniz gerekir.

YORUMLAR