Mykonos’a Nasıl Gidilir – Mykonos’ta Yapılacaklar

Mykonos, Yunanistan’da ziyaret edilecek en popüler adalardan biridir. Bu ada alışveriş, plaj partileri ve çok fotojenik Mikonos kasabası ile ünlüdür. Mikonos’u parti yapmak, alışveriş yapmak veya sadece bu adanın neyle ilgili olduğunu görmek için ziyaret edin, burada ziyaretinizi nasıl planlayacağınıza dair önerilerle birlikte Mikonos’ta yapılacak en iyi şeyler burada.

İçerik:

Mikonos’ta Yapılacak En İyi Şeyler

Mikonos Kasabasını Keşfedin

Mykonos şehri, badanalı binaların, dar sokakların, renkli kapıların, lüks mağazaların ve küçük mavi ve kırmızı kubbeli kiliselerin hayal dünyasıdır. Bu yürüyüş yolları labirentini keşfetmek, Mikonos’ta yapılacak en iyi şeylerden biridir.

Mikonos kasabası, kasaba için Yunanca olan Chora olarak da adlandırılır. Yunan adalarında, ana kasabanın ada ile adını paylaşması yaygın bir uygulamadır. Mikonos kasabası küçüktür ve bir uçtan diğer uca yürümek çok zaman almaz. Ancak, bu kelimenin tam anlamıyla, hepsi aynı görünen dar sokaklardan oluşan bir labirenttir. Bunun Mykonos’a gelip kasabayı basan korsanların kafasını karıştırmak için bilerek yapıldığını okudum. Sokakların labirenti ve çıkmaz sokaklar, kasabanın kendisini bu istilacılara karşı koruyabilmesinin bir yoluydu. Mikonos şehir merkezinin yakınında bulunan Matogianni Caddesi, şehrin pitoresk bölgelerinden biridir.

Mykonos'a Nasıl Gidilir - Mykonos'ta Yapılacaklar
Mykonos’a Nasıl Gidilir – Mykonos’ta Yapılacaklar

Panagia Paraportiani

Meryem Ana Kilisesi olarak da bilinen Paraportiani Kilisesi, Yunanistan’da en çok fotoğrafı çekilen kiliselerden biridir. Kastro mahallesinin girişinde yer alır ve aslında birbiri üzerine inşa edilmiş beş kilisedir.

Kato Mili Yel Değirmenleri

Mykonos kasabasının dışına çıkarsanız, adanın her yerinde yel değirmenleri göreceksiniz. Ancak en ünlü yel değirmenleri Küçük Venedik’in hemen yanında yer alır. Adanın rüzgarlı koşullarından yararlanan yel değirmenleri, Venedikliler tarafından tahıl öğütmek için kullanıldı. Şimdi, yel değirmenleri gezginler için evlere, depolama tesislerine ve konaklama yerlerine dönüştürüldü. Yel değirmenlerinden Küçük Venedik’in çok güzel bir manzarasını görüyorsunuz. Burası gün batımını (ya da ziyaretimiz sırasında adayı döven çılgın fırtına hattını) izlemek için harika bir yer.

Önerilen İçerik :   Fransa'daki En İyi Müzeler

Eski Limanı Keşfedin

Küçük Venedik’in hemen köşesinde Mikonos’un eski limanı var. Sahilde restoranlar sıralanıyor, ana iskelenin girişinde küçük bir kilise oturuyor, buradan Delos’a günlük gemiler kalkıyor ve rengarenk balıkçı tekneleri suda sallanıyor.

Armenistis Deniz Feneri

Otelimizi işleten bayan, Mikonos adasının harika manzarasını görmek için Armenistis Deniz Feneri’ni tavsiye etti. Buraya gelmek dolambaçlı, dar bir yoldur ve bir kez burada, bence manzara oldukça vasat. Ancak Mykonos kasabasına geri dönüş sırasında manzaralar açıldı ve gördüğümüz şey buydu. Deniz fenerine gitmek, yalnızca kiralık bir arabanız varsa, boş zamanınız varsa ve dar, engebeli, dolambaçlı yollarda sürmeyi dert etmiyorsanız buna değer.

Mikonos’a Nasıl Gidilir?

Feribotla

Blue Star, Seajet ve Hellenic Seaways, Mikonos’a feribot seferleri düzenlemektedir. Atina’dan Mikonos’a feribotla gitmek 3 ila 5 saat sürer. Seajet, daha küçük katamaranlarında en hızlı sürüşü sunar, ancak feribotlar daha küçük olduğu için bunlar aynı zamanda en sarsıcı yolculuktur.

Uçakla

Yaz aylarında Atina ve Mykonos arasında günlük uçuşlar vardır. Uçuş süresi ortalama 25 dakikadır.

Mikonos’u Ziyaret Edecek En İyi Zaman

Haziran-Ağustos arası en yoğun sezondur. Sıcak sıcaklıklar ve büyük kalabalıklar bekleyin. Mayıs ve Eylül, iyi hava ve daha az kalabalık bir deneyim için en iyi bahislerinizdir. Ziyaretimiz sırasında yaşadığımız çılgın hava koşullarına rağmen, nispeten kalabalık olmadığını görmek için Nisan ayının ortasından sonuna kadar Mikonos’u ziyaret etmek için harika bir zaman. Yine de plajlarda yüzmek için biraz fazla soğuk olacak, ancak kalabalıktan kaçınmak istiyorsanız buna değer. Kasım-Mart ayları arasında soğuk, bazen yağışlı hava bekleniyor ve iş için daha az restoran ve otel açılacak.

YORUMLAR