Norveç Vatandaşı Nasıl Olur?

Birkaç yıldır Norveç’te yaşadıysanız, ülkeyle olan bağlarınızı resmileştirmenin zamanı gelmiş olabilir. Nasıl Norveç vatandaşı olmaya hak kazandığınız hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenin. Çoğu insan Norveç vatandaşlığını doğumda kazanır. Bununla birlikte, diğer ülkelerden gelen insanların daha sonraki yaşamlarında Norveç vatandaşı olmaları da mümkündür. Ancak bu kolay bir süreç değildir.

Genel olarak konuşursak, başvurabilmek için Norveç’te en az yedi yıl boyunca yasal olarak ikamet etmiş olmanız gerekir. Ayrıca Norveç dilinde en azından kısmen akıcı olmanız gerekir. Ancak, göçle ilgili her şeyde olduğu gibi, büyük ölçüde kişisel koşullarınıza bağlıdır. 2021 ve 2022 yıllarında süreç ve gereksinimlerde de bazı önemli değişiklikler oldu. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

İçerik:

Norveç’te Çifte Vatandaşlık

Yakın zamana kadar çifte vatandaşlığa izin verilmiyordu. Bu, başvuranların çoğunun Norveç vatandaşı olmak için önceki vatandaşlıklarından vazgeçmek zorunda kalacağı anlamına geliyordu. Bu kuralın bazı istisnaları vardı, ancak kalifiye olan birçok kişinin sürece devam etmesini engelledi. Norveç, Avrupa’da bu kısıtlamaya sahip birkaç ülkeden biriydi. Politikacılar bu kısıtlamanın kaldırılmasını uzun süredir tartışıyorlardı.

Aralık 2018’de, planlar nihayet Parlamento’da yalnızca küçük bir muhalefetle onaylandı. Muhalefet, insanların savaş zamanında sadakatlerini paylaşıp paylaşmayacakları gibi konular etrafında odaklandı. Ocak 2020’den itibaren, yeni Norveç vatandaşlarının önceki vatandaşlıklarından vazgeçmeleri gerekmeyecek. Tabii ki, orijinal ülkeniz birden fazla vatandaşlığa izin vermiyorsa, Norveç vatandaşı olduğunuzda bu vatandaşlığı yine kaybedersiniz. Bu yasa değişikliği, başvurularda büyük bir artışa ve rekor sayıda yeni vatandaşa yol açtı.

Norveç Vatandaşı Nasıl Olur?
Norveç Vatandaşı Nasıl Olur?

Süreç Nasıl İşliyor?

Nasıl Norveç vatandaşı olunur? Çevrimiçi bir başvuru süreci vardır, ancak gereksinimler farklı insan grupları için farklılık gösterir. Bazı faktörler, sahip olduğunuz oturma izninin türünü, Norveç’te ne kadar süredir bulunduğunuzu, ailenizin burada olup olmadığını ve daha önce bir Norveç vatandaşı olup olmadığınızı içerir. Kurallar genellikle iki geniş kategoriye ayrılır:

  • Norveç’te yaşadığınız sürenin uzunluğu
  • Norveççe’de belgelenmiş akıcılık seviyeniz
Önerilen İçerik :   İsveç'te Gezilecek Yerler ve Yapılması Gerekenler

Şimdi bu noktaların her birini daha ayrıntılı olarak inceleyelim.

İkamet Süresi

Genel olarak konuşursak, son on bir yılın toplam sekizinde Norveç’te yaşamış olmalısınız. Bu süre, yakın zamanda Norveç hükümeti tarafından Vatandaşlık Yasasında yapılan bir değişiklikle uzatıldı ve Ocak 2022’den itibaren geçerli. Daha önce son on yılın yedisiydi. Ayrıca, bu süreyi kapsayan geçerli oturma izinlerine (çalışma izni gibi) sahip olmanız gerekir. İkamet kuralları, diğer şeylerin yanı sıra, bir AB/AEA ülkesi vatandaşı olup olmamanıza bağlıdır.

‘Yeterli geliriniz’ varsa, ikamet şartı son on yılın altısına düşürülür. Yazma sırasında, yeterli gelir yıllık 319.997 NOK rakamı olarak tanımlanır. Bir Norveç vatandaşıyla evliyseniz veya kayıtlı partneri veya birlikte yaşayan biriyseniz, Norveç’te yaşadığınız süre boyunca, son on yıl içinde toplam en az beş yıl Norveç’te yaşamış olmanız gerekir. Bu durumlarda ikamet süreniz ile evlilik süreniz birlikte en az yedi yıl olmalıdır.

Tipik olarak, bir takvim yılında art arda iki aydan fazla Norveç’ten uzakta geçirilen süre, ikamet için gereken süreyi aynı miktarda uzatır. Yani ikamet sürenizin ortasında bir yıl yurt dışında yaşadıysanız, gereken süre sekiz yıla kadar uzar. Ayrıca, vatandaşlığa hak kazandıktan sonra Norveç’te yaşamaya devam etme niyetinde olmalısınız.

Dil Yeteneğinizi Kanıtlamak

Vatandaşlık başvurusu yapılırken Norveççe akıcılığı tartışmaya açık değildir. Ancak Ekim 2022’de kurallar önemli ölçüde elden geçirildi. Artık odak noktası konuşulan Norveççe’de akıcılıktır. Ulaşmanız gereken minimum seviye, mevcut vatandaşlığınıza bağlı olarak A2 veya B1 idi. Ancak, şimdi gerekli olan sözlü Norveççe’de başarılı bir B1 notu. Artık başka dil sınavları veya belirli sayıda ders saati zorunluluğu yoktur.

Bu kuralın yalnızca A2’nin gerekli olduğu birkaç istisnası vardır. Bunlar, Norveç’e mülteci olarak gelen veya engelli yardımı alan 55 yaşın üzerindeki kişileri içerir. Norveç vatandaşlığı için başvuranların ayrıca Norveç toplumu, yasaları ve tarihi ile ilgili bir sınavı geçmesi gerekir. Mevcut iki test vardır: biri sosyal bilgiler ve diğeri vatandaşlık testidir.

Önerilen İçerik :   Otobüsle Avrupa Turu Nasıl Yapılır?

Aile Bağları Yoluyla Vatandaşlık

Dünyadaki hemen hemen her ülkede olduğu gibi,  çocuğun Norveçli bir ebeveyni olmadıkça, doğumla vatandaşlık Norveç’te geçerli değildir.

Bu, yabancı doğumlu bir çiftin çocuklarının otomatik olarak Norveç vatandaşı olmayacağı anlamına gelir. Ancak, yabancı bir ebeveynin çocuğu olarak Norveç’te doğduysanız veya çocukken buraya taşındıysanız, vatandaşlık başvurusu için daha kısa bir ikamet süresi şartı vardır. Ayrıca, Norveç mirasına sahip kişilerin miras yoluyla vatandaş olmaları için herhangi bir hüküm yoktur. Bu, “Norveçli Amerikalı” olarak tanımlanan birinin, Norveçli bir büyükanne veya büyükbabası olduğu için Norveç vatandaşlığına hak kazanamayacağı anlamına gelir.

Bu gibi durumlarda bireyler, Norveç’te daimi ikamet süresi ve Norveç dilinde belgelenmiş akıcılık dahil olmak üzere yukarıda listelenen vatandaşlık kriterlerini karşılamalıdır. Miras yoluyla vatandaşlık çok nadirdir ve yalnızca İrlanda ve İtalya’da gerçekten mümkündür. Bir avuç başka ülke çok özel koşullarda benzer bir şey sunuyor, ancak Norveç onlardan biri değil. Aile göçmenlik izinleri mevcuttur; bu, çoğu durumda, eşleri veya diğer yakın aile üyeleri Norveç’te yaşıyorsa, birinin Norveç’e taşınabileceği anlamına gelir. Ancak bu bir oturma izni ve vatandaşlık ile aynı şey değil.

Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Norveç’te geçerli bir oturma izniniz varsa ve burada kalıcı olarak yaşıyorsanız, Norveç vatandaşlığına başvurabilirsiniz. Oturma izninizin hem başvuru sırasında hem de başvurunuz işleme alınırken geçerli olması gerekir. Norveç vatandaşlığına başvurmanın, ülkede geçerli bir kalış izniniz olduğu anlamına gelmediğini anlamak çok önemlidir. Burada bir çalışma izniyle bulunuyorsanız ve vatandaşlık başvurusunda bulunuyorsanız, yine de çalışma izninizi yenilemek için başvuruda bulunmalısınız.

Belgeleri şahsen teslim etmeniz gerekmesine rağmen, bir başvuruyu başlatmanın asıl süreci çevrimiçi olarak gerçekleştirilir. Başvurunuza başlamak için UDI web sitesindeki başvuru formunu doldurun. Bildirilerinizi bizzat sunmanız için size bir randevu verilecektir. Kasım 2022 itibariyle 6.500 kron olan bir başvuru ücreti vardır. Bu, ilk başvuru sürecinde banka veya kredi kartı ile ödenmelidir. 18 yaşından küçükler ödemez. İhtiyaç duyacağınız öğeler kişisel durumunuza bağlıdır ancak aşağıdakileri içerecektir:

  • Doğum belgesi
  • Evlilik / ortaklık belgesi
  • Mevcut ve önceki pasaportlardaki tüm sayfaların bir kopyası da dahil olmak üzere Norveç’e giriş ve çıkışların tam listesi
  • Yeterlilik dönemini kapsayan vergi beyannameleri
  • İyi davranışı kanıtlayan bir polis sertifikası
  • Dil yeterliliğinin kanıtı (sınav sonuçları)
Önerilen İçerik :   Kuzey Kıbrıs'a Nasıl Gidilir - Kıbrıs'ta Yapılacaklar

Norveç vatandaşı olduktan sonra, gönüllü vatandaşlık törenine katılmaya davet edileceksiniz.

YORUMLAR