Otobüsle Avrupa Turu İçin Schengen Başvuru Koşulları Nelerdir?

Son yıllarda genç yaşlı herkesin ilgisini çeken bir seyahat türü var: Otobüsle Avrupa turu yapmak. Baştan başa bütün Avrupa ülkelerinin gezildiği bu turlarda doyurucu bir Avrupa seyahati yapılıyor. Yunanistan, İtalya, Fransa, Almanya, Hollanda başta olmak üzere Avrupa’nın tamamında bu tura katılanlar unutamayacakları anılara sahip oluyorlar. Louvre Müzesi, geceleri gelgit etkisiyle sular altında kalan büyüleyici Venedik şehri, herkesin karşısında çeşitli fotoğraflar çektiği Pisa Kulesi, Londra denilince akla ilk gelenler arasında yer alan kırmızı renkli telefon kulübeleri, Roma’nın simgesi ünlü Kolezyum, Paris’teki devasa metal yapı Eyfel Kulesi Avrupa turlarına katılanların anılarında hep canlı olarak kalıyor.

Schengen Basvuru Kosullari

Bilindiği gibi Türkiye pasaportu ile dünyanın pek çok noktasına vizesiz olarak seyahat yapılabiliyor. Ne yazık ki bazı Balkan ülkelerine vizesiz seyahat yapılabilirken Avrupa ülkeleri Türkiye pasaportu ile seyahat edilen ülkeler arasında yer almıyor. Bu yüzden de otobüsle avrupa turu yapmak isteyenlerin bu ülkelerden vize almaları gerekiyor. Peki, Schengen vizesi alma koşulları nelerdir? Schengen vizesi alınırken nelere dikkat edilmeli? Bu yazımızda Schengen vizesine dair bütün ayrıntıları sizinle paylaşacağız.

İçerik:

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen AB üyesi ülkeleri kapsayan vize türü olarak biliniyor. Schengen üyesi ülkeler arasında Belçika, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre ve Lihtenştayn bulunuyor. AB üyesi olan bu ülkelerin yanında yine AB’ye üye oldukları halde bu saydığımız Schengen vizesine tabii olmayan ülkeler de var. İrlanda, Birleşik Krallık, Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Kıbrıs Schengen bölgesinde bulunmuyor.  Yine de Schgen vizesi alarak bu ülkelere başka bir vize almadan seyahat edebiliyorsunuz. AB’den ayrılan İngiltere’ye ise Schengen vizesi ile girilemiyor. Eğer ki ingiltere turu yapmak istiyorsanız İngiltere vizesi başvurusunda bulunmanız gerekiyor.

Önerilen İçerik :   Antalya Kundu Rent A Car Önerisi

Schengen Vizesi Hangi Ülkeden Alınır?

Aslında bunun net bir cevabı yok. Yukarıda saydığımız herhangi bir ülkeden aldığınız Schengen vizesi ile bu vizeye tabii olan ülkelere rahatlıkla seyahat edebiliyorsunuz. Kesin bir kural olmamakla birlikte bu vizeyi hangi ülkeden almışsanız o ülkeden giriş yapmanız öneriliyor. Tabii, başvuru yaparken Avrupa turu yapacağınız için çoklu giriş başvurusu yapmanızda fayda var.

Schengen Vizesi İçin Hangi Belgeler İsteniyor?

Öncelikle Schengen vizesinin elektronik ortamda yapılabildiğini belirtelim. Başvurunuzu tamamladıktan sonra sizden istenilen belgeleri teslim etmeniz gerekiyor. Son yıllarda Schengen vizesi başvurularında sıklıkla ret cevabı geldiği için bu sayılan belgeleri büyük bir ciddiyetle hazırlamanız gerekiyor. Peki, Schengen vizesi için hangi belgeler gerekiyor?

Bu belgelerden ilki başvuru formunu doldurmak. İkinci olarak yine istenilen miktarda biyometrik fotoğraf sizden isteniyor.  Yurt dışına çıkacağınız için pasaportunuzun olması gerektiğini zaten saymıyorum bile. Otel ve uçak rezervasyonlarının da mutlaka önceden yapılması gerekiyor. Banka hesap bilgileri de sizden istenilen belgeler arasında. Bu arada banka hesabınızda yüklü miktarda para ve sıklıkla para girişi olması olumlu cevap konusunda işinizi kolaylaştırıyor. Seyahat sigortası, ikametgâh, nüfus cüzdanı fotokopisi istenilen diğer belgeler arasında.

YORUMLAR