Oktoberfest Hakkında Tüm Merak Edilenler- Oktoberfest Rehberi

Sevgili ilk kez gelen ziyaretçi, Oktoberfest yolculuk yapmaya karar verdiğiniz için tebrikler. Özellikle Bavyera Volksfest kültürüne aşina değilseniz, dünyanın en büyük halk festivali hakkında yanılgılara sahip olmanız muhtemeldir. Ancak, Straubing veya Rosenheim’daki veya daha küçük festivallerdeki festivallerde bulunduysanız bile, Münih’te birçok şey farklı olduğu için bu kısa rehberi okumalısınız.

İçerik:

Oktoberfest Nedir?

Oktoberfest, 1810’dan beri Münih’teki Theresienwiese’de (Therese’nin Çayırı) kutlanan bir festivaldir. Veliaht prens Ludwig ile Therese arasındaki düğünün 17 Ekim 1810’da halka açık olarak kutlanmasının bir parçası olarak at yarışına kadar uzanır. Muazzam başarısı ve genç Bavyera Krallığı’nın kimlik noktaları arayışı nedeniyle, festival o zamandan beri tekrarlandı. Genellikle her yıl altı milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edilir ve dünyanın en büyük fuarı olduğu söylenir. Ne bir tatil, ne bir mevsim, ne de bir olay türü.

Kabul ve Rezervasyonlar

Pek çok yabancının paylaştığı bir yanılgı ile başlayalım: Münih Oktoberfest’e giriş ücretsizdir. Son birkaç yılda Bavyera dışında mantar gibi yayılan ticari “Oktoberfest” etkinlikleri, orijinalinde durum böyle değil, genellikle önceden bilet almanızı ister. Oktoberfest biletleri diye bir şey yok. Masa rezervasyonları genel olarak ücretsiz olsa bile, önceden sadece birkaç kupon satın alınması yeterlidir.

Gölgeli yüzücülerin masa rezervasyonları (bu bağlamda genellikle biletler olarak adlandırılır) için dört haneli fiyatlar talep edebilmeleri, Oktoberfest’teki bira çadırlarının Cuma geceleri ve Cumartesi günleri aşırı kalabalık nedeniyle düzenli olarak kapalı olması ve rezervasyonun garanti altına alınmasından kaynaklanmaktadır. Büyük bira çadırlarına girmek için böyle bir rezervasyon asla zorunlu değildir. Büyük 14 bira çadırından 12’si ve Oide Wiesn’deki üçü, çadırlarının geniş alanlarını rezervasyonsuz tutmak zorunda.

Yerinde Oryantasyon

Münih Oktoberfest esas olarak iki alana bölünmüştür: Ana girişten görülen sağ (batı) tarafta, büyük bira çadırlarının çoğunun bulunduğu Wirtsbudenstraße’yi bulacaksınız. Sol (doğu) taraftaki Schaustellerstraße (Şovmen Sokağı), büyük arabaların çoğuna ev sahipliği yapar. En büyüğü Bavyera heykelinin önündeki Matthias-Pschorr-Straße’dir.

Önerilen İçerik :   İtalya'da Asgari Ücret

Çoğu yıl, Oide Wiesn o sokağın güneyinde, Dönme Dolabın arkasında gerçekleşir. Bu, üç büyük bira çadırı ve birkaç tarihi cazibe merkezi sunan başka bir ayrı festival. Aslında oldukça yeni bir etkinlik olmasına rağmen, Oide Wiesn, gerçek Oktoberfest’ten çok daha sakin ve geleneksel bir atmosfer sunuyor. Bununla birlikte, her dört yılda bir Oktoberfest, Matthias-Pschorr-Straße’de sona erer, çünkü Merkez Bavyera Tarım Fuarı daha sonra Theresienwiese’nin güney kesiminde gerçekleşir.

Oktoberfest

Oktoberfest Merkezleri

Ayrıca, her şeyi görmek için yeterli zamanınız varsa, yine de bazı ilgi çekici yerleri gözden kaçırabilir veya ne hakkında olduklarını anlamayabilirsiniz. Bu, en ünlü klasik Oktoberfest cazibe merkezlerinin sadece kısa bir listesi:

Schichtl

1867 tarihli eski moda bir vodvil tiyatrosu. Dışarıdan ücretsiz olarak izlenebilen geçit töreni ve içeriden giyotinle ziyaretçi infazı ile efsanedir.

Bavyera

Büyük heykel, Oktoberfest’e genel bir bakış sunan içeriden tırmanılabilir. Bir başka, daha da iyi bir genel bakış elde etme olanağı, Theresienwiese’nin kuzeyindeki kilise olan Paulskirche’nin kulesi tarafından sunulmaktadır. Şanslıysanız, dönme dolabın hemen arkasında görünen Alpler ile muhteşem manzaralar bile görebilirsiniz.

Krinoline

1924’te inşa edilen Krinoline, Oktoberfest’in en eski gezintisi olmayabilir, ancak yine de misafirleri için geleneksel bir bando çalan tek kişi olduğu için en çekici olanlardan biridir.

Teufelsrad

Belki de yerliler arasında en sevilen yolculuk Teufelsrad’dır. 1908’den beri ziyaretçileri, dönen bir diskte mümkün olduğunca uzun süre kalabilmek için birbirleriyle rekabet ediyor. Bir kez ödeyerek orada istediğiniz kadar kalabilirsiniz.

Toboggan

Özellikle şafaktan sonra yüzlerce kişi, gerçekten zor bir koşu bandı kullanarak kaydırağın kulesine tırmanamayan Toboggan binicilerini izliyor.

Oktoberfest’e Katılmak İçin İpuçları

Oktoberfest, birinci sınıf bira ve otantik Bavyera kültürünün tadına bakmak için katılmaya değer ikonik bir etkinliktir, ancak ziyaret ederken akılda tutulması gereken birkaç önemli ipucu vardır.

  • Almanya genellikle güvenli bir ülkedir ve şiddet suçları nadirdir. Ancak, büyük festival ortamlarında hırsızlık yaygındır, bu nedenle değerli eşyalarınızı geride bırakın ve gardınızı düşürecek kadar çok içmekten kaçının.
  • Oktoberfest’te hava genellikle yağmurludur. Genellikle çadırların içindeki insanları rahatsız etmez, ancak araziyi keşfetmeyi ve gezintilerde dönmeyi çok kasvetli hale getirebilir. Dışarı çıkmayı planlıyorsanız bir şemsiye ve hatta bir palto toplayın.
  • Çadırlarda sigara içilmesine izin verilmemektedir ve bazı çadırlar tekrar girişe izin vermediği için sigara içenler için durum karmaşıklaşabilmektedir. Endişeniz varsa, sigara içmeye uygun açık balkonları olanları arayın.
  • Her yıl 4.000’den fazla eşya kayıp eşya arasına giriyor. Bir şeyin izini kaybederseniz Schottenhamel çadırının arkasındaki Servis Merkezine danışın, ancak hemen ortaya çıkmazsa ümidinizi kesmeyin. Günün sonunda birçok şey bireysel çadırlardan teslim ediliyor. Bulunan eşyalar altı ay boyunca Fundbüro der Landeshauptstadt München’de saklanır ve ardından açık artırmada satılır.
  • Festivalin ilk Pazar günü Gay Pazar olarak bilinir. LGBTQ+ katılımcıları Bräurosl çadırında toplanır.
  • Alkol ve çocuklar normalde birbirine karışmaz, ancak Oktoberfest aslında aile dostu bir etkinliktir. 6 yaşından küçük çocuklar, saat 20:00’ye kadar çadırlardan ayrılmaları koşuluyla çadırlara kabul edilir. Çocuklarla gidiyorsanız, büyük, şamatacı kalabalıkların gözünü korkutmamak için aile günlerine veya tatil zamanlarına gitmeye çalışın.
Önerilen İçerik :   Almanya uçak bileti

YORUMLAR