Rusya Soğuk Ülke, Sıcak İnsanlar

Federal yarı başkanlık tipi cumhuriyet ile yönetilir. Rusya Federasyonu 85 adet federal bölüme ayrılır. Dünya’nın en kalabalık dokuzuncu ülkesidir. Dokuz zaman dilimine ayrılan Rusya’da saat farklılıkları bulunmaktadır.

160 farklı etnik grup bulunmaktadır. Ülkede ana dil Rusça’dır. Bunun yanı sıra İngilizce, Tatarca ve Ukraynaca konuşulmaktadır.

Rusya’ya Ankara ve İstanbul’dan direk uçuşlar bulunmaktadır. Rusya’nın bir çok yerine uçaklar iniş yapmaktadır.

rusya7

RUSYA’DA İKLİM:

Rusya’yı ziyaret edecekseniz hangi mevsim gideceğinizi düşünmeye pek gerek yoktur. Rusya’da orta karasal iklim hakimdir ve hiçbir zaman çok sıcak olmaz. Daha serin ve ılıman bir iklime sahiptir.

RUS MUTFAĞI:

Rus mutfağı denilince akla ilk olarak deniz ürünleri gelir. Yemek kültürleri deniz ürünlerine dayalıdır. Her coğrafi bölgenin ayrı özellikleri, ayrı mutfağı olduğu gibi Kuzey Rusya ve Güney Rusya’nın da mutfağı değişiklikler gösterir.

Kuzey Rusya:

 • Kvass: Cavdar ağırlıklı içki.
 • Shchi: Lahanalı balık çorbası.
 • Ucha: Domatesli balık çorbası.

Güney Rusya:

 • Ev etleri
 • Tütsülenmiş etler
 • Kurutulmuş balıklar
 • Dünyaca ünlü “Borsc Corbası”

Kahvaltı: Siyah cay, kahve, süt ve havyar sıklıkla tüketilir.

Öğlen Yemeği: Öğlen öğünü Ruslar için büyük önem taşır. Yemeğe çorba ile başlarlar. Sonrasında genellikle kırmızı et veya balık (deniz mahsülleri) tüketirler.

Tatlılar: Genel olarak bal, yaban mersini ve ribes gibi orman yemişleriyle hazırlanır.

En popüler besinler; havyar, ekşi soslar, aromatik otlar ve baharatlar.

 

BAŞKENT “MOSKOVA”:

rusya

Kızıl Meydan:  Moskova’da nereyi görmeliyim derseniz listenin ilk başında “Kızıl Meydan” yer alabilir. 15.yüzyıldan itibaren idamlara, geçit törenlerine, mitinglere sahne olmuş tarihi bir meydandır.

Kremlin Sarayı: 3.Ivan döneminden itibaren devletin yönetildiği yer olarak adlandırılır.

Puşkin Müzesi: Anadolu’dan götürülen Troya Hazineleri sergilenir.

Moskova Metrosu: “Halkın Sarayı” olarak adlandırılır. Dünyanın en geniş ulaşım ağına sahip metrolarından biridir. Başarılı bir mimari ve mühendislik harikası olan “Moskova Metrosu” her durakta ayrı güzellikler sunuyor.

Önerilen İçerik :   Almanya'ya Doktor Olarak Nasıl Gidilir?

Devlet Tarih Müzesi: Kızıl Meydan’da yer alan “Devlet Tarih Müzesi” 4,5 milyondan fazla eseri bünyesinde bulunduruyor.

Moskova Hayvanat Bahcesi ve Planetaryum: Doğal yaşam ve uzay meraklılarının özellikle ailecek ziyaret edebileceği mükemmel bir mekan.

Kozmonotluk Anıt Müzesi: İlginç ve büyük bir yapıya sahip olan “Kozmonotluk Anıt Müzesi” uzay keşifleri ile ilgili faaliyetleri halka ve ziyaretçilerine sunuyor.

 1. PETERSBURG:

Rusya gezisinden bahsederken Rusya’nın en büyük ikinci şehri St. Petersburg’dan bahsetmemek olmaz. 200 yıl boyunca Carlık Rusya’ya başkentlik yapmıştır. 55 kanal, 500’e yakın köprüsü ile “Kuzey’in Venedik’i” olarak adlandırılıyor. Her yerinde gezip görülecek bir çok yer barından Rusya, Petersburg’da da ziyaretçilerine hayran kalacakları mekanlar, yapılar sunuyor.

rusya3

Aziz İsaak Meydanı: Şehrin ana meydanıdır. Meydanda sizi 1.Nikolay’ın anıtı karşılamaktadır.

Carlık Sarayı (Catherine Palace): Rusya’nın en görkemli, büyük saraylarındandır.

Kazan Katedrali: Tamamlanması 10 yıl süren, yarım ay şeklinde yapıya sahip olan katedral bir mimari harikasıdır. En ihtişamlı yapılardan biridir.

Ermitaj Müzesi: Berlin’den birçok resmin getirilmesiyle oluşturulmuştur. Turistlerin ilk ziyaret etmek istediği yerlerden biridir.

moskova

Her şehri ayrı güzel olan Rusya’dan sizler için başkent ve Petersburg hakkında bilgiler verdik. Tarih kokan, kültür ülkesi olan Rusya’yı ziyaret etmek isterseniz sizler için derlediğimiz bilgilere bakabilirsiniz.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir