Yabancı Bir Ülkede Araç Kullanmak: Bilmeniz Gerekenler

Yabancı bir ülkeye seyahat ederken, güvenli, uygun fiyatlı ve verimli bir ulaşım yöntemine sahip olmak önemlidir. Gideceğiniz yer tamamen yürünebilir değilse veya toplu taşıma sistemi yoksa, muhtemelen bir araba kiralamak ve kendinizi bir yerden bir yere götürmek isteyeceksiniz. Taksiler maliyetli olabilir ve araba kullanmak gezginlere seyahatlerinden en iyi şekilde yararlanmaları için özgürlük ve pratiklik sunar. Ayrıca bir şehri görmenin ve ziyaret etmek istediğiniz yerleri kapsamanın harika bir yoludur.

Araba kiralamak gezmek için harika bir seçenek olsa da, yabancı bir ülkede yasal ve güvenli bir şekilde araç kullanmaya başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç faktör vardır. Aşağıda, yola çıkmadan önce bilmeniz gereken tüm bilgileri içeren bir kılavuz yer almaktadır.

İçerik:

Yasal Gereklilikler

Yabancı bir ülkede araç kullanmayı düşünüyorsanız, yabancı sürücüler için yasal gereklilikleri araştırmanız önemlidir.

Sürücü Belgesi

Her şeyden önce, mevcut ehliyetinizin araç kullanacağınız ülkede geçerli olup olmadığını belirlemeniz gerekir. Ehliyetinizin tanınıp tanınmadığını ve uluslararası sürüşe başlamadan önce karşılamanız gereken başka kriterler olup olmadığını öğrenmek için gideceğiniz ülkenin hükümet web sitesini kontrol edebilirsiniz.

Mevcut ehliyetinizin başka bir ülkede geçerli olup olmadığı genellikle kalış sürenizin türüne ve uzunluğuna bağlıdır. Bazı durumlarda, bir sınava girmeniz ve yerel bir ehliyet almanız gerekebilir. Ancak, yabancı bir ülkeye turist vizesiyle girmeyi planlıyorsanız, yerel bir ehliyet almanız gerekmesi pek olası değildir.

Yabancı Bir Ülkede Araç Kullanmak: Bilmeniz Gerekenler
Yabancı Bir Ülkede Araç Kullanmak: Bilmeniz Gerekenler

Uluslararası Sürüş İzinleri

Ülkeye bağlı olarak, mevcut ehliyetiniz uluslararası sürüş için yeterli olmayabilir. Bu durumda, muhtemelen uluslararası ehliyetin nasıl alınacağını merak ediyorsunuzdur. Dünyanın herhangi bir yerinde araç kullanmanıza izin verecek bir ehliyet olmasa da, uluslararası sürüş izni yerel ehliyetinizi başka bir dile çevirmek ve ulusal sürüş gereksinimlerini karşılamanıza yardımcı olmak için kullanılabilir.

Önerilen İçerik :   Dünyanın En Yürünebilir Şehirleri

Sigorta

Çoğu ülke, yerli ve yabancı tüm sürücülerin bir tür otomobil sigortasına sahip olmasını gerektirir. Üç tür sigorta, kiralık aracınızın hasarını, kendinizin ve yolcularınızın yaralanmasını ve bir kazada kusurlu sayılmanız durumunda diğer sürücülerin yaralanmasını kapsayan sigortaları içerir. Her üç sigorta türünün de zorunlu olup olmadığına bakılmaksızın, yabancı bir ülkede araç kullanırken tamamen sigortalı olmanız şiddetle tavsiye edilir.

Yurtiçi sigorta planınızın yurtdışı teminatı sunması mümkün olsa da, sigorta acentenizden gideceğiniz ülkenin teminat kapsamında olup olmadığını ve tam teminat sağlanıp sağlanmadığını kontrol etmeniz iyi bir uygulama olacaktır. Yurt içi sigorta planınızın yurt dışındayken size tam kapsam sunması pek olası değildir, bu nedenle kiralık araç acentesinden veya aracınızı kiralamak için kullandığınız kredi kartı şirketinden ek sigorta satın almayı düşünebilirsiniz. Yurtiçi sigorta oranlarınızın yükselmesini önlemek için kendi sigorta acenteniz yerine bir kiralama şirketi aracılığıyla talepte bulunmak faydalı olabilir.

Trafik Kanunları

Sürüş yasaları ülkeler arasında farklılık gösterdiğinden, ziyaret etmeyi planladığınız ülkedeki bazı temel kuralları ve trafik işaretlerini araştırmak iyi bir fikirdir.

İşaretler

Çeşitli renk ve sembollerin anlamını öğrenmek, özellikle ülkenin dilini okuyamıyorsanız faydalı olabilir. Aynı sembollerin ve yol işaretlerinin ülkeye bağlı olarak farklı anlamlara gelebileceğini unutmamak önemlidir.

Temel Kurallar

Geçiş hakkı yasaları ve ücretli geçiş sistemleri gibi yurtdışındaki temel sürüş yasalarını okumak sizi daha sonra ağır para cezalarından kurtarabilir. Özellikle Avrupa şehirlerinde kentsel erişim kısıtlamalarına dikkat edin. Bazı yerel yönetimler, kirliliği ve trafik sıkışıklığını azaltmaya yardımcı olmak için popüler alanlarda kimlerin araç kullanabileceğine dair kısıtlamalar getirmektedir. Seyahatinizin önemli bir bölümünü kısıtlı bir şehir merkezinde geçirmeyi planlıyorsanız, alternatif ulaşım yöntemlerini düşünmek isteyebilirsiniz.

Sağdan ve Soldan Sürüş

Ülkeler arasında sürüş yasalarındaki en belirgin farklılıklardan biri yolun hangi tarafında araç kullanılacağıdır. Avrupa’daki birkaç ülke ve dünya genelindeki birçok İngiliz Milletler Topluluğu ülkesi yolun sol tarafından araç kullanmaktadır. Alışkın olduğunuzdan farklı olarak yolun karşı tarafında araç kullanma konusunda gerginseniz, trafiğin yoğun olduğu bölgelere girmeden önce bir otoparkta veya boş bir caddede dönüş alıştırması yapmayı düşünün. Yolun karşı tarafında araç kullanmak, direksiyonun da aracın diğer tarafında olacağı anlamına gelir. Ayrıca, belirli sınırlardan geçerken, yeni bir ülkeye girerken taraf değiştirmeniz gerekebileceğini unutmayın.

Önerilen İçerik :   Ailecek Uygun Fiyatlı Tatil

Uygulama

Birçok ülkede, özellikle hız yapma ve kırmızı ışıkta durmama gibi küçük suçlar için trafik yasalarının kamera ile uygulanması giderek yaygınlaşmaktadır. Bu durumda, maruz kaldığınız tüm cezalar araç sahibine fatura edilecektir. Aracınızı kiraladıysanız, kiralama şirketi faturalandırılacak ve karşılığında rezervasyon sırasında verdiğiniz kart bilgilerinden tahsil edilecektir. Bir polis memuru tarafından kenara çekildiyseniz, para cezasını nasıl ödeyebileceğinizi ve ihtarnameyi nasıl çözebileceğinizi belirlemek önemlidir. Yabancı bir ülkede trafik veya park cezasını görmezden gelmek kolay görünebilir, ancak ülkeden ayrılmaya çalıştığınızda veya gelecekte geri döndüğünüzde başınız belaya girebilir.

YORUMLAR