Zakintos Adasına Nasıl Gidilir?

Yunanistan’ın güzel adası Zakintos, pitoresk gemi enkazı plajıyla ünlüdür, ancak İyon Denizi’ndeki bu doğal adada yapılacak ve görülecek başka birçok şey de vardır.

Zakintos’ta sarp kireçtaşı kayalıkları, beyaz çakıllı plajlar ve hayatınızda görebileceğiniz en renkli mavi sulardan bazıları bulunmaktadır. Bu adadaki turistik yerleri tekneyle veya karadan keşfedebilirsiniz ve Atina’dan Zakintos’a ulaşmak nispeten kolaydır. Adil olmak gerekirse, Zakintos adası bugünlerde Yunanistan’da çok popüler ve kalabalık bir yaz turizm merkezi haline geldi, ancak yine de görülecekler listesi ve fotoğraf çekimleri için görülmeye değer.

İçerik:

Zakintos Adası Nerede?

Zakintos (Zante olarak da bilinir) İyon Denizi’nde, Yunanistan anakarasının batısında yer alan bir adadır. Atina’dan Zakintos’a olan mesafe uçakla sadece 240 kilometre (150 mil) kadardır. Yunanistan’da toplam yedi İyonya Adası bulunmaktadır ve Zakintos bunların en ünlüsüdür, ancak Kefalonya gibi yakındaki diğer adalar da çok güzel manzaralara sahiptir ve zamanınız varsa görülmeye değerdir.

Zakintos Yunanistan’a Nasıl Gidilir?

Zakintos adasına uçuş veya feribotla ulaşılabilir. Zakintos’a uçmak, oraya ulaşmanın en kolay, en hızlı ve en pahalı (ancak tavsiye edilen) yoludur. Zakintos havalimanına (ZTH) Atina’nın yanı sıra Amsterdam, Roma ve Varşova gibi bazı uluslararası şehirlerden günlük aktarmasız uçuşlar yapılmaktadır.

Zakintos Adasına Nasıl Gidilir?
Zakintos Adasına Nasıl Gidilir?

Ulaşım: Zakintos Adası’nda Nasıl Gezilir?

Zakintos kasabası, restoranlar ve diğer pek çok şey için yürüyerek gidilebilecek kadar küçüktür, ancak şehir dışında biraz keşif yapmak istiyorsanız ulaşıma ihtiyacınız olacaktır. Zakintos adasında dolaşmanın ana yolu bir araba veya ATV kiralamaktır. Şehre yakın kısa mesafeli yolculuklar için plajlara, mağazalara ve benzeri yerlere yürüyebilirsiniz. Uber yok, ancak taksi kiralayabilir veya havaalanı transferi için rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Zakintos Yunanistan’da Ne Yapılır?

Navagio Bakış Açısı

Bu ünlü gemi enkazı plajı, Zakintos adasını pek çok gezginin ölmeden önce yapılacaklar listesine ilk sokan şeydir. Muhtemelen dünyanın en ünlü seyahat fotoğraflarından biridir!

Önerilen İçerik :   Almanya Market Fiyatları Ne Kadar?

Navagio, turkuaz su ve dramatik, dolambaçlı kayalıklarla çevrili güzel ve tenha bir plajdır. Plajın ortasında 1980 yılında fırtınalı bir havada karaya oturan bir kaçakçı gemisi bulunmaktadır. Eğer esas olarak ikonik kartpostal manzarasını görmek ve fotoğraflarını çekmek istiyorsanız, bunu plajın yukarısındaki kayalıkların üzerindeki bir bakış açısından yapabilirsiniz.

Agios Georgios Krimnon Manastırı

Burası Navagio manzara noktasına giderken geçeceğiniz küçük bir manastırdır. Aslında, manzara noktasından arabayla sadece 5 dakika uzaklıktadır! Agios Georgios Krimnon Manastırı 16. yüzyılda kurulmuştur ve hala orada yaşayan ve çalışan keşişlerle işleyen bir manastırdır. İçeri girmek istiyorsanız uygun şekilde giyinmeyi unutmayın, ancak dışarıdan çok sayıda güzel fotoğraf çekilebilir.

Manastırı ziyaret etmek ücretsizdir ve mozaik ve diğer sanat eserlerini yaptıkları küçük bir atölyeleri vardır. İsterseniz mallarını satın alabilirsiniz, ancak bu konuda ısrarcı değiller. Mozaikler çok güzel. Manastırın arkasında, sizi İyon Denizi’nin muhteşem manzarasına sahip bir haça götüren bir yürüyüş yolu var ve burası aynı zamanda harika bir gün batımı noktası.

Navagio Plajı

Navagio gemi enkazının en iyi fotoğrafları aslında yukarıdaki sarp kayalıklardan çekilse de, kalabalığa göğüs germeye istekliyseniz bir tekneye binip plajı göz hizasında görmek de eğlencelidir.

Gizli Hazine Mağarası (Maravelia)

Gizli Hazine Mağarası olarak da bilinen Maravelia Mağarası, gemi enkazı plajının yakınındaki kıyıda yer almaktadır ve oraya sadece tekneyle ulaşabilirsiniz. Mağaranın içine girmek için doğrudan teknenizden inmeniz ve mağara girişinin yakınında su kenarıyla buluşan pürüzsüz kayalara tırmanmanız gerekecektir. Kayalar deniz suyu nedeniyle kaygan olabilir, bu nedenle adımlarınıza dikkat edin! Gizli Hazine Mağarası’nın yüksek bir tavanı ve tepesinde güneş ışığı alan ve mağaranın tamamını inanılmaz güzel ve fotojenik kılan bir açıklığı vardır.

Önerilen İçerik :   İngiltere'de Gezilecek Yerler ve Yapılması Gerekenler

Myzithres Kayaları

Burası, dramatik beyaz kayaları ve kayanın her iki tarafındaki özel plajları ile Zakintos Yunanistan’ın en muhteşem ve küçümsenen yerlerinden biridir. Myzithres Kayalıkları Zakynthos adasının güneybatı köşesinde yer almaktadır ve onları yukarıdaki kayalıklardan görebilir ya da Keri Limanı’ndan doğrudan bir tekneye binebilir ve sahile inebilirsiniz!

YORUMLAR