Amsterdam’da Hayat

Amsterdam, Hollanda’nın başkenti ve en yüksek nüfusa sahip şehridir. Hollanda’nın resmi dili Hollandacadır ( Dutch ). Hollandaca, Flemenkçe’nin Hollanda’da kullanılan şivesidir. Kuzeyin Venedik’i olarak bilinen Amsterdam’ın nüfusu 2.480.394’tür. Yıllık ortalama 18 milyonun üzerinde turiste ev sahipliği yapan Amsterdam Avrupa’nın en büyük turistik şehirlerinden biridir.

 

AMSTERDAM’ a GİDİŞ:

Türkiye’den Amsterdam’a gidiş oldukça kolaydır. İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin birçok kentinden Amsterdam’a direk uçuş kolaylığı sağlanmaktadır. Uçuş yaklaşık 3,5 saat sürmekte ve uçağınız Amsterdam’a 15 kilometre uzaklıkta Schipol Havaalanına iniş sağlayacaktır.

Amsterdam’a ulaştıktan sonra havalimanında sizlere hizmet sunan şehre ulaşımınızı kolaylaştıran birçok ulaşım firması sizlere yardımcı olacaktır. Bu konuda lisansı bulunmayan ulaşımınıza yardım etmek isteyenlere dikkat etmek gerekiyor.

amsterdam

AMSTERDAM’ da ŞEHİR İÇİ ULAŞIM:

Amsterdam’da şehir içi ulaşım oldukça rahat olup, ulaşımın 6 ana unsuru vardır. Bu ulaşım ağı şöyledir;

 • Tren (Dutch Railways)
 • Otobüs
 • Taksi
 • Tramvay
 • Metro
 • Feribot

Amsterdam’da ulaşım hem şehir halkı hem de turistler için oldukça avantajlıdır.

 1. Tren (Dutch Railways): Tren Amsterdam’ın ulaşım ağının büyük bir bölümünü oluşturur. Halk tarafından ve turistler tarafından oldukça sık kullanılır ve ucuz ulaşım için vazgeçilmezdir. Merkeze tek kişilik 2. Sınıf bilet ücreti 5,40€ yine aynı ulaşımda 1. Sınıf konfor için 8,40€ gibi bir ücrete ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

 1. Otobüs/Taramvay/Metro/Feribot: Amsterdam’da ulaşımı sağlamak Avrupa’nın diğer bütün ülkelerinde ve şehirlerinde olduğu gibi ulaşım kartlarıyla yapılır. Bu ulaşım kartları tramvay, metro ve otuslerde saatlik günlük ve haftalık olarak süreleri vardır. Şehir içi ulaşımın en ucuz yolu olan otobüs, tramvay, metro ve feribot için kullanılan kartların saatlik ücreti 3,20€’dur.

 

 1. Taksi: Amsterdam’da taksi kullanımı en konforlu ulaşım araçlarından biridir genellikle lüks araçların taksi olarak kullanıldığı Amsterdam’da özel taksi açılış ücretleri 3,19€ ve kilometre başına 2,35€’dur.
Önerilen İçerik :   Amsterdam Hollanda'dan Günübirlik De Haar Kalesi Gezisi

amsterdamda

 

AMSTERDAM’ da HAYAT:

Amsterdam’da hayat günün her saati ışıltılıdır. Özgürlükler ülkesi Hollanda’nın başkenti olmanın verdiği ün ve ekonomik refahın verdiği etkiyle kesintisiz bir eğlence ağlayışı hâkimdir şehre. Gündüzleri açık olan kitap kafeler geceleri yerini gece kulüplerine bırakıyor olması sakinliğin ve bol müzikli eğlence anlayışının birbirine harmanlanmış olması her türden insanın eğlenmesine olanak sağlıyor.

 

Gece hayatında önemli bir faktör olan canlı müzik kulüpleri Paradiso & Bitterzoet  ve AIR,

De Dam, De Wallen, De Westelijke Eilanden, De Jordaan gibi caddeleri sizlere otantik havayı ve ışıltıyı iliklerinize kadar hissettireceğinden şüpheniz olmasın.

 

AMSTERDAM MUTFAĞI:

Hollanda konumu olarak Kuzey Denizinin bir deltası olması dolayısıyla genellikle mutfak kültürü balık ve çiftçiliğin getirmiş olduğu ürünlerden oluşur.

Genellikle basit mevsim sebzesi ve yanında küçük bir miktar etin eşlik ettiği yemekler en çok rağbet gören mutfak ürünleridir. Gayet sade bir yemek kültürü olan Hollanda’da sabah kahvaltıları ünlü peynirleri ve kendileri için önemli bir yere sahip olan kahvelerden oluşur. Akşam yemekleri Hollandalılar için vazgeçilmez olan patates ve mevsim sebzeleri ve tabi ki yanında herhangi bir etin eşliğiyle beraberdir.

Hollanda genellikle sokaklarda ünlü olmuş fast foodların ülkesi olarak bilinir. Ülkelerine özgü kalın Hollanda patatesini denemeden Hollanda maceranızı bitirmemenizi tavsiye ederiz.

 

AMSTERDAM’ da MODA:

Amsterdam halkı günlük yaşamlarında salaş tarzı tercih etseler de modanın kalbi markaların büyük ve pahalı mağazaları P.C. Hooftstraat caddesinde uygun butik mağazaları ise 9. Sokaklar ve  Kalverstraat  caddesinde bulabilirsiniz.

 

amsterdam nerede kalinir

 

AMSTERDAM’ da FESTİVALLER:

Özgürlükler şehri olarak bildiğimiz Amsterdam’da hayatı renklendirmek için birçok festival bulunuyor. Bunlar yerel halkın fazlasıyla özen gösterdiği geniş kapsamlı birçok etkinliği içerisinde bulunduruyor. Peki, bu festivaller neler?

 • Kral’ın Günü (King’s Day)
 • Bir Tadımlık Amsterdam (A Taste of Amsterdam)
 • Lale Festivali
 • Hollanda Festivali
 • Vondelpark Açıkhava Festivali
 • LGBTİ Onur Yürüyüşü
Önerilen İçerik :   Amsterdam Hollanda'dan Günübirlik De Haar Kalesi Gezisi

Sitemizde sizler için yemek kültüründen modaya, hayat tarzından festivallere kadar bir çok önemli unsuru sizlerle bir araya getirdik. Umarız iyi bir Amsterdam seyahati geçirirsiniz.

 

 

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir