İtalya Mammamiaaa

İtalya.. Dünyanın en çok ziyaret edilen, en çok turist çeken ülkelerinden biridir. 51 Unesco Dünya Mirasına sahiptir. Tarih boyunca  çok sayıda olayın merkezi olmuştur. Gezilecek çok yer, tadılacak çok yiyecek, edinilecek çok bilgi olduğundan Avrupa’nın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biridir.

İTALYA’YA GİDİŞ:

Başkent Ankara ve İstanbul’dan her gün İtalya’ya uçuş bulunmaktır. Uçaklar Roma ve birçok şehre iniş yapar.

 

İTALYA’NIN BAŞKENTİ “ROMA”:

Italya Roma

Bir çok medeniyete ev sahipliği yapan Roma çok sayıda tarihi, antik yapıya sahiptir. Vatikan’ın da burada bulunmasından dolayı hem Vatikan hem İtalya başkenti denilebilir. Yaklaşık 3 milyon nüfusa sahiptir. Dünyanın en kalabalık şehirlerinden biridir.

Şehir kuzeyden gelen Tiber (Tevere) ırmağıyla ikiye bölünür. Batı bölge eski, yeni bölge doğu olarak adlandırılır. Doğu yakası daha kalabalıktır.

 

ROMA’DA GEZİLECEK YERLER:

italya

 • İspanyol Merdivenleri: Trevi Cesmesi’ne yakın bir konumdadır. Romalıların buluşma, toplanma noktasıdır. Romantik bir havası vardır.
 • Vatikan: Ayrı bir devlet olmasına rağmen Roma’da yer alıyor. Hıristiyanlar icin önemli bir noktadır. Tarih kokan Vatikan turistler icin de görülmesi gereken yerlerdendir.
 • Kolezyum: Adını İmparator Neron’un Colossus heykelinden almıştır. Bu devasa arenada gladyatör dövüşleri, gösteriler, şenlikler, kutlamalar düzenlenmiştir.
 • Trevi Cesmesi: Trevi “üç yol” anlamına gelir. Trevi Cesmesi’nin hikayesi rivayete göre kral ve askerler susuzluktan ölmek üzereyken bu cemse belirmiş, kral ve askerler suyu içip ölmekten kurtulmuştur.
 • Roma Forumu: Roma’nın hukuk ve ticaret merkezi olarak kullanılmıştır. En eski, en büyük arkeolojik alanlardan biridir.
 • Pantheon: Tüm tanrıların tapınağı anlamına gelir.
 • Piazza Venezia: Roma’nın en ünlü meydanlarından biridir. Turistlerin Roma’da en çok ilgi gösterdiği yerlerdendir.

Listemizde sizler için Roma’da

bulunan bir kaç güzelliği paylaştık. Hepsini listeye sığdırmak zor olur. Roma’yı gezmek için bol vakit ayırmanız gerekir. Dar bir zamana sığdırılamayacak kadar çok  görülecek yer var.

Önerilen İçerik :   Ters Ozmos Nedir, Su Arıtmada Ters Ozmos Nasıl Çalışır ve Faydaları Nelerdir?

 

SULAR ŞEHRİ “VENEDİK”:

italya7

Adalar ve kanallardan oluşması sebebiyle “Sular Şehri” “Kanallar Şehri” olarak isimlendirilir. 118 adacık bir sürü körüyle birbirine bağlanır. Turistler için ziyaret edilecek büyüleyici, romantik bir şehirdir.

VENEDİK’TE GEZİLECEK YERLER:

Venedik diyince ilk akla gelen şehirdeki kanallardır. Kanallarda gondol turu yapmak Venedik ziyaretçileri için yapılması gereken ilk aktivitedir. 3800 metre uzunluğunda, 5 metre derinliğinde olan Canal Grande’de gondolla şehrin keyfini çıkarabilirsiniz.

 • Ca’d ‘Oro: Büyük kanal üzerinde bulunan “Altın Ev.”
 • Güzel Sanatlar Müzesi: Venedik’in aynı zamanda İtalya’nın en önemli müzelerinden biridir.
 • Santa Maria della Salute: Büyük kanal üzerinde bulunan Venedik’in en büyük, en özel kiliselerinden biridir.
 • Rialto Köprüsü: Büyük kanalı geçmek iiçn kullanılan köprülerdendir. Büyük ve görkemli bir yapıya sahiptir. Venedik’in kalbidir.
 • Murano Adası: Murano ana adalardan biridir. Cam geleneği ile ünlüdür. Cesit çesit objelerin bulunduğu Murano turistlerin ilgi odağı.

İTALYAN MUTFAĞI:

Ünlü İtalyan makarnaları ve pizzalarına bayılmayan yoktur. Penne’yi ve Margarita’yı yerinde yemek için bile İtalya’ya gidilebilir. Bu damak çatlatan lezzetleri tatmak eşsiz bir deneyim olabilir.

Margarita: Domates, domates sosu. Mozarella peyniri. Fesleğen. Kırmızı, yeşil ve beyazla İtalya bayrağını temsil eden leziz bir pizza.

Lazanya

Penne Arabbiata

İkisi de eşsiz makarna eçşitlerinden.

Carpaccio: Ciğ sığır filetosu. (hardal sosu, yağ veya limon ile servis)

Focaccia: Zeytin, kuru domates, zeytinyağı, biberiye ve sarımsaklı özellikle ekmek sever Türklerin  çok beğeneceği bir lezzet. Bu lezzet iiçn ekmek demek az kalsa da.

Risotto: Bir Japon pirincidir. Yıkanmadan nişastasıyla birlikte pişirilir. Pişince de ortaya çıkan sosla Risotto elde edilir.

Bunlar meşhur İtalyan lezzetlerinden en meşhur olanları. Cok geniş olan İtalyan mutfağından tadacak daha birçok lezzet var. İtalya’nın harika restoran, kafelerinde daha fazlasını da deneyimleyebilirsiniz.

Önerilen İçerik :   Otobüsle Avrupa Turu Nasıl Yapılır?

PİSA KULESİ:

İtalya diyince Pisa Kulesi’ni es geçmek olmaz. İtalya’nın Pisa şehrinde yer alan kule İtalya’nın sembollerinden biridir. Kule her yıl eğilmeye devam etmektedir. İtalya’yı ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerdendir.

Pandemi döneminden yüksek oranda etkilenen, yüksek vaka sayılarına sahip İtalya Covid-19 u yenip, ziyaretçilerle buluşacağı günü bekliyor. Boş kalan İspanyol Merdivenleri, Venedik Köprüleri ve meydanların en kısa sürede dolmasını, ülkenin eski canlılığına dönmesini umut ediyor.

 

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir