Almanya’ya Çalışmak İçin Nasıl Gidilir?

Almanya’da çalışma izni almak, ülkede yaşamak ve çalışmak isteyen ve AB/AEA veya İsviçre’den olmayan gurbetçiler için hayati önem taşımaktadır. Nereli olduğunuza ve ne kadar kalmak istediğinize bağlı olarak, istihdam amacıyla vize ve oturma izni almanız gerekebilir. Ne tür bir iş yapmak istediğinize bağlı olarak farklı oturma izni türleri vardır. Doğru izne başvurmak önemlidir, aksi takdirde yasayı çiğneyebilirsiniz.

İçerik:

Almanya’da Yabancı Olarak Çalışmak

OECD’ye göre, Almanya’nın göçmen işgücü 36,5 milyon kişidir – dünyanın en yükseklerinden biridir. Bu işçilerin çoğunluğu diğer AB ülkelerinden geliyor. Son veriler, bu insanların çoğunun vasıflı işçi olduğunu gösteriyor; AB göçmenlerinin %60’ından fazlası ya üniversite diplomasına sahiptir ya da mesleki eğitimi tamamlamıştır. Ancak, düşük vasıflı işçiler için de fırsatlar var. 2017 yılında, AB üyesi olmayan ülkelerden 22.800 düşük vasıflı işçi, sağlam bir iş teklifi aldıktan sonra Almanya’ya taşındı.

Bu işçilerin çoğuna AB tarafından uygulamaya konulan ‘Batı Balkan’ kararı yardım etti. Bu, Arnavutluk, Bosna, Makedonya ve Sırbistan gibi ülkelerden gelenlerin AB ülkelerinde iş bulmasını destekledi.

AB/AEA veya İsviçre’den değilseniz, Almanya’da çalışma vizesi almak her zaman kolay değildir. Çünkü çalışma izni ile oturma izni almanız gerekiyor. Ne ölçüde çalışabileceğiniz oturma izninizde ayrıntılı olarak açıklanacaktır. Ancak, bir kez içeri girdiğinizde, birçok kişi Almanya’nın iyi bir iş-yaşam dengesi sunduğunu görüyor. Ülke sürekli olarak dünyanın en üretken ülkelerinden biri olarak sıralanırken, insanlar yılda en az 20 ücretli tatil günü ile haftada ortalama sadece 26,3 saat çalışıyor.

Almanya’da Çalışma Vizesi İle Çalışma İzni Arasındaki Fark Nedir?

Çalışma vizeleri ve çalışma izinleri, Almanya’da oturma ve çalışma izinleridir. İhtiyacınız olan, hangi ülkeden olduğunuza bağlıdır. AB ve AEA ülkeleri, Avustralya, Kanada, İsrail, Japonya, Kore Cumhuriyeti, Yeni Zelanda, İsviçre ve ABD’den olanların çalışma amacıyla oturma iznine ihtiyaçları olacaktır. Bu, varıştan sonra başvurulabilir ve halihazırda bir iş teklifiniz olması gerekmez.

Önerilen İçerik :   İsviçre'de Gezilecek Yerler ve Yapılması Gerekenler

Diğer ülkelerden gelenlerin çalışma vizesine ihtiyaçları olacak ve bu vizeyi Almanya’ya seyahat etmeden önce almış olmaları gerekiyor. Bunu elde etmek için, halihazırda bir işiniz olması gerekir. Çalışma vizesine ihtiyacınız varsa, Almanya’ya vardığınızda oturma izni de almanız gerekecektir.

Çalışmak

Almanya’da Çalışma İzinleri

Alman büyükelçilikleri ve konsoloslukları vize ve oturma izinlerinin verilmesinden sorumludur. Oturma izinleri ve çalışma vizeleri genellikle fotoğrafınızı içerir ve pasaportunuza yapıştırılır. Ne tür bir izne veya vizeye sahip olduğunuzu, ülkede ne kadar kalabileceğinizi ve çalışma izninizin olup olmadığını detaylandırırlar. Mavi Kart, ehliyetle aynı boyutta olan ve fotoğrafınızın da yer aldığı plastik bir karttır. Bu arada, bunlar çok renkli, mavi değil!

Almanya’da Çalışma İzni Türleri

Farklı çalışma izni ve vize türleri vardır, bu nedenle doğru olana başvurduğunuzdan emin olmanız gerekir.

Genel Çalışma İzni

Almanya’daki genel çalışma izinleri, yüksek eğitimli veya yüksek vasıflı olmanızı gerektirmeyen işlerde çalışanlar içindir. Yalnızca, pozisyonun AB/AEA veya İsviçre’den bir işçi tarafından doldurulamaması durumunda hak kazanırsınız. İzin genellikle bir yıl için verilir ve durumunuz aynı kaldığı sürece uzatılabilir.

Eşinizin veya Akrabanızın Almanya Çalışma Vizesi Varsa

Almanya’da çalışma izni olan bir akrabanızın yanına gidiyorsanız, sizin de çalışmanıza izin verilecektir.

Üniversite Mezuniyet İzni

Tanınmış bir üniversite diplomasına sahip olan ve yeterli kaynağa sahip olan yabancı mezunlar, iş aramak için altı aylık oturma izni alabilirler (bu süre zarfında fiilen çalışmanıza izin verilmez). Bir Alman üniversitesinden mezun olduysanız, mevcut oturma izninizi 18 aya kadar uzatabilirsiniz. İş bulduktan sonra çalışma iznine başvurabilirsiniz.

AB Mavi Kartları

Mavi kartlar, üniversite diploması olan ve en az 50.800 € – veya işçi sıkıntısı olan mesleklerde 39.624 € geliri olan garantili bir işi olanlar içindir. Bu size dört yıllık oturma izni verir ve aile üyelerinin de Almanya’da yaşamak ve çalışmak için gelebileceği anlamına gelir.

Önerilen İçerik :   İtalya'da Tatilde Ziyaret Edilebilecek En İyi Plajlar

YORUMLAR