İtalya Vatandaşı Nasıl Olunur?

Demek güzel ülke İtalya’ya aşık oldunuz ve şimdi nasıl İtalyan vatandaşlığı alacağınızı merak ediyorsunuz. Ya da yapıp yapamayacağınızı merak ediyorsunuz. Doğuştan buna hak kazanmadığınız sürece, herhangi bir yabancı ülkede vatandaşlık almak kolay bir başarı değildir. Normalde, herhangi bir bağlantınız yoksa (eş veya atanız gibi) başka bir ülkede vatandaşlık almak, orada yıllarca geçici ikametgah olarak yaşamayı içerir.

Bir yabancının İtalyan vatandaşlığı almak istemesinin birçok nedeni vardır. Birincisi, İtalyan vatandaşlığı, AB’nin serbest dolaşım hakkı nedeniyle sahibine İtalya’da ve diğer tüm Avrupa Birliği ülkelerinde yaşama ve çalışma şansı verir. İtalyan pasaportu sahipleri dünyanın 189 ülkesine vizesiz seyahat edebilirler. Ayrıca Avrupa vatandaşlığı alma hakkında daha fazla bilgi alabilir ve bu vatandaşlığın sunduğu tüm faydaları görebilirsiniz. İtalyan vatandaşlığı ile aynı zamanda İtalya’nın ücretsiz sağlık hizmetlerinden ve eğitim olanaklarından yararlanabilecek ve 18 yaşından küçük veya gelecekte doğacak tüm çocuklarınıza İtalyan vatandaşlığını geçirebileceksiniz. İtalyan vatandaşlığı almanın üç ana yolu:

  • Doğum hakkı
  • Evlilik
  • Vatandaşlığa kabul
İtalya Vatandaşı Nasıl Olunur?
İtalya Vatandaşı Nasıl Olunur?

İçerik:

Doğuştan İtalyan Vatandaşlığı Almak

İtalyan jure sanguinis yasası veya “kan hakkı”, İtalyan bir anne babadan dünyaya gelirseniz (İtalya dışında doğmuş olsanız bile) İtalyan vatandaşlığına hak kazandığınızı söylüyor. Soydan İtalyan vatandaşlığı almakla kastedilen budur. Dahası, yasa sadece anne babanız için geçerli değil. Büyükanne ve büyükbabanız veya başka bir atanız bir İtalyan vatandaşıysa ve siz doğmadan önce herhangi bir noktada vatandaşlığından vazgeçmediyse (ve onların soyundan gelenlerin hiçbiri), İtalyan vatandaşlığınızı talep edebilirsiniz.

Diyelim ki büyük büyükbabanız bir İtalyan vatandaşıydı ve başka bir ülkeye taşındı ama İtalyan vatandaşlığından vazgeçmedi. Vatandaşlığı dedenize geçirecekti. Daha sonra, büyükbabanız İtalyan vatandaşlığından vazgeçmediyse, onu babanıza, o da size devretti. Ancak, atalarınızdan herhangi biri çocuğu doğmadan önce İtalyan vatandaşlığından vazgeçmiş olsaydı, onu başkasına geçiremezdi. Aynı şey senin için de geçerli. Ebeveyniniz siz doğmadan önce İtalyan vatandaşlığından vazgeçtiyse, İtalyan vatandaşı olamazsınız. Ancak, daha sonra vazgeçtilerse, yine de İtalyan vatandaşlığı talebinde bulunabilirsiniz.

Önerilen İçerik :   İstanbul Fransa Arası Kaç Km ve Kaç Saat Sürer?

Kanun hem anne hem de baba soyu için geçerlidir, ancak anne soyu yalnızca 1 Ocak 1948’e kadar uzanır. Ancak baba soyu, İtalya’nın bir ulus devlet haline geldiği 17 Mart 1861’e kadar uzanabilir. Jure sanguinis yasasına göre, kendi başına bir İtalyan vatandaşı olmak için başvuruda bulunmazsınız. Zaten bir olarak sayılırsınız ve onu geri almanız gerekir. Ancak yine de yukarıdaki koşulların tümünü kanıtlayan bir İtalyan vatandaşlık başvurusunu yaşadığınız ülkedeki İtalyan konsolosluklarına sunmanız gerekmektedir. Atalarınızdan hiçbirinin İtalyan vatandaşlığından vazgeçmediğini kanıtlamak için aile geçmişinizi ve eski kayıtlarınızı derinlemesine incelemeniz gerekecek – en azından geçirmeden önce. Jure sanguinis yasası ayrıca İtalyan çifte vatandaşlığına sahip olabileceğiniz anlamına gelir.

Evlilik Yoluyla İtalyan Vatandaşlığı Almak

Birinin İtalyan vatandaşlığı alabilmesinin diğer yolu, bir İtalyan vatandaşıyla evlenmesidir. Veya, aynı cinsiyetten ilişkiler söz konusu olduğunda, bir İtalyan vatandaşı ile hemcins birlikteliği yaparsanız. Evliyseniz veya bir İtalyan vatandaşı ile hemcins birlikteliğiniz varsa, aşağıdaki durumlar haricinde, kendi İtalyan vatandaşlığına hakkınız vardır:

  • İtalya içinde veya dışında işlenmiş ciddi bir suç için sabıka kaydınız varsa.
  • İtalyan güvenliği için bir tehdit olarak görülüyorsanız.

Ancak, evlilik/hemcins birlikteliği yoluyla İtalyan vatandaşlığına başvurmadan önce bazı şartları yerine getirmeniz gerekecektir. Evlilik/medeni birliktelik sonrasında İtalya’da iki yıl (birlikte çocuklarınız varsa bir yıl) birlikte yaşadıktan sonra başvurabilirsiniz. İtalya dışında birlikte yaşadıysanız, üç yıl sonra (birlikte çocuklarınız varsa 18 ay) İtalyan vatandaşlığına başvurabilirsiniz.

Vatandaşlığa Kabul Yoluyla İtalyan Vatandaşlığı Almak

Son olarak, İtalya ile kan veya evlilik bağınız yoksa, İtalyan vatandaşlığı elde etmek için en iyi seçeneğiniz vatandaşlığa geçmektir. Ancak, özellikle AB vatandaşı değilseniz, vatandaşlığa kabul süreci çok uzundur. AB vatandaşlarının İtalya’ya girmek için vizeye ihtiyaçları yoktur – sadece ikamet için kayıt yaptırmaları gerekir. İtalya’da beş yıl yaşadıktan sonra, AB’de ikamet ediyorsanız, daimi ikamet kartı alabilirsiniz. Bundan dört yıl sonra, İtalyan vatandaşlığına başvurmaya hak kazanırsınız. Ancak, AB vatandaşı olmayanlar için bekleme süresi daha uzundur ve giriş prosedürü çok daha karmaşıktır.

Önerilen İçerik :   İsviçre Göçmenlik Başvuru Süreçleri

İlk olarak, kendi ülkenizde İtalya’ya girmek için uzun süreli bir İtalyan vizesi almanız gerekecek. İtalya çalışma vizesi veya aile birleşimi vizesi gibi bazı durumlarda, başvurabilmeniz için İtalya’dan ön izin almanız gerekir. Uzun süreli bir İtalyan vizesi aldıktan sonra, sekiz gün içinde bir İtalyan oturma izni başvurusunda bulunmanız gereken İtalya’ya girebilirsiniz. İtalya’ya taşınma nedeninize bağlı olarak oturma izinleri iki yıla kadar geçerlidir. İtalya’da yaşamaya devam etmek istiyorsanız, mevcut oturma izninizin süresi dolmadan önce yenilemeniz gerekir. İtalya’da geçici oturma izniyle beş yıl yaşadıktan sonra kalıcı oturma kartı alabilirsiniz.

Daha sonra, İtalya’da kalıcı oturma izniyle on yıl yaşadıktan sonra, vatandaşlığa kabul yoluyla İtalyan vatandaşlığı için başvuruda bulunabilirsiniz. İkametiniz sırasında, bir yıl içinde altı aydan fazla İtalya’dan ayrılmanıza izin verilmez, aksi takdirde oturma izninizi kaybedersiniz.

İtalyan Vatandaşlığı Başvurusu İşlem Süresi

Ekim 2018’e kadar, bir İtalyan vatandaşlığı başvurusu iki yıl içinde işleme alındı. Ancak, 5 Ekim 2018’de İtalyan hükümeti geçici olarak, İtalyan vatandaşlığı başvurusu için işlem süresini dört yıla çıkaran yeni bir kararname çıkardı. Decreto Sicurezza olarak adlandırılan kararname, 3 Aralık 2018’de kesinleşti.

Dolayısıyla, evlilik veya vatandaşlığa kabul yoluyla İtalyan vatandaşı olmak için başvuruyorsanız, yeni kararname, vatandaşlığınızı almak için dört yıl beklemeniz gerekebileceği anlamına geliyor. Ancak yeni kararname jure sanguinis yoluyla İtalyan vatandaşlığı başvurularını etkilemiyor. Bu durumda işlem süresi yine iki yıldır.

İtalyan Vatandaşlığı Dil Testi

İtalyan vatandaşlığı başvurusu için işlem süresinin artırılmasına ek olarak, 4 Aralık 2018’de İtalyan vatandaşlığı elde etmek için yeni bir gereklilik getirildi. İtalyanca dil yeterlilik testi.

Bu yeni gereksinime göre, tüm İtalyan vatandaşlığı başvuru sahipleri, Avrupa Birliği Ortak Dil Çerçevesinin en az B1 seviyesinde yetkin olmalıdır. Bu nedenle, bir İtalyanca dil sınavına girmeniz ve İtalyan hükümeti tarafından onaylanmış bir okul (İtalya’da veya yurt dışında) tarafından verilen bir yeterlilik sertifikası sunmanız gerekir. Yine dil testi, doğum hakkı (ure sanguinis) yoluyla İtalyan vatandaşlığı başvuruları için geçerli değildir.

Önerilen İçerik :   Norveç Kuzey Işıkları Seyahat Rehberi

YORUMLAR