Japonya’da Gezilecek En İyi Yerler

Japonya, kısmen çeşitliliği nedeniyle dünyanın en iyi seyahat destinasyonudur – başka nerede fütüristik bir hızlı trene binip dünyanın en eski tapınaklarından bazılarına gidebilirsiniz? Ancak, Japonya’ya bir seyahat planlamayı pek çok gezgin için zor hale getiren de tam olarak bu geniş deneyim yelpazesidir. Aşağıda, Japonya’da ziyaret edilebilecek en iyi yerleri anlatacağız. Aradığınız ister kültür, ister mutfak, isterse de güzel bir manzara olsun, bunlar tüm Japonya’daki en büyüleyici yerlerdir.

İçerik:

Fushimi Inari Tapınağı, Kyoto

Japonya’da parlak turuncu torii kapılarından oluşan sonsuz gibi görünen bir geçit töreninin fotoğraflarını gördüyseniz, Fushimi Inari onların tasvir ettiği yerdir. Kyoto İstasyonu’ndan trenle sadece 10 dakika uzaklıkta bulunan bu geniş yamaç tapınağı, herhangi bir büyük şehrin saatler dışında oturuyormuş gibi hissettirir, bu da onu ziyaret etmenin neden bu kadar heyecan verici bir deneyim olabileceğinin bir parçasıdır.

Burada ne yapılacağına gelince, birçok gezgin yaklaşık iki saat süren ve Kyoto’nun çarpıcı bir panoramasını sunan tapınağın bakış açısına kadar yürüyüş yapmaktadır. Çok aktif bir gezgin değilseniz, ne kadar ruhani görünseler de aslında hepsi şirketler tarafından desteklenen birkaç düzine kapının altından da yürüyebilirsiniz.

Japonya'da Gezilecek En İyi Yerler
Japonya’da Gezilecek En İyi Yerler

Ritsurin Bahçesi, Takamatsu

Japon bahçeleri, Japonya’nın dünya çapında en yaygın sembollerinden biridir. Ancak Japonya’ya gelip orijinallerinden birkaçını gezene kadar bu bahçelerin sıralı güzelliğini gerçekten takdir edemezsiniz. Benim kişisel favori Japon bahçem, küçümsenen Shikoku adasındaki Takamatsu şehrinin kalbinde yer alan Ritsurin’dir.

1625 yılında yerel bir feodal lord tarafından kurulan Ritsurin, Japonlar arasında Japonya’nın en iyi geleneksel bahçelerinden biri olarak bilinse de çok az yabancı buraya yolculuk yapıyor. Neyse ki Takamatsu, Okayama’dan (Shinkansen hızlı treni ile hizmet veren) sadece kısa bir yerel tren yolculuğu mesafesindedir, bu nedenle Ritsurin’e ulaşmak nispeten kolaydır.

Önerilen İçerik :   James Bond Adası Tayland: Phang Nga Körfezi

Asakusa Bölgesi, Tokyo

Çoğu insan Tokyo’yu Shinjuku’nun neon ışıkları ya da Shibuya’nın kalabalık yaya geçitleriyle özdeşleştirir. Her ne kadar bu imgeler haklı olarak seyahat dünyasında Tokyo ile ilişkilendirilse de, Japonya’nın başkenti bu tür tekil fütürizmden ziyade, dönüştüğü yer ile bir zamanlar olduğu yer arasındaki zıtlıklarla ilgilidir. Tokyo’nun hiçbir yeri bu kavramı Asakusa bölgesinden daha iyi örnekleyemez.

Asakusa’yı ister yürüyerek ister geleneksel çekçekle keşfedin, sadece gökyüzünü kaplayan Tokyo Sky Tree’ye (Japonya’nın en yüksek yapısı) değil, aynı zamanda 7. yüzyıldan kalma Sensō-ji Tapınağı’na da hayran kalacaksınız. Zamansız güzellikteki Sumida Nehri arasında yürürken, Mario Kart kullanan karakterler yanınızdan geçip giderse şaşırmayın.

Himeji Kalesi, Hyogo

Japonya düzinelerce kaleye ev sahipliği yapıyor ve bazıları bir süre sonra hepsinin aynı görünmeye başladığını iddia ediyor. Ben bu tür turistler arasında değilim, ancak eğer siz de öyleyseniz, bu tür bir sonucun seyahatiniz üzerindeki etkilerini en aza indirmenin kolay bir yolu var: Doğruca Japonya’daki en iyi kaleye gidin! Çoğu ziyaretçi ve Japon yerel halk, bunun Kansai bölgesinin Hyogo vilayetinde bulunan Himeji Kalesi olduğu konusunda hemfikirdir.

Ağartılmış cephesi nedeniyle “Beyaz Ak Balıkçıl Kalesi” olarak adlandırılan Himeji Kalesi, Himeji İstasyonu’ndan sadece 15 dakika uzaklıkta yer almaktadır, bu da onu Kyoto veya Osaka’dan ideal bir günlük gezi haline getirmektedir. Özellikle Nisan ayının başlarında kiraz çiçeklerinin açtığı mevsimde, kaleyi çevreleyen hendekte yapılacak bir tekne gezisi oldukça güzel bir seçenektir.

Dōtonbori Yaya Caddesi, Osaka

Osaka’dan bahsetmişken, bu şehir ne yazık ki pek çok insanın onu indirgediği Tokyo’nun ikinci kemanı olmaktan çok daha fazlasıdır. Etkileyici turistik mekanlara rağmen (Osaka Kalesi, Himeji Kalesi’nin üstünlüğünü çürütmek için kullanılan en popüler karşı örnektir) Osaka, Japonya’nın en lezzetli sokak yemeklerine ev sahipliği yapmaktadır.

Önerilen İçerik :   Endonezya'daki En İyi Plajlar

Osaka’da en kısa sürede en çok sokak yemeğini deneyebileceğiniz en iyi yer, hareketli Dōtonbori yaya caddesidir. Çeşitli spesiyalitelerinde bulunan canlıların dramatik heykellerine sahip olan (güney ucunda kani doraku ızgara yengeç mekanının üzerinde bir yengeç ve kuzeye doğru bir takoyaki börek standının üzerinde bir ahtapot vardır) Dōtonbori, damak tadının yanı sıra gözler için de bir ziyafettir.

YORUMLAR