Karadağ Vize İstiyor Mu?

Ülkemiz ile diğer ülkeler arasında seyahat edilmesi için vize ve pasaport gibi bazı şartlar bulunmaktadır. Bazı ülkelere sadece kimlik ile seyahat edilebilmektedir. Bazı ülkeler ise hem pasaport hem de vize istemektedir. Bazı ülkelerde ise vize talebinde bulunmamaktadır. Peki, balkanların şirin ve güzel ülkesi olan Karadağ vize istiyor mu? Türkiye’den Karadağ’a seyahat edilmesi için vize almak gerekiyor mu detayları sizler için derledik.

Karadağ balkanlarda yer alan ve 2006 yıllarında bağımsızlığını ilan eden bir ülkedir. Çevreci ve ferah bir ülke olan Karadağ’ın başkenti Podgorica şehridir. Karadağ’a seyahat edebilmek için gereken tüm bilgileri sizler için inceledik.

Karadağ Vize İstiyor mu?

Son dönemlerde yapılan anlaşmalarla pek çok ülke ile vize serbestliği anlaşmaları imzalanmıştır. Bu anlaşma ile Türk vatandaşları turistik geziler için vize almadan anlaşma yapılan ülkelere seyahat edebilir. Bu ülkelerden bir tanesi de Balkanlarda yer alan Karadağ’dır. Karadağ yaklaşık 750 binlik nüfusu ve muhteşem doğasıyla dikkatleri üzerine çekmektedir.

Karadağ Vize İstiyor Mu
Karadağ Vize İstiyor Mu

Karadağ Türk vatandaşları için 90 günü aşmayan seyahatlerde vize aramaz. Geçeli olan pasaport ile iki ülke arasında seyahat edilebilmektedir. Vize muafiyeti anlaşması gereği Hizmet (Gri), Umuma Mahsus (Bordo), Hususi (Yeşil) ve Diplomatik (Siyah) pasaport sahipleri iki ülke arasında vizesiz seyahat edebilir.

Türkiye’den Karadağ’a Seyahat İçin Vize Almak Gerekiyor mu?

Türkiye ile Karadağ arasında imzalanan ikili protokol ile iki ülke vatandaşları 90 günü aşmayacak şekilde seyahatler için vizesiz gidiş dönüş yapabilir. Sadece pasaportla yapılan giriş çıkış işlemlerinde 90 günden fazla kalınacaksa diplomatik temsilciliklerden vize başvurusu yapması gerekir.

Türkiye’den Karadağ’a gidilmesi için vize aranmasa da bazı şartlar aranır. İlk önce vatandaşların geçerli olan bir pasaportlarının bulunması gerekir. Daha sonra konaklama yeri rezervasyonu veya ulaşım aracı bileti ibraz edilmesi gerekir. Ayrıca ülkede gezi veya konaklama süresince sizlere yetebilecek bir paranızın olduğunu ibraz etmeniz gerekir. Bir diğer şart ise ülkeye girişte görevlilere seyahat amacınızı belirtmeniz gerekir.

Önerilen İçerik :   Viyana Kültürün Başkenti

YORUMLAR