Kuzey Kıbrıs’a Nasıl Gidilir – Kıbrıs’ta Yapılacaklar

Kuzey Kıbrıs size tatilde görebileceğiniz birçok harika yer sunuyor. Size Kuzey Kıbrıs’ta kaçırmamanız gereken en iyi yerlerin listesini sunuyoruz.

İçerik:

Girne Limanı

Pitaresk eski liman, Kuzey Kıbrıs’ta ziyaret edilecek en iyi yerlerden biridir. Daireler, kafeler, barlar ve yerel yemeklerin tadına bakabileceğiniz birçok güzel yemek mekanı sunan restoranlarla çevrili liman.

Girne Kalesi

Girne Limanı’nın yanında yer alan Girne Kalesi, Kuzey Kıbrıs’ta görülmeye değer yapı tarzlarının bir karışımıdır. Venedik kale duvarlarının arkasında St George kilisesi, kraliyet daireleri, Bizans şapelini ya da Fransız zindanlarını görebilirsiniz. Batık Müzesi’ndeki geminin MÖ 300 civarında battığı tahmin edilmektedir ve bugüne kadar deniz tabanından çıkarılmış en eski gemidir.

Kuzey Kıbrıs'a Nasıl Gidilir - Kıbrıs'ta Yapılacaklar
Kuzey Kıbrıs’a Nasıl Gidilir – Kıbrıs’ta Yapılacaklar

Kaplumbağa Plajı

Kaplumbağa plajı, uzun bir kumsaldır. Plaj, yeşil ve deniz kaplumbağalarının yazın gelip yumurtalarını bıraktığı yer olduğu için tabelalarla işaretlenmiştir. Plaj çoğunlukla yerel Kıbrıslılar tarafından ziyaret edilmektedir. Yerel atmosferi yaşamak istiyorsanız Kuzey Kıbrıs Kaplumbağa Plajı’nı ziyaret edin.

Bellapais Manastırı

Bellapais Manastırı, gerçekten Kuzey Kıbrıs’ın en trenli yerlerinden biridir. On üçüncü yüzyılın başında kuruldu. Bugün görülebilen Bellapais Manastırı’nın çoğu, Hugh III zamanından kalmadır. Gelişim aşaması boyunca Gotik tarzları betimleyen güzel ve zarif bir yapıdır. Küçük bir avlu, machioed bir geçit tarafından korunmaktadır.

St Hilarion Kalesi

St Hilarion Kalesi, Kuzey Kıbrıs’ta ziyaret etmek için en iyi yerlerden biridir. Kale Girne’nin hemen yanında 670 m. Bir zamanlar zirvede yaşayan bir keşiş tarafından seçildi. Kale üç kat üzerine inşa edilmiştir. Üst kat, Prens John Kulesi’ne ve kraliyet dairelerine kadar sarma ve çok dar basamaklardan oluşur. Girne ve çevredeki köylerin muhteşem manzarasını sunmaktadır.

Bufavento Kalesi

Buffavento Kalesi, Kuzey Kıbrıs’ta Girne’nin yaklaşık 16 km doğusunda yer almaktadır. 954 m’de yer alan kale, en muhteşem manzarayı sunan en yüksek kaledir. 6,8 km’lik engebeli bir parkurda, dağ yolundan yukarı 45 dakikalık bir yürüyüşle devam edilir. Büyük ölçüde harap olmuş, Kuzey Kıbrıs’ı ziyaret ederken kaçırmamanız gereken etkileyici bir mimari.

Önerilen İçerik :   Amsterdam Canlı Seks Tiyatrosu ve Red Light Sokağı Rehberi

Karpaz Yarımadası ve Apostolos Andreas Manastırı

Kuzey Kıbrıs’ın kuzey doğusunda yer alan Karpaz yarımadası, kilometrelerce el değmemiş kumsallarıyla zamanın durduğu bir ülkedir. Yarımadanın ucunda yer alan Apostolos Andreas Manastırı, mucizeler yaratan St Andrew’a adanmıştır. Karpaz ayrıca yaban eşekleri de dahil olmak üzere vahşi yaşamıyla ünlüdür. Kuzey Kıbrıs’ın en güzel yerlerinden biri olarak Karpaz’ı ziyaret edin.

Kantara Kalesi

Kantara Kalesi, Arapların akınlarından sonra Karpaz yarımadasını yönetmek için Bizanslılar tarafından 965 yılında yaptırılmıştır. 610 m yüksekliğindedir ve en erişilebilir olanıdır. Üzerine inşa edildiği dağ zirvesinin tüm durumu etrafında inşa edilmiştir. Açık günlerde Karpaz yarımadası ve Salamis Körfezi’nden Gazimağusa’ya ve Kuzey Kıbrıs’ın diğer bölgelerine muhteşem bir manzara sunar.

Salamis Antien Şehri

Doğu kıyısında yer alan Salamis, Kuzey Kıbrıs’ın en önemli ve büyüleyici yerlerinden biridir. MÖ 12. Yüzyıl civarında kurulmuş ve 7. Yüzyılda Arap akıncıları, deprem ve gelgitler tarafından yıkılmasına kadar uzun bir gelişim göstermiştir. Roma yapılarını ve mimarisini ortaya çıkaran büyük bir şehirdir.

Gazimağusa Surları

Lüzinyanlar tarafından yaptırılan Gazimağusa surları aslen yüksek ve inceydi. Venedikliler, özellikle Osmanlılardan korunmak için surları top ateşine karşı güçlendirdiler. Martinengo Tabyası, 16. yüzyılın askeri mimarisinin Kuzey Kıbrıs’taki en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilir.

Kuzey Kıbrıs’a Nasıl Gidilir?

Güney Kıbrıs’taki Larnaka havaalanına uçabilir ve Kuzey Kıbrıs’a transfer alabilirsiniz veya Kuzey Kıbrıs’ta Ercan havaalanına uçabilir ve araç kiralayabilir veya sizi otelinize veya villanıza transfer olabilirsiniz. Kuzey Kıbrıs Ercan havalimanına uçmayı seçerseniz, yol üzerinde Türkiye’de kısa bir durak var, Larnaka uçuşları ise direkt ama Kuzey Kıbrıs otelinize transfer süresi biraz daha uzun. Her iki durumda da, ister Larnaka üzerinden ister Ercan havaalanına gidin, Girne’deki oteller için toplam yolculuk süreleri çok benzer şekilde işliyor.

Önerilen İçerik :   Malta Dil Okullarında İngilizce Eğitimi

YORUMLAR