Mısır’da Giza Piramitleri Nasıl Ziyaret Edilir?

Mısır’daki Büyük Giza Piramitleri’nin yer almadığı bir yapılacaklar listesi olabilir mi? İster inanın ister inanmayın, Giza piramitleri Mısır’ın başkenti Kahire’den günübirlik bir geziyle ziyaret etmek oldukça kolaydır.

MÖ 2560 yılında inşa edilen Büyük Giza Piramidi, 3.800 yıl boyunca dünyanın en yüksek insan yapımı objesi olmuştur. Antik Dünyanın Yedi Harikası’nın en eskisi ve bugün hala ayakta olan tek piramittir. Mısır piramitlerini ziyaret etmek oldukça basit bir deneyimdir ve orada büyük kaya yığınlarına bakmak dışında yapılacak pek bir şey yoktur, ancak yine de her gezginin listesinden çıkarması gereken derin ve benzersiz bir deneyimdir.

Bu seyahat rehberi, Mısır piramitlerini kendi başınıza, turla veya tursuz, çok mütevazı bir bütçe ve minimum planlama ile nasıl ziyaret edebileceğinizi açıklayacaktır!

İçerik:

Mısır Piramitlerine En İyi Günlük Turlar

Öncelikle, kısıtlı bir programınız varsa ve piramitlere kendi gezinizi düzenlemekle ilgili ekstra adımları atlamak istiyorsanız ya da güvenlik veya rahatlık için bir tur grubuyla seyahat etmeyi tercih ediyorsanız, bunu yapmak için seçenekler vardır.

Otel transferi, isteğe bağlı deve gezintisi ve aynı gün Kahire’ye dönüş ile birlikte 45 USD gibi düşük bir fiyata Giza Piramitleri ve Sfenks’e önceden ayarlanmış günlük turlar sunan birkaç şirket vardır. Kendi düzenlemelerinizi yapmayı ve grup olmadan gitmeyi tercih ederseniz, bu bir sonraki kapsamdadır.

Giza Piramitlerine Nasıl Gidilir?

Büyük Piramitler, Mısır’ın başkenti Kahire’nin bir banliyösü olan Giza’nın eteklerinde yer almaktadır. En yakın havaalanı, bir dizi uluslararası havayolu tarafından hizmet verilen Kahire Uluslararası Havaalanı’dır (CAI).

Kahire havaalanından Giza’ya arabayla 1 saatte ulaşabilirsiniz. Gelen yolcu bölgesinde binebileceğiniz çok sayıda taksi var, ancak ben Uber kullanabilirsiniz ve bunu şiddetle tavsiye ederiz çünkü çok daha ucuz ve muhtemelen daha güvenli. Orta Doğu’da araba kullanmaya aşina değilseniz Mısır’da araba kiralamayın! Arap ülkelerinde trafik tehlikeli ve kaotiktir ve burada trafiğin nasıl işlediğini bilen bir sürücüyle gitmeniz çok daha iyi olacaktır.

Mısır'da Giza Piramitleri Nasıl Ziyaret Edilir?
Mısır’da Giza Piramitleri Nasıl Ziyaret Edilir?

Giza Piramitleri: Ne Beklemeli

Giza’da en az bir gece kalacaksanız, ki bunu tavsiye ederim, önce valizlerinizi otelinize bırakabilir ve ardından piramitlerin ve sfenksin girişine kolayca yürüyebilirsiniz.

Önerilen İçerik :   Evraksız Cezayir Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Giza’da piramitlerin ana girişine 5 dakikalık yürüme mesafesinde olan bir sürü otel var ve genellikle harika çatı manzaralarına sahipler. Piramitleri ziyaret etmeye hazırsanız, ana bilet gişesine gidin ve biletlerinizi satın alın. Dolandırıcılar ve toutlar zaten bu noktada sizinle sohbet etmeye çalışıyor olacaklar, ancak onları görmezden gelmelisiniz.

Etrafta dolaşıp dışarıdan bakmak yerine piramitlerin içine girmeyi planlıyorsanız (ki ben öyle yaptım), o zaman ekstra bir bilet almanız gerekecektir. Khafre/Menkaure piramidinin içine girmek için 50 EGP, Khufu piramidinin içine girmek için ise 300 EGP ödemek gerekiyor.

Bu parayı biriktirip Mısır Müzesi’ni ziyaret etmek ya da Luksor’da hala özenle yapılmış mezarları ve altın eserleri görebileceğiniz bazı turistik yerleri gezmek için harcamak çok daha iyi bir fikir. Bu noktada piramitlere ulaştınız ve biletlerinizi aldınız. Girişteki güvenlik kontrolleri oldukça kısa ve kuyruklar çok uzun sürmüyor. Sadece eşyalarınıza dikkat edin.

Önce sfenksi mi yoksa piramitleri mi görmek istediğinize karar vermeniz gerekecek. Sfenks girişe yakınken, piramitler girişten 15-20 dakikalık bir yürüyüş mesafesindedir. Piramitlere bir deve yolculuğu yapmanızı tavsiye ederim, sonra geri dönüp çıkarken sfenksin yakınında durabilirsiniz.

Dolandırılmayın! Giza, Mısır’daki tüm turistik bölgelerde olduğu gibi dolandırıcılar ve çok agresif touts (satıcılar) ile doludur. Size piramitlerin etrafında rehbersiz dolaşamayacağınızı, sundukları bazı hizmetlere büyük ihtiyaç duyduğunuzu veya kendi deve gezintilerinin sektördeki mutlak en iyisi olduğunu söyleyen gölgeli insanlar tarafından deli gibi taciz edilmeye hazırlanmalısınız.

Mısır Piramitlerinde Deve Gezintisi

Eğer ata ya da deveye binecekseniz, ki bence harika bir fikir, o zaman binmeden önce fiyat ve şartlar konusunda pazarlık yaptığınızdan emin olun. Siz zaten eyerdeyken ve kendinizi mecbur hissettikten sonra çığırtkanların saçma fiyatlar bulmaya çalışması yaygındır. Yolculuğunuzdan önce ödeme yapmayın, ödemeyi yolculuğunuzdan sonra yapın – ne derlerse desinler!

Önerilen İçerik :   Mısır Para Birimi - Mısır'da TL Değeri ve Alım Gücü

Büyük Giza Sfenksi

Büyük Sfenks’e de uğramayı unutmayın. Aslan gövdeli ve firavun başlı bu efsanevi yaratık, Mısır’da ayakta kalan en eski heykeldir. Piramitlerin girişinde satın aldığınız 120 EGP’lik bilete bu heykel de dahildir, bu nedenle biletinizi sfenksin kapısında göstermeniz yeterlidir ve ona doğru yürüyebilirsiniz. Dışarıda, kapının yakınında, sfenks ve Khafre Piramidi’nin birlikte önden fotoğrafını çekebileceğiniz harika bir fotoğraf noktası da var.

YORUMLAR