Santorini’ye Nasıl Gidilir – Santorini Gezi Rehberi

Santorini, Yunanistan’ın Ege Denizi’nde küçük bir adadır. Güney kesiminde bulunur ve bir grup Yunan adası olan Kiklad Adaları’na aittir. Bu nedenle adaya girmenin en yaygın ve rahat yolu Yunanistan’ın başkenti Atina’dan geçmektir.

Atina’dan Santorini’ye uçakla gidebilirsiniz. İstanbul’dan Atina’ya direkt uçuş yapabilirsiniz. Atina Uluslararası Havalimanı’nın kodu ATH, Santorini’nin havalimanının kodu ise JTR’dir. Yaz sezonu boyunca, çeşitli Avrupa şehirlerinden charter seferleri ile Santorini’ye direkt uçuşlar vardır. Charter’lar Paris, Londra, Prag, Amsterdam, Milano, Roma, Frankfurt ve Napoli dahil olmak üzere birçok şehirden başlamaktadır. Lütfen bu uçuşların her gün mevcut olmadığını unutmayın; bu nedenle, programınıza uygun olmayan herhangi bir tatil varsa, tatil yeriniz Atina üzerinden Santorini’ye seyahat etmek olacaktır.

İçerik:

Atina’dan Santorini’ye Nasıl Gidilir?

Yunanistan’ın başkenti Atina’dan Santorini’ye ulaşmanın iki yolu var. Uçakla (Atina Uluslararası Havaalanı “Eleftherios Venizelos”) veya feribotla (Pire Limanı) seyahat edebilirsiniz. Santorini ve diğer Yunan adaları arasında da bağlantılar var.

Uçuş, aşağı yukarı 40 dakika sürdüğü ve biletlerinizi önceden ayırtabileceğiniz için en hızlı, en kolay ve en doğrudan yoldur. Tabii ki, feribottan daha pahalıdır. Santorini Ulusal Havaalanı, adanın doğu tarafında, Kamari köyünde, başkent Fira’ya 5 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Fira’ya ulaşmak için havalimanının dışındaki istasyondan taksi veya otobüse binebilirsiniz ve başkentten diğer yerleşim yerlerine bağlantılar vardır. Ek olarak, altı ayda bir charter uçuş seçeneği vardır ve bazı Avrupa havayolları Santorini’ye direkt uçuşlar sağlar.

Havalimanına otobüs hattı ile bağlanan Atina’daki Pire limanından 8 saat süren vapura veya yolculuğun yaklaşık 5 saat sürdüğü ve biraz daha pahalı olan Yüksek Hızlı feribota binebilirsiniz. Feribotların TV’leri, restoranları ve kafeleri ile rahat alanları ve Ege Denizi’nin tadını çıkarabileceğiniz ve Santorini’ye ulaşırken kalderanın nefes kesici manzarasını seyredebileceğiniz güverteleri olduğu için seferler sıktır ve yolculuk keyiflidir. Athinios, Santorini’nin ana limanıdır ve Fira’ya yaklaşık 10 kilometre uzaklıktadır. Limandan başkente her zaman bir otobüs bulabilir veya daha rahat bir transfer için taksiye binebilirsiniz. Son olarak, limanla birlikte bazı araba ve motosiklet kiralama hizmetleri de bulunmaktadır.

Önerilen İçerik :   İzmir Çıkışlı Balkan Turları 2024: Unutulmaz Bir Gezgin Deneyimi

Santorini’nin Yunanistan’daki Diğer Adalardan Erişimi Var Mı?

Santorini, Yunanistan’ın en popüler adalarından biri olduğundan, adayı Yunanistan’daki diğer adalara bağlamak için birçok feribot mevcuttur. Santorini ve Mikonos arasında gidip gelmek için SeaJets’in günlük feribotlarını ve sürat teknelerini kullanabilirsiniz. Girit’ten Santorini’ye seyahat etmek, sizi Kandiye limanından Minos hatlarıyla götüren günlük feribotlarla da kolaylaştırılmıştır.

Blue Star Ferries’in günlük feribotları, Paros veya Naxos’tan Santorini’ye ve diğer yollardan da ulaşmanıza yardımcı olur. Ayrıca Hellenic Seaways ve SeaJets, Santorini ve Ios arasında gidip gelmenize yardımcı olmak için yüksek hızlı teknelerle günlük feribotlar da sunmaktadır.

Blue Star feribotları, Santorini ve Rodos arasında haftada iki kez sefer yapmaktadır. Genellikle Santorini ziyaretçilerini ağırlayan Blue Star 1 veya Blue Star 2 teknesidir. Ayrıca Anafi’den Santorini’ye veya tam tersine seyahat etmek için haftalık feribot yolculuğuna da çıkabilirsiniz.

Santorini’ye feribotla seyahat etmek her zaman eğlenceli ve heyecan verici bir deneyimdir. Genel olarak SeaJets, Hellenic Seaways ve Minoan Lines feribotları yalnızca yüksek sezonda çalışır. Düşük sezonda, her gün bir Blue Star feribotu yolcuları Santorini’den Atina’ya ve bunun tersi için de çalışır. Bununla birlikte, Santorini’ye uçmak en hızlı ve en uygunudur. Ancak diğer Yunan adalarından Santorini’ye direkt uçuşlar oldukça nadirdir. Bazı yazlar veya belki yıldan yıla Mikonos, Rodos veya Kandiye’den (Girit) Santorini’ye direkt uçuşlar bulabilirsiniz.

Santorini

Santorini’de Görülecek ve Yapılacak Şeyler

  1. Sahillerde takılın

Yunan sahillerine gelince, Santorini diğer adaların sahip olduğu pastoral, beyaz kumlu sahilden yoksundur. Bunun yerine buradaki plajları volkanik kaya ve çakıllardan oluşuyor. Yine de mükemmel bir şekilde eğlenceliler ve yaz aylarında insanlarla dolu plajların çoğunu bulacaksınız. Kamari ve Perissa, özellikle barlar ve restoranlar su üzerinde olduğu için en çok harekete sahip. Kalabalıktan kaçmak için Monolithos’a gidin. Ayrıca Ammoudi Koyu’na da gidebilirsiniz. Plaj değil ama atlayabileceğiniz çok sayıda kaya ve uçurum var.

  1. Tüplü dalışa gidin

Muhtemelen Santorini çevresinde çok fazla deniz yaşamı veya mercan görmeyeceksiniz, ancak adada tonlarca gemi enkazı var. Yaklaşık 14 metre derine dalabilir ve kalderanın etrafındaki batık gemileri, mağaraları ve sonsuz düşüşleri görebilirsiniz. Adiavatous Reef, The Caves ve White Island en popüler dalış alanlarından bazılarıdır. İki tanklı bir dalışın maliyeti 90 EUR’dur.

  1. Tarih Öncesi Thira Müzesi’ni görün

Fira’da bulunan bu müze, Akrotiri harabelerinde bulunan devasa bir eser koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Öne çıkan özellikleri arasında duvar resimleri, çanak çömlek, karmaşık oyma altın dağ keçisi heykelcik (bir dağ keçisi vahşi bir dağ keçisidir) ve MÖ 60.000’e kadar uzanan fosilleşmiş zeytin ağacı yaprakları yer alır. Benim favorim mavi maymun freskleri, ilginç bir şekilde, bu adada maymunların yaşadığına dair hiçbir kanıt yok. Giriş ücreti 6 EUR’dur.

  1. Fira’dan Oia’ya Yürüyüş

Fira’dan Oia’ya kaldera yürüyüşü, Santorini’de yapacağınız en popüler yürüyüştür. Adanın ve yanardağın panoramik manzarasına sahip kalderanın kenarını takip ediyor. Kolay bir 6 mil (10km), ancak durup manzaraların tadını çıkarmak için kendinize zaman tanımak isteyeceksiniz. Parkurun çoğu parke taşı veya kaldırımdır, ancak bazı küçük yükseklik kazanımlarının yanı sıra dar toprak bölümleri de vardır. Yürüyüş için en az üç saat ayırın ve tamamen maruz kaldığı için güneş kremi ve su getirin.

  1. Akrotiri Deniz Fenerini ziyaret edin

1892 yılında inşa edilen Akrotiri Deniz Feneri, Santorini’nin güney ucunda yer almaktadır (Akrotiri harabelerine yakındır). 33 fit (10m) yüksekliğinde, Yunan Donanması tarafından girilmemesi için kullanılıyor, ancak badanalı duvarları ve uçurumun kenarına tehlikeli bir şekilde tünemiş konumuyla iyi bir fotoğraf fırsatı sunuyor.

  1. Antik Thera’ya yürüyüş yapın

Antik Thera, dik bir sırt üzerine kurulmuş bir antik kenttir. Dorlar (dört tarihi Yunan etnik grubundan biri) Thera’ya ilk olarak MÖ 9. yüzyılda yerleştiler. Kentin kalıntıları dev bir tepenin tepesinde Helenistik, Roma ve Bizans kalıntılarından oluşuyor. Evleri, tapınakları, pazarı, tiyatroyu ve hatta spor salonunu ziyaret edebilirsiniz. Zirveye gidebilirsiniz, ancak ziyaret etmenin en faydalı yolu Perissa’dan gelen patikadır. 2 milden (3 km) daha az, ancak yol boyunca küçük şirin bir şapeli ziyaret ederek dik bir tırmanış. Giriş ücreti 6 EUR’dur.

  1. Pyrgos’u Keşfedin

Oia’nın pitoresk deneyimini kalabalık olmadan yaşamak istiyorsanız, Pyrgos’a gidin. Burası adanın başkentiydi ve hala Santorini’yi düşündüğünüzde hayal ettiğiniz ama çılgın kalabalığın olmadığı badanalı evleri, bozulmamış şapelleri ve dar sokakları var.

Önerilen İçerik :   En İyi 10 Balayı Tatil Yeri

YORUMLAR